- Podnikam.sk
- Články
- Manažment
- Koučing
- Kód šťastia: Projekt úspešných ľudí určený pre tých, ktorí chcú permanentne rásť
Kód šťastia: Projekt úspešných ľudí určený pre tých, ktorí chcú permanentne rásť
Jozef Banáš a Peter Sasín, dvaja z najúspešnejších slovenských spisovateľov, sa rozhodli inšpirovať druhých, aby pomohli odkryť ich vnútorné zdroje, ako byť šťastným a úspešným.
V čom spočíva tajomstvo úspechu? Aká je cesta, ktorá vás má doviesť k želanej zmene vo vašom živote? Povestný kód šťastia sa rozhodli odhaliť v rovnomennom projekte dvaja najúspešnejší slovenskí spisovatelia – Jozef Banáš, politik, topmanažér, autor viacerých bestsellerov a najprekladanejší slovenský spisovateľ vôbec, a Peter Sasín, spoluzakladateľ NLP Akadémie, NLP Tréner (tréner neuro-lingvistického programovania), autor knižného bestselleru TRIUMF a vzdelávacích CD a DVD programov.
Pre koho je Kód šťastia určený a prečo ste sa rozhodli pre spoločnú spoluprácu?
Peter Sasín: Kód šťastia je určený pre ľudí, ktorí chcú urobiť v živote zmenu, a to nie jednorazovú, ale kontinuálnu. Je to podobne ako s fitnescentrom. Nie je pre ľudí, ktorí prídu raz, zacvičia si a už sa viac nevrátia. Takisto aj Kód šťastia je pre tých, ktorí sa stále chcú vzdelávať a rásť. Chcú sa dozvedieť nové nástroje, ako byť šťastným. Podľa mňa šťastie je správanie. Nepredstavuje žiadnu zlatú mušku, žiadny abstraktný pojem, ktorý je tam vonku. Každý z nás vlastní potrebné vnútorné zdroje, ktoré treba nájsť, otvoriť a zobrať ich. Hlavne nechať sa inšpirovať ľuďmi, ktorí majú k tomu čo povedať. Možno poznáte tvrdenie „ kým sa obklopuješ, tým sa aj stávaš“. Ja dokonca hovorím, že náš mesačný príjem sa rovná zhruba príjmom piatich ľudí, s ktorými sa stretávame najčastejšie. Takisto náš pocit šťastia je priemerom pocitov šťastia tých najbližších ľudí.
Jozefa Banáša vnímam ako jedného z najinšpiratívnejších ľudí vôbec, ktorých tu máme. Nie je zatiaľ takých osobností veľa, a práve tento stav chceme zmeniť. Jednoducho svojim príkladom inšpirovať druhých, aby oni mohli potom urobiť tie želané zmeny. To, čo chceme ľuďom dať, je aj bdelosť pre mechanizmus spätnej väzby, čiže aby sa vyvarovali opakovaným chybám a mohli napredovať ďalej.
Jozef Banáš: Vážim si, že ma Peter oslovil, pretože ho považujem za človeka, ktorý dokáže motivovať ostatných. Na rozdiel od neho moje znalosti vyplývajú z mojich životných skúseností, ktoré boli samozrejme aj negatívne. Počas svojho života som všeličo zažil a v živote ma už len tak niečo neprekvapí. Preto moja časť prednášok v rámci projektu bude síce menej o odbornej terminológii, ale o to viac popretkávaná životnými príbehmi.
Čo je prvým krokom pre pozitívnu zmenu v živote?
Peter Sasín: Zmeniť pozornosť . Príliš veľa ľudí presne vie, s čím sú nespokojní. Ak sa ich spýtate, čo chcú v živote, odpovedia vám zväčša, čo nechcú. No ak sa ich spýtate priamo na to, čo chcú, začínajú koktať a dostanú sa do rozpakov, lebo väčšinou nepoznajú na otázku odpoveď. Práve prostredníctvom projektu Kód šťastia chceme hravou formou prednášok, cvičení a diskusií pomôcť ľuďom spoznávať spomínané vlastné vnútorné zdroje.
Jozef Banáš: Musíme si uvedomiť samých seba. Väčšina z nás inklinuje skôr k tomu pesimistickejšiemu pohľadu na život. Ak ich požiadate, aby si spísali vlastnosti, ktoré si na sebe vážia, často potom zisťujú, že nie sú až takí zlí, ako sa vidia. Naraz si človek začne uvedomovať, že aj on má ten potenciál. Čiže pre začiatok chceme v ľuďoch vzbudiť úctu, rešpekt k sebe samému. A myslím si, že vďaka tomu, že som v živote dostal zopár kopancov a dokázal sa pozbierať, mám tiež k tomu čo povedať. Pretože nie je hanba padnúť do prachu, ale v ňom zostať. Životnú inšpiráciu som našiel aj vďaka skúsenostiam zo stretnutí s mnohými inými inšpiratívnymi ľuďmi. Spomeniem napríklad Dalajlámu, čo bol tiež malý zázrak. Ale jednoducho som v to veril a podarilo sa to. Takže, čo má človek v hlave, v čo verí, tak to je.
Aké vlastnosti by mal mať úspešný človek?
Jozef Banáš: Celkom iste by nemal bažiť priamočiaro iba za úspechom v tom zmysle, že získať a brať. Mal by mať samozrejme isté ciele, taktiež by mal mať nejaký motív, ale musí si byť vedomý, že ten cieľ nedosiahne. Tak ako hovoria budhisti: Cesta je cieľom. A nemal by sa upínať iba na materiálne ciele, ale na duchovnú cestu, víziu, pretože pocit šťastia sa cez materiálno nedá dosiahnuť.
