Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Firmy hlásia na 4. kvartál mierny optimizmus, tvrdí prieskum

Prezentácia, firma, porada, podnikatelia
Thinkstock
16. septembra 2016 Zdroj SITA Tlačiť

Podľa pravidelného prieskumu, ktorý zrealizovala spoločnosť Manpower na vzorke 751 zamestnávateľov na Slovensku, nárast počtu zamestnancov vo štvrtom štvrťroku tohto roka očakáva 11 % opýtaných zamestnávateľov a 5 % oslovených firiem ich pokles.

Očakávania zamestnávateľov na Slovensku na štvrtý štvrťrok tohto roka sú mierne optimistické. Podľa pravidelného prieskumu, ktorý zrealizovala spoločnosť Manpower na vzorke 751 zamestnávateľov na Slovensku, nárast počtu zamestnancov v októbri až decembri tohto roka očakáva 11 % opýtaných zamestnávateľov a 5 % oslovených firiem ich pokles. V porovnaní s tretím štvrťrokom tohto roka sa tak čistý index trhu práce na Slovensku zhoršil o sedem percentuálnych bodov, medziročne klesol o jeden percentuálny bod. Žiadne zmeny v počte pracovných síl v štvrtom štvrťroku tohto roka nepredpokladá 80 % zamestnávateľov, 4 % zamestnávateľov sa k náborovým plánom nevedeli vyjadriť.

Štvrtý štvrťrok je vždy najslabším štvrťrokom na trhu práce, keďže končia sezónne práce,“ povedal na tlačovej besede marketingový manažér spoločnosti Manpower Jiří Halbrštát. Upozornil pritom na to, že čistý index trhu práce sa v porovnaní so štvrtým štvrťrokom vlaňajška takmer nezmenil.

Zamestnávatelia v šiestich z desiatich odvetví očakávajú v štvrtom štvrťroku tohto roka zlepšenie náborového prostredia. Najoptimistickejšie výhľady hlási veľkoobchod a maloobchod a spracovateľský priemysel, kde percento firiem s plánovaným rastom počtu zamestnancov o 15 percentuálnych bodov prevýšilo percento spoločností, ktoré plánujú prepúšťať. Negatívne vyhliadky sú v odvetví poľnohospodárstva, poľovníctva, lesníctva a rybolovu. V tomto sektore je rozdiel medzi percentom firiem s plánovaným náborom zamestnancov a percentom firiem, ktoré sa chystajú znižovať stav zamestnancov, 8 percentuálnych bodov v prospech firiem s očakávaným prepúšťaním zamestnancov.

Najoptimistickejšie náborové plány na štvrtý štvrťrok tohto roka majú veľké spoločnosti s 250 a viac zamestnancami. Nárast počtu zamestnancov predpokladá 31 % veľkých firiem, kým znižovanie stavu pracovnej sily avizuje 5 % veľkých spoločností. Optimistickí sú však aj zamestnávatelia s počtom zamestnancov od 50 do 249, keďže 11 % z nich chce počet zamestnancov zvýšiť a 8 % firiem plánuje počet zamestnancov znižovať. Pozitívny index trhu práce vykázali aj firmy s 10 až 49 zamestnancami. V tejto kategórii chce 7 % firiem stav pracovnej sily zvýšiť a 6 % spoločností plánujú počet zamestnancov znížiť.
Zamestnávatelia sú pri výhľade na štvrtý kvartál tohto roka optimistickí vo všetkých regiónoch na Slovensku. Vedie Bratislava, kde je o 15 percentuálnych bodov viac zamestnávateľov, ktorí chcú prijímať zamestnancov, v porovnaní s tými, ktorí plánujú ich prepúšťanie. Na západnom Slovensku je percento subjektov s očakávaným prijímaním zamestnancov o 5 percentuálnych bodov vyššie ako percento zamestnávateľov plánujúcich prepúšťať zamestnancov. Na strednom je o 4 percentuálne body viac firiem, ktoré chcú zvyšovať stav zamestnancov, oproti firmám s plánom prepúšťať zamestnancov. Na východnom Slovensku je percento zamestnávateľov s plánovaným náborom zamestnancov o 3 percentuálne bodov vyššie ako percento zamestnávateľov, ktorí hlásia prepúšťanie ľudí.

Prieskum „Manpower Index trhu práce” sa vykonáva každý štvrťrok za účelom sledovania zámerov zamestnávateľov znížiť alebo zvýšiť počet zamestnancov počas nasledujúceho štvrťroku. Na štvrtý kvartál tohto roka bola oslovená reprezentatívna vzorka 751 zamestnávateľov na Slovensku s rovnakou otázkou: „Ako očakávate, že sa zmení celkový počet zamestnancov vo vašej spoločnosti v nasledujúcom štvrťroku do konca decembra 2016 v porovnaní s aktuálnym štvrťrokom?“.

Spoločnosť ManpowerGroup poskytuje služby a riešenia, ktoré pokrývajú životný cyklus zamestnanca. Na Slovensku sa Manpower každý mesiac stará o personálnu a mzdovú agendu viac ako 2 tisíc pridelených zamestnancov, ktorých vyhľadal a ktorí pracujú u jeho klientov.

Odporúčané ebooky

K téme

Témy

nábor zamestnancovpráca a kariéraprieskum

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

september

28sep8:30Daňová akadémia: Špecialista DPH, DzP a medzinárodného zdaňovania8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

28sep8:30Daňová akadémia: Špecialista DPH, DzP a medzinárodného zdaňovania8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

28sep8:30Daňová akadémia: Špecialista DPH, DzP a medzinárodného zdaňovania8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X