Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Najdôležitejšia rada pri kúpe domu, ktorú vám neprezradí žiadny realitný maklér

Úroky na hypotékach by mali ostať tento rok naďalej nízke
Fotobanka Pixmac
9. februára 2021 Img_2614.jpg Zdroj Forbes Tlačiť

Mnohí z vás už možno niekedy kupovali nejakú nehnuteľnosť, prípadne ste o jej kúpe aspoň uvažovali. Predtým, ako sa do toho pustíte, si zrejme urobíte nejaký ten základný prieskum a zhodnotíte vaše možnosti. Takéto zhodnotenie v sebe zahŕňa napríklad odpovede na otázky, čo všetko by mal váš nový domov obsahovať a ako by mal vyzerať. Ak ste sa rozhodli pre kúpu domu a zveríte sa do rúk realitného makléra, prečítajte si nasledujúcu radu, ktorú vám žiadny z nich nikdy neposkytne.

Na stretnutí s realitným maklérom väčšinou diskutujete o tom, ako by mal váš dom vyzerať, v akej lokalite by sa mal nachádzať, aká by mala byť dopravná dostupnosť z tohto miesta, tamojšia infraštruktúra a o mnohých iných súvisiacich aspektoch. Jednou z najdôležitejších otázok, na ktoré je pritom potrebné si odpovedať, je financovanie celej operácie. Realitný maklér bude od vás chcieť vedieť, ako máte vyriešenú túto otázku. Budete dom kupovať na hypotéku? Prípadne, akú máte predstavu o cene vysnívanej nehnuteľnosti? Odpovede na tieto otázky môžete hľadať sami alebo aj spoločne s ním. Netreba však pritom zabudnúť na to, že je to v prvom rade obchodník, ktorý chce predať a chce za predať za čo najviac. Bude vás preto zrejme smerovať k tomu, aby ste si vybrali dom, ktorý zodpovedá veľkosti vašich príjmov.

Namiesto otázky, čo si môžete dovoliť kúpiť, je však oveľa lepšie si položiť otázku, čo naozaj potrebujem? Skutočne potrebujem veľký dom s obrovským pozemkom len preto, že si to môžem dovoliť? A aj keď sme neustále svedkami toho, že vonkajšie okolie vrátane obchodne orientovaných realitných maklérov často tlačí ľudí do pozície, kde platí, že čím väčšie, tým lepšie, určite stojí za zamyslenie sa aj nad uvedenou radou. Výsledkom toho, že ľudia si kupujú obrovské domy, je napríklad aj fakt, že priemerný americký dom sa za posledných 50 rokov až strojnásobil svojou veľkosťou a tento trend pokračuje aj ďalej. A tak aj kupujúci si ešte stále kupujú väčšie a väčšie domy a často pritom idú až na hranice svojich príjmov. Je zároveň nutné poznamenať, že v mnohých prípadoch aj úplne zbytočne.

Podľa dostupných údajov totiž pravidelne využívame len 40 % nášho obytného priestoru. Nezanedbateľnou témou, ktorá neodmysliteľne súvisí s vyššie uvedeným, je tiež skutočnosť, že narastajúce dlhy populácie majú negatívny dopad na mentálne a emocionálne zdravie ľudí. Aj v tomto prípade teda platí, že menej je niekedy viac a viac nie je vždy lepšie. Menší dom sa lepšie udržiava, jeho prevádzka je lacnejšia a financie spojené s takouto kúpou nesú so sebou menšie riziká. Kúpou menšieho domu sa šetrí životné prostredie a zvyšné prostriedky je možné využiť na ďalšie zaujímavé aktivity, ktoré obohacujú život.

Img_2614.jpg

Vyštudovala Právnickú fakultu Univerzity Komenského v Bratislave. Vo svojej praxi sa venuje copywritingu a prekladateľskej činnosti.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

domhypotékakúpanehnuteľnostiradaskillstip

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Inšpirácia

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

jún

27jún8:30Uhlíkové clo – CBAM8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

27jún8:30Uhlíkové clo – CBAM8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

08júl8:30Vedenie a motivácia výrobných pracovníkov - Teamleader vo výrobe8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažérske zručnosti,Riadenie,žiadny

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X