Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Kažimír avizoval zlepšenie výberu DPH cez elektronické výkazy

Vláda podľa Kažimíra v boji proti daňovým únikom nekončí
Minister financií SR Peter Kažimír. Foto: SITA
17. januára 2013 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Aj po prijatí niektorých opatrení na boj proti daňovým únikom je pred ministerstvom financií podľa ministra Petra Kažimíra ešte veľký kus práce.

 
Rezort chce v tomto roku pripraviť na uvedenie do praxe napríklad rating daňových subjektov či lotériu registračných dokladov, ktorá by mala byť uvedená do života koncom tohto roku.
 

Vláda podľa Kažimíra v boji proti daňovým únikom nekončí

Rovnako sa chce Slovensko podľa ministra financií aktívne podieľať aj na príprave dane z finančných transakcií. Minister financií o tom informoval po štvrtkovom stretnutí s európskym komisárom pre dane, colnú úniu, audit a boj proti podvodom Algirdasom Šemetom. „Mal som možnosť dnes na pracovnej úrovni prezentovať ďalšie a ďalšie iniciatívy, ktoré by sme chceli v priebehu tohto roka doviesť do úspešného cieľa,“ uviedol po stretnutí Kažimír.
 
 
Konkrétne výsledky napríklad vo výbere dane z pridanej hodnoty (DPH) by mal podľa ministra financií priniesť aj elektronický výkaz DPH, a to v kombinácii so systémom vyhodnocovania rizikových platcov tejto dane. Peter Kažimír zároveň po stretnutí s eurokomisárom zdôraznil, že v prípade boja proti daňovým únikom nie sú dôležité vyhlásenia ale výsledky. „Nám nestačí prijať opatrenia, musíme dosiahnuť výsledky,“ konštatoval Kažimír. Dodal pritom, že do zlepšenia výberu daní je potrebné zapojiť aj ľudí a firmy. 
 

Nová daň je podľa eurokomisára pre Slovensko prínosom

Slovensko podľa komisára Algirdasa Šemetu pozitívne napomáha k uplatňovaniu koordinovaného prístupu v rámci Európy. „Nič nie je toho lepším dôkazom ako to, že Slovensko je jednou z jedenástich krajín, ktorá je pripravená postupovať pri uplatňovaní harmonizovaného zdaňovania finančných transakcií na európskej úrovni,“ uviedol vo štvrtok komisár pre dane, colnú úniu, audit a boj proti podvodom. Zároveň dodal, že byť súčasťou spoločného zdaňovania finančných transakcií predstavuje pre krajinu prínos. Slovensko bude mať totiž napríklad výhody z nových výnosov. 
 
Podľa Petra Kažimíra sa chce Slovensko aktívne podieľať na samotnej príprave tejto dane. „Máme záujem na tom, aby daň z finančných transakcií bola pripravená v odbornom prostredí, tak aby nepoškodzovala finančné trhy jednotlivých krajín a samozrejme, aby sme brali na zreteľ aj možnosť presúvania kapitálu do krajín, ktoré takúto daň nebudú mať,“ uviedol vo štvrtok slovenský minister financií. 
 

Financi vraj chcú z DPH vybrať menej, tvrdí KDH

Opatrenia vlády v oblasti boja s daňovými únikmi však podľa podpredsedu KDH Miloša Moravčíka škodia čestným podnikom a nečestné ich zvládajú obísť. „Smer dokonca v štátnom rozpočte naplánoval nárast daňových únikov na DPH v roku 2013. Tento rok plánuje minister financií Kažimír vybrať na DPH o 280 miliónov eur menej, ako sa reálne vybralo v roku 2011. Základňa pre výber DPH pritom priebežne rastie. Boj Smeru s daňovými únikmi je falošný. Chytanie malých rýb len zakrýva to, že veľké ryby v DPH mafii sa tento rok budú mať lepšie,“ uviedol v reakcii na vyhlásenia ministra financií Moravčík. 
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Dane

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

september

29sep8:30Nehmotný majetok z účtovného pohľadu8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Účtovníctvo

29sep8:30Nehmotný majetok z účtovného pohľadu8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Účtovníctvo

10oct8:30Trestné a finančné následky konania konateľa a vedúceho zamestnanca8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X