Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Hmotná zodpovednosť podnikateľa. Ako sa ochrániť za spôsobené škody?

Zodpovednosť podnikateľa - poistenie
Fotobanka Pixmac
14. júla 2011 Tlačiť

Podnikateľ svojou podnikateľskou činnosťou môže neúmyselne spôsobiť tretej strane škodu. Na rozdiel od zamestnanca, ktorý je v takomto prípade chránený Zákonníkom práce, inšpektorátom práce, prípadne aj odbormi, živnostník za prípadné škody,  ktoré vzniknú tretím osobám v súvislosti s jeho prevádzkovou činnosťou, alebo za škody spôsobené výrobkom, ktorý vyrába alebo predáva , nesie vždy plnú zodpovednosť. 

 
Práve z uvedeného dôvodu je dôležité mať uzatvorené všeobecné poistenie zodpovednosti za škodu. Poistenie všeobecnej zodpovednosti patrí medzi dobrovoľné zmluvné poistenia zodpovednosti za škodu, takže podnikateľ sám rozhoduje o jeho uzatvorení. 
 

1. Všeobecné poistenie zodpovednosti za škodu

  • chráni poisteného (podnikateľa) proti finančným následkom škody, ktorú môže spôsobiť tretej osobe a za ktorú zodpovedá podľa zákona alebo iných právnych predpisov.

 
Poistením zodpovednosti za škodu sú kryté:
  • škody na majetku (poškodenie, alebo zničenie veci, napr. v čistiarni: zbehne sa vyčistené sako) 
  • škoda na zdraví a na živote (napr. v predajni sa na kupujúceho prevráti regál s tovarom)
  • následná škoda, ktorá vznikne pri používaní výrobku podnikateľa (hračka poraní dieťa pri hre)
 
Súčasťou poistenia môže byť aj náhrada nákladov na právnu obhajobu a náklady súdneho konania. Zvláštnosťou poistenia zodpovednosti za škodu je pravidlo, že poistné plnenie vždy dostane poškodený ako tretia osoba, nikdy nie poistený ani poistník, hoci poistník vlastní poistnú zmluvu a platí poistné.
 
 

2. Poistenie za škodu spôsobenú vadným výrobkom

  • sa zameriava na úhrady škôd, spôsobené vadným výrobkom (vadný výrobok môže následkom materiálovej alebo konštrukčnej vady prestať plniť svoju funkciu a spôsobiť škodu)
  • poistenie sa môže  uzatvoriť aj pre prípad udalostí, ktoré môžu nastať v zahraničí (firmy vyvážajúce svoje výrobky do zahraničia). Poistenie zodpovednosti za škodu spôsobenú vadou výrobku potom kryje aj riziká v zahraničí, ktoré vznikli v súvislosti s výrobkom.

 

Dôležité:  Za škody spôsobené vadným výrobkom zodpovedá podnikateľ aj v prípade, keď nie je priamo výrobcom, ale iba dovozcom tovaru zo zahraničia, dodávateľom či distribútorom!

 

3. Poistenie profesijnej zodpovednosti

  • ide o povinné zmluvné poistenie, pri ktorom prevádzkovateľovi určitej činnosti právny predpis priamo ukladá povinnosť uzatvoriť poistnú zmluvu o zodpovednosti za škodu
  • zákon stanovuje len povinnosť uzavrieť poistnú zmluvu na dané riziko, prípadne na minimálne poistné krytie, a je vecou poisťovateľa a poistníka v akom rozsahu a za akých podmienok poistenie uzavrú

 

TYPY POVINNÉHO ZMLUVNÉHO POISTENIA ZODPOVEDNOSTI ZA ŠKODU
  • poistenie zodpovednosti za škodu audítorov, daňových poradcov a účtovníkov,
  • poistenie zodpovednosti za škodu advokátov,
  • poistenie zodpovednosti za škodu sprostredkovateľov poistenia,
  • poistenie zodpovednosti za škodu autorizovaných architektov, autorizovaných inžinierov a technikov činných vo výstavbe,
  • poistenie zodpovednosti za škodu prevádzkovateľov zdravotníckych zariadení,
  • poistenie zodpovednosti za škodu geodetov a kartografov,
  • poistenie zodpovednosti za škodu autorizovanej osoby,
  •  poistenie zodpovednosti za škodu dražobníka.
 
Poistenie zodpovednosti za škodu ponúkajú takmer všetky poisťovne, napr. Allianz – Slovenská poisťovňa, Kooperativa, Generali, Uniqua, ČSOB poisťovňa. Niektoré z nich majú špeciálne balíčky poistení, ale dokážu vytvoriť pre podnikateľa aj poistenie na mieru. 
 
Keď som si telefonicky zisťovala priamo v jednotlivých poisťovniach podmienky ohľadom tohto typu poistenia, v mnohých poisťovniach mi povedali, že sa mám zastaviť priamo na pobočke, lebo informácie telefonicky neposkytujú. Najviac informácií mi poskytli v ČSOB poisťovni, kde boli ochotní na základe poskytnutých informácií mi vypracovať ponuku a poslať ju elektronicky. 
 
Podarilo sa mi však zistiť, že pri poistení všeobecnej zodpovednosti živnostníka je dôležitý predmet jeho činnosti, lebo na určité činnosti je výluka, t.j. nie je možné uzatvoriť poistenie. Zoznam činností, na ktoré sa výluka vzťahuje, však nie je dostupný. Z uvedeného dôvodu si túto informáciu musíte zistiť priamo na pobočke danej poisťovne. Na vypracovanie predbežnej ponuky je potrebné poskytnúť informácie o vašom obrate a stanoviť si sumu, na ktorú chcete byť poistený. Od tejto sumy sa odvíja výška poistného, ktoré môžete platiť jednorázovo, polročne, alebo štvrťročne. 
 
 

Dobrá rada na záver

Pokiaľ ste sa rozhodli uzavrieť si tento typ poistenia, doporučujem si nájsť čas a navštíviť viac poisťovní, aby vám vypracovali ponuku. Okrem výslednej sumy poistného si všímajte, aké škody voči tretím stranám poistenie kryje, prípadne či je súčasťou poistenia aj náhrada nákladov na právnu obhajobu a náklady súdneho konania. Všetky tieto informácie dôsledne zvážte, aby ste boli v prípade vzniku poistnej udalosti dobre chránený pred nepriaznivými následkami škody spôsobenej vašou prevádzkovou činnosťou, ale aj neoprávnene uplatňovanými nárokmi tretích strán.
 
 
 
 
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ako začať podnikať

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

december

08jan8:30Uhlíkové clo – CBAM8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

08jan8:30Zákon o štátnej službe v praxi a zmeny súvisiace so zriadením centrálneho informačného systému – účinné od 1.6.20248:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Samospráva

08jan8:30Zákon o štátnej službe v praxi a zmeny súvisiace so zriadením centrálneho informačného systému – účinné od 1.6.20248:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Samospráva

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X