Koučing vedie človeka k pozitívnemu mysleniu a rozvíja jeho schopnosti zdolávať prekážky. Pre mnohých manažérov, majiteľov firiem je to najefektívnejšia metóda ako sa rozvíjať, prosperovať a byť spokojný so svojimi rozhodnutiami.
Napriek náročnosti procesu, tí ktorí ním prešli pod vedením kvalitného kouča vám povedia, že výsledok bol veľkou odmenou za ich snaženie a pomohol im vyriešiť mnohé problémy natrvalo, zmeniť prístup a správanie, ktoré im uľahčilo život a objavili v sebe mnoho schopností a zdrojov, o ktorých ani netušili.
Koučing potrebuje každý, kto chce podať dobrý výkon
S pojmom koučing alebo koučovanie sa čoraz viac stretávame nielen v profesijnom, ale už aj bežnom živote. Patrí to dnes k akejsi prestíži prezentovať sa a povedať – „mám svojho kouča“ alebo „v našej firme som zaviedol koučing“. Sú to akoby pomyselné „Rolexky“ v oblasti prezentácie seba a prístupu k zvládaniu problémov. Ľudia si zamieňajú koučing s mentoringom, alebo inou formou poradenstva, rozvoja, či riadenia. Často sú zmätení a nevedia, čo môžu skutočne očakávať alebo akú formu riešenia problémov, či rozvoja si zvoliť.
Od športovcov k podnikateľom
Koučