Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Kedy sa oplatí refinancovanie hypotéky?

refinancovanie hypotéky
refinancovanie hypotéky Foto: Getty Images
13. mája 2020 Tlačiť

Banky sa v súčasnosti stále predháňajú v tom, ktorá vám vie poskytnúť výhodnejšiu hypotéky. Čo však ale v prípade, že už hypotéku máte, ale našli ste v inej banke výhodnejšie podmienky? Rozmýšľali ste už nad refinancovaním svojej hypotéky?

Čo je to refinancovanie hypotéky?

Refinancovanie hypotéky je v podstate jej prenesením do inej banky, ktorá vám ponúkne výhodnejšie podmienky, ako váš súčasný poskytovateľ hypotéky. Veľa klientov sa rozhodne využiť refinancovanie na spojenie viacerých svojich úverov do jedného, čím môžete získať výhodnejší úrok a podmienky. Môžeme teda povedať, že refinancovanie je výmenou nevýhodnej hypotéky za výhodnejšiu, či už z hľadiska úrokovej sadzby, alebo iných podmienok, napríklad jej fixácie. Primárnym zámerom všetkých klientov, ktorí sa rozhodnú svoju hypotéku refinancovať je šetrenie nákladov. Správnym výberom novej hypotéky môže klient počas splácania hypotéky, ktoré zväčša trvá viac ako 20 rokov ušetriť stovky až tisíce eur. Samozrejme refinancovať je možné všetky typy úverov, nie iba hypotéku, no vzhľadom na dlhodobosť splácania hypotekárneho úveru sa mnoho klientov zameriava práve na refinancovanie hypotéky.

Kedy refinancovať?

Najideálnejším časom na refinancovanie hypotéky je obdobie, kedy končí fixácia úrokovej sadzby vašej pôvodnej hypotéky, aby ste sa vyhli prípadným pokutám za predčasné splatenie hypotéky. Mimo obdobia konca fixácie úroku býva splatenie hypotéky spoplatnené a preto nemusí byť v tejto dobe refinancovanie hypotéky výhodné. Banka vám musí oznámiť klientom novú úrokovú sadzbu hypotéky najneskôr 2 mesiace pred uplynutím doby fixácie úroku. V tomto období by ste si mali začať porovnávať hypotéky od iných bánk a zistiť, či môžete získať inde výhodnejšie podmienky. Nad refinancovaním hypotéky nemusíte rozmýšľať len preto, že inde získate lepší úrok. Mnoho klientov refinancuje svoju hypotéku aj v prípade, že si chce znížiť splátky, zmeniť  (skrátiť, alebo predĺžiť) dobu splácania, ušetriť na poplatkoch, zmeniť založenú nehnuteľnosť, vyňať spoludlžníka a prevziať hypotéku na seba,  alebo je jednoducho nespokojná so svojou súčasnou bankou.

Je potrebný nový znalecký posudok?

Väčšina bánk akceptuje pôvodný znalecký posudok. Rozdiel medzi bankami je v tom, aký starý znalecký posudok akceptujú. Pri niektorých bankách nesmie byť znalecký posudok starší ako 3 roky, iné akceptujú aj 5 ročný posudok.

Na čo si dať pri refinancovaní hypotéky pozor?

Pri refinancovaní hypotéky je potrebné brať do úvahy aj poplatky spojené s novou hypotékou. Napríklad poplatok za poskytnutie úveru, poplatok za vyčíslenie dlhu v starej banke, poplatok za nový znalecký posudok ak je pôvodný starší ako banka požaduje, poplatok za vklad na kataster. Niektoré banky však klientovi tieto poplatky odpúšťajú, alebo vybavia znalecký posudok zaňho aby ho získali. Preto je pred voľbou novej hypotéky potrebné si dôsledne preštudovať podmienky konkrétnej banky, Môže sa tiež stať, že odpustenie poplatkov je naviazané na inú podmienku, napríklad včasné splácanie splátok.

Pri refinancovaní neklaďte dôraz len na úrokovú sadzbu. Zamerajte sa aj na ostatné podmienky hypotéky, ktorú banka ponúka. Mali by ste brať do úvahy výšku mesačnej splátky, dobu splácania, náklady na refinancovanie, ale aj možnosť predčasného splatenia, alebo mimoriadnej splátky.

Keď si budete prepočítavať výhodnosť nového úveru nezabudnite, že nemôžete počítať s rovnakým úrokom počas celej doby úveru, iba počas jeho fixácie. Preto nerátajte s úsporou za celkovú dobu splácania, keďže neviete, aký úrok vám banka poskytne po skončení fixácie úrokovej sadzby.

Pri hľadaní banky, u ktorej by ste mohli úver refinancovať neobíďte ani tú svoju súčasnú. Skúste sa opýtať, či by vám vedeli dať lepšiu ponuku ako ste napríklad našli u konkurencie. Banky sú často schopné upraviť podmienky hypotéky v snahe udržať si klienta, keď banke oznámi, že chce odísť.

Taktiež je potrebné brať do úvahy, či chcete refinancovaním svoj pôvodný úver splatiť, alebo aj navýšiť. Rovnako je dôležitá aj vaša bonita a aktuálna cena nehnuteľnosti.

Predtým ako sa rozhodnete pre refinancovanie svojej hypotéky inou, zosumarizujte si všetky potrebné informácie, skúste osloviť svoju banku, overte si všetky poplatky a prepočítajte si všetky poskytnuté možnosti.

Keďže refinancovanie hypotéky nie je žiadnym spôsobom obmedzené, že sa o niekoľko rokov rozhodnete opäť refinancovať už refinancovanú hypotéku. Dokonca to môže byť výhodné, ak sa opäť zmenia podmienky na trhu.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

hypotékaprefinancovanierefinancovanie hypotéky

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Znižovanie nákladov

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

september

18sep8:30Process Management – Riadenie Procesov8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažment

18sep8:30Process Management – Riadenie Procesov8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažment

18sep9:30Budúcnosť recruitingu s CHAT GPT9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X