
Informácie o čerpaní fondov a dotácií majú byť na webe

Cieľom aplikácie je poskytovať informácie o všetkých projektoch, ktoré sú financované zo štrukturálnych fondov Európskej únie adalších externých zdrojov financií.
Webová aplikácia na sledovanie čerpania má byť hotová na jeseň
Na internete by sa mala na jeseň objaviť webstránka o využívaní peňazí z európskych, nórskych či iných fondov. Takúto úlohu obsahuje návrh akčného plánu Iniciatívy pre otvorené vládnutie na roky 2014 – 2015, ktorý schválila vláda. Webová aplikácia, kde chcú zverejňovať dáta o využívaní fondov a dotácií, by mala byť hotová do konca októbra 2015.
Vytvorenie aplikácie spomínal aj predchádzajúci akčný plán na roky 2012 – 2013, v súčasnosti sa pracuje na vývoji portálu. „Cieľom aplikácie je poskytovať informácie o všetkých projektoch, ktoré sú financované zo štrukturálnych fondov Európskej únie, Finančného mechanizmu Európskeho hospodárskeho priestoru, Nórskeho finančného mechanizmu a Švajčiarskeho finančného mechanizmu v podmienkach Slovenska a dotačných schém zo štátneho rozpočtu SR vrátane zmluvných podmienok a spôsobu použitia financií,“ uvádza návrh akčného plánu. V pláne je aj verejná kampaň na propagáciu stránky, zastrešovať ju má vládny splnomocnenec pre rozvoj občianskej spoločnosti.
Zlepšiť systém zverejňovania súdnych rozhodnutí, zaktualizovať hodnotenie sudcov či zverejniť zoznamy prokurátorov – to sú ďalšie témy akčného plánu. Podľa materiálu existuje síce povinnosť zverejňovať súdne rozhodnutia, prax však ukázala, že mnohé rozhodnutia napriek zákonnej povinnosti zverejnené nie sú.
Minister spravodlivosti má zabezpečiť jednotný systém zverejňovania súdnych rozhodnutí do konca tohto roka. Ďalším návrhom je umožniť zverejnenie zoznamu prokurátorov, do konca tohto roka má byť hotová legislatíva, ktorá to umožní. Prokurátori majú na Slovensku podľa dokumentu významné a nezastupiteľné postavenie, ale informácie o tom, kto konkrétne zastáva funkciu prokurátora, nie sú verejnosti známe. “
V záujme transparentnosti obsadzovania prokurátorských funkcií a zamedzenia politizovaniu je vhodné zaviesť zákonnú povinnosť zverejňovať mená a priezviská ľudí zastávajúcich funkciu prokurátora,“ navrhuje akčný plán. Medzi ďalšími návrhmi je aktualizácia kritérií hodnotenia práce sudcov a súdov. Akčný plán navrhuje pripraviť legislatívu, ktorá umožní zverejňovať hodnotenie práce sudcov, a to do konca roka.
Registračné pokladnice v roku 2015
Akčný plán 2014 – 2015 vypracoval Úrad splnomocnenca vlády Slovenskej republiky pre rozvoj občianskej spoločnosti. Obsahuje návrhy pre rôzne oblasti, okrem prístupu k informáciám aj napríklad vzdelávanie, vedu či justíciu. Slovensko sa v septembri 2011 zapojilo do medzinárodnej iniciatívy Partnerstvo pre otvorené vládnutie, kde je 60 členských krajín. Štát prijal prvé záväzky v programe Iniciatíva pre otvorené vládnutie vo februári 2012. Prvý cyklus iniciatívy trval v rokoch 2012 – 2013.