Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
E-shop
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Čo najviac podľa prieskumu obmedzuje podnikateľov?

Legislatíva, zákon
Thinkstock
9. septembra 2016 Tlačiť

Na základe výsledkov prieskumu Združenia mladých podnikateľov sa pripravila séria opatrení, ktoré majú podnikanie zjednodušiť.

Stálosť legislatívy a frekvencia zmien predstavuje tretiu najzávažnejšiu bariéru podnikania na Slovensku. Vyplýva to z prieskumu Združenia mladých podnikateľov Slovenska (ZMPS), ktoré pripravilo v minulom roku. Za najväčšiu bariéru podnikatelia označili daňové a odvodové zaťaženie, druhým obmedzením sú registračné, nahlasovacie a administratívne povinnosti.

Ako z prieskumu vyplýva, zákony, ktoré ovplyvňujú podnikateľské prostredie, sa v uplynulých rokoch menili v priemere každé dva týždne. V roku 2015 sa počet noviel v porovnaní s rokom 2013 zvýšil o viac ako 56 %. Niektorý z desiatich zákonov zásadne ovplyvňujúcich podnikanie sa teda v roku 2015 menil v priemere každého 9,36 dňa.

Miesto toho, aby sa podnikatelia venovali biznisu, riešia zhruba raz za 10 dní novelu nejakého významného zákona. Ako podnikatelia by sme chceli spoločne poukázať na škodlivosť takejto aktivity politikov a vyzvať ich, aby ju zastavili a priniesli do tvorby zákonov systém, logiku, udržateľnosť a stabilitu,“ uviedli zástupcovia podnikateľov ZMPS, Podnikateľskej aliancie Slovenska (PAS) a Združenia podnikateľov Slovenska (ZPS).

Zástupcovia podnikateľov okrem iného kritizujú aj systém posudzovania vplyvov na podnikateľské prostredie, ktoré je od 1. októbra minulého roka záväzné pre ministerstvá aj štátne inštitúcie. Uvedená metodika je podľa nich nedostatočná. Vychádzajú z analýzy Centra lepšej regulácie, podľa ktorej sa v legislatívnom procese objavilo takmer 300 unikátnych materiálov, pričom viac ako polovica z nich bola s vplyvom na podnikateľské prostredie.

Sme presvedčení, že príprava legislatívnych zmien je na Slovensku uponáhľaná, nesystematická a neberie ohľad na vplyvy na spoločnosť a najmä podnikateľské prostredie. Aj po pripomienkovom konaní sa zákony navyše narýchlo menia v parlamente cez poslanecké návrhy na poslednú chvíľu, či prílepky. To všetko prispieva k neprehľadnému prúdu noviel, v ktorých sa najmä malí a strední podnikatelia nemajú šancu vyznať,“ skonštatovali zástupcovia podnikateľských združení.

Trojica podnikateľských združení, ZPMS, PAS a ZPS, preto pripravili balík návrhov, ktoré by zjednodušili podnikanie na Slovensku. Zástupcovia združení navrhujú, aby ekonomické zákony vstúpili do platnosti vždy 1. januára a 1. júla, čim by sa podľa nich sprehľadnili zmeny v legislatíve.

Druhým návrhom je princíp „one in, one out“ , ktorý by zabezpečil, že pri tvorbe nového zákona, by sa nahradil iný už existujúci zákon. Podnikatelia požadujú aj zlepšenie legislatívneho procesu a zmien v zákonoch, a to vytvorením špeciálneho portálu, kde by sa verejnosť mohla jednoducho zoznámiť s pripravovanými zmenami, ako aj s výsledným znením zákona s vyznačením zmien a prípadne komentármi, ktoré vysvetľujú praktický dopad zákona. Okrem toho zástupcovia navrhujú zriadiť Radu pre regulačnú politiku, ktorá by analyzovala legislatívu a jej dopady na podnikateľské prostredie. 

Odporúčané ebooky

K téme

Témy

legislatívapodnikaniezákony pre podnikateľov

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

február

20feb7:30Ako si z CASH FLOW urobiť pomocníka, nie strašiaka7:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Cash flow,Manažérske zručnosti,Manažment

28feb7:30DAŇOVÉ PRIZNANIE 2019: Daň z príjmov PO a zmeny v zákone DZP od 1.1.20207:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Ostatné dane

28feb7:30DAŇOVÉ PRIZNANIE 2019: Daň z príjmov PO a zmeny v zákone DZP od 1.1.20207:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Ostatné dane

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt
OK

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies

X