Peter Sasín: Ak chcete byť úspešným človekom v podnikaní, nezameriavajte sa len na zisk. Zisk je len nutnosť. Ani my nežijeme len preto, aby sme dýchali vzduch. Vzduch je jednoducho niečo, čo potrebujeme, aby sme prežili. Rovnako ako každá zdravá firma potrebuje generovať zisk, aby prežila. Dôležité je, aby si ľudia uvedomili cieľ za cieľom. Napríklad, ak chce niekto auto, tak si musí začať uvedomovať, čo chce prostredníctvom toho auta zažívať. Do hrobu si totiž nevezmeme predmety, ale maximálne zážitky, respektíve tú misiu, ktorú sme splnili. Preto úplne súhlasím so spomínaným vyšším poslaním. K úspechu tiež jednoznačne patrí presvedčenie. To znamená, ak ste presvedčení, že ste úspešný typ človeka a úspech je možné dosiahnuť aj na Slovensku, tak sa vám to podarí. Nemôžete očakávať úspech, ak svoj projekt vopred odsúdite. Aj v tejto krajine existujú úspešní ľudia. Otázka je, aké oni používali stratégie, princípy a vnútorné zdroje na to, aby uspeli a samozrejme je tiež dôležité vnímať aj tú spätnú väzbu, mať jasné ciele, vedieť kam smerujete. K úspechu určite patrí, tak ako v súkromí ,tak určite i v podnikaní ,byť odlíšiteľný, nebyť zameniteľný, byť unikátny. Tým pádom zrazu konkurencia prestáva existovať. Nenahraditeľným sa však stávame nie napríklad zatajovaním informácií, ale tým, ako sa správame, a či v tom úspechu sme nenahraditeľní napríklad pre toho konkrétneho klienta.
Jozef Banáš: Ja ešte doplním, že pre úspech v podnikaní je tiež dôležité dodržiavanie zákona rovnováhy. V Biblii sa spomína, čo dáš, to sa ti vráti. Klasický príklad je Bill Gates, ktorý sa stal najbohatších človekom na svete, ale nebol šťastný. Šťastným začal byť, až keď založil nadáciu a začal dávať. Keď začal vyvažovať to, čo dostáva a to, čo dáva.
Spomínali ste, že človek si musí uvedomiť svoje pozitíva a začať si vážiť sám seba. V čom ste dobrí vy?
Jozef Banáš: Radšej sa ma spýtajte, v čom nie som dobrý (smiech). My Slováci sme vychovávaní generačne stáročiami tým, že nás cirkev stále tlačila na kolená. Preto väčšina z nás si ťažko uvedomí svoje pozitíva. Bežne počúvam „Ja to neviem, ja to nedokážem, povedz to ty, ty to vieš tak lepšie povedať“. Bežne sa stretávam s takýmto názorom, že radšej sa schováme a počkáme. Prečo sa Slováci boja povedať svoj názor? To nie je otázka malého národa, ale sebavedomia. Veď aj Slovinci sú malý národ, ale ich sebavedomie je neporovnateľne vyššie ako naše. Obyvateľov Buthánu (ázijský štát, pozn. redakcie) je 700 000 a akí sú sebavedomí. Sú si totiž vedomí seba.
Mojou pozitívnou vlastnosťou je asertivita a empatia. Viem sa vcítiť do pocitov iných. Počas môjho života som zastával aj manažérske pozície, v ktorých som sa musel učiť byť tvrdý. Napríklad mal som problém vyhodiť človeka, lebo mi ho bolo ľúto. A pritom to bol podvodník a lajdák. Podľa môjho názoru sa každý človek snaží, aby ho všetci mali radi, ale to sa nedá. Dokonca taký líder, ktorého majú všetci radi, nie je dobrý. Tiež si na sebe vážim, že som napriek životným omylom dokázal znovu nájsť cestu, pozviechať sa a vykročiť. Život nie je prechádzka rajskou záhradou a vždy vás niečo postihne, preto je dôležité vedieť urobiť takzvaný reštart. Budha radí: Odpútajte sa a buďte odpútaní od žiadostivosti. Treba však rozlíšiť túžbu od žiadostivosti. Často nevieme, kde je tá hranica. To prvé nás napĺňa pozitívnym, a to druhé predstavuje materiálno.
Peter Sasín: Ja by som ešte vyzdvihol ďalšiu vlastnosť Jozefa Banáša, a to jasná komunikácia, schopnosť vyjadriť sa zaujímavo a pútavo. Ľudia radi počúvajú človeka, ktorému rozumejú. Dokáže komplikované veci vysvetliť jednoducho. Toto vieme obidvaja veľmi dobre. Vieme sa vzájomne doplniť. Ďalšou vlastnosťou, ktorú si na sebe veľmi cením, je schopnosť veľmi rýchlo meniť ľudí a ich správanie. Napríklad, keď má niekto fóbiu, dokážem ho tohto strachu zbaviť za pár minút. Tiež viem veľmi zodpovedne vnímať to, čo hovorí Jozef, že to, čo sejem, to aj žnem. A preto sejem také zmeny, ktoré chcem aj ja sám zažívať.
Ak vás pripravovaný projekt zaujal , Kód šťastia začína už tento mesiac, a to 22. novembra.