Firmy žiadajú zvýšenie daňového odpočtu na výskum a vývoj
Problémom superodpočtu výdavkov na výskum a vývoj je podľa prieskumu spoločnosti Deloitte a agentúry SARIO nejednoznačnosť pravidiel.
Nízka miera dodatočného odpočtu môže Slovensko znevýhodňovať
Zavedenie superodpočtu na výdavky zamerané na výskum a vývoj firmy pôsobiace na Slovensku vítajú. Mal by však byť podľa nich vyšší, aby bol konkurenčný voči susedným krajinám a taktiež by mal mať jasnejšie pravidlá. Vyplýva to z výsledkov prieskumu R&D Survey 2015, ktorý na Slovensku v spolupráci so Slovenskou agentúrou pre rozvoj investícií a obchodu (SARIO) realizovala spoločnosť Deloitte.
Okrem Slovenska sa prieskum uskutočnil v ďalších 10 európskych krajinách, a to v Poľsku, Českej republike, Maďarsku, Chorvátsku, Bulharsku, Rumunsku, Slovinsku a v troch pobaltských štátoch.
Až 84 % respondentov v prieskume uviedlo, že nízka miera dodatočného odpočtu môže Slovensko znevýhodňovať v porovnaní s inými štátmi pri rozhodovaní o mieste realizácie výskumných a vývojových projektov.
Problémom sú aj nejednoznačné pravidlá odpočtu
Viac ako tretina firiem sa totiž vyjadrila, že daňové stimuly pozná, no nevie, ktorú činnosť možno považovať za výskum a vývoj a ako dokázať, že ide o činnosť v oblasti výskumu. Zároveň oslovené firmy nepoznajú postoj daňových orgánov voči nákladom na výskum a vývoj, preto považujú uplatnenie daňových stimulov za rizikové.
Viac ako tretina respondentov prieskumu pritom v minulom roku na výskum a vývoj vynaložila viac ako desatinu svojich výnosov. Podľa Deloitte je však stále prevaha tých, ktoré minuli menej ako 5 % zo svojich výnosov na výskum a vývoj.
V krátkodobom časovom horizonte, do dvoch rokov, plánuje 52 % oslovených podnikov preinvestovať do výskumu a vývoja aspoň toľko prostriedkov, ako v roku 2014. V dlhšom časovom horizonte, do troch až piatich rokov, má 55 % respondentov v úmysle zvýšiť svoje výdavky v tejto oblasti.
V praxi si podľa schválených zmien môžu podnikatelia od 1. januára tohto roka uplatniť okrem reálnych nákladov vynaložených na výskum a vývoj aj dodatočných 25 % zo skutočne vynaložených nákladov na výskum a vývoj, 25 % zo mzdových nákladov novoprijatých absolventov stredných a vysokých škôl v roku ich prijatia do zamestnania a 25 % z medziročného nárastu nákladov na výskum a vývoj.