Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Hlavnou výzvou pre vicepremiéra je zrýchliť čerpanie eurofondov

Hlavnou výzvou je podľa Vážneho zrýchliť čerpanie
Podpredseda vlády pre investície Ľubomír Vážny. Foto: SITA
5. januára 2014 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Pre nové programové obdobie je podľa vicepremiéra kľúčové úspešné schválenie Partnerskej dohody na roky 2014 až 2020 a následne aj jednotlivých operačných programov.

Všetky operačné programy sú vo vysokom štádiu rozpracovanosti 

Hlavnou výzvou súčasného programového obdobia eurofondov je podľa podpredsedu vlády pre investície Ľubomíra Vážneho akcelerácia čerpania finančných prostriedkov tak, aby bolo do konca roka 2015 vyčerpaných 100 % z alokovaných zdrojov Európskej únie (EÚ). „V praxi to znamená dosiahnuť v roku 2014 čerpanie minimálne vo výške 3 mld. eur,“ informoval agentúru SITA Vážny, ktorý zodpovedá aj za koordináciu využívania eurofondov.
 
Pre nové programové obdobie je podľa vicepremiéra kľúčové úspešné schválenie Partnerskej dohody na roky 2014 až 2020 a následne aj jednotlivých operačných programov. „Súčasne je potrebné dokončiť Systém riadenia a kontroly európskych štrukturálnych a investičných fondov pre programové obdobie 2014 – 2020 a vytvoriť všetky podmienky na úspešnú implementáciu jednotlivých operačných programov, ktorá by mohla začať v druhom polroku 2014,“ uviedol Vážny. 
 

Operačné programy pôjdu na schválenie vo februári

Všetky operačné programy sú podľa neho vo vysokom štádiu rozpracovanosti a sú priebežne prerokovávané s Európskou komisiou (EK). „Prvé operačné programy by mohli byť oficiálne predložené na schválenie EK vo februári 2014,“ očakáva Vážny. Komisia bude mať následne podľa nariadení trojmesačnú lehotu na vyjadrenie. „Budeme sa však snažiť akcelerovať tento proces,“ dodal. 
 

 
Základnými východiskami pri určení cieľov a investičných priorít operačných programov sú strategické dokumenty na úrovni SR a EÚ v oblasti politiky súdržnosti – stratégia Európa 2020 a Národný program reforiem SR (NPR). Druhý z nich predstavuje zámery vlády v štrukturálnych politikách. Spolu s programom stability stanovujú priority vlády SR na nasledujúce obdobie v hospodárskej a rozpočtovej politike. Definujú opatrenia, ktoré sú v súlade s Paktom stability rastu a stratégiou Európa 2020. Tieto opatrenia sú zamerané na zvyšovanie kvality života najmä cez posilňovanie ekonomického rastu a zamestnanosti. 
 

 
Pozičný dokument EK k vypracovaniu Partnerskej dohody a operačných programov v SR na roky 2014 až 2020 vytvoril rámec pre dialóg medzi EK a SR o príprave týchto dokumentov. Obsahuje národno-špecifické výzvy a vyjadruje predbežné názory komisie na hlavné priority financovania v SR pre verejné výdavky podporujúce rast. Pozičný dokument berie do úvahy aj ponaučenia z programového obdobia 2007 – 2013 a legislatívne návrhy EK pre roky 2014 – 2020. 
 
Navrhuje päť vzájomne sa dopĺňajúcich priorít financovania v súlade so špecifickými výzvami pre krajiny. Ide o podnikateľské prostredie priaznivé pre inovácie, infraštruktúru pre hospodársky rast a tvorbu pracovných miest, rast ľudského kapitálu a zlepšenie účasti na pracovnom trhu, udržateľné a efektívne využívanie prírodných zdrojov a modernú a odbornú verejnú správu. Pozičný dokument zároveň určuje jedenásť tematických cieľov, ktorými sa stratégia Európa 2020 prevádza na operačné ciele podporované z fondov EÚ.
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Eurofondy

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

jún

27jún8:30Uhlíkové clo – CBAM8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

27jún8:30Uhlíkové clo – CBAM8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

08júl8:30Vedenie a motivácia výrobných pracovníkov - Teamleader vo výrobe8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažérske zručnosti,Riadenie,žiadny

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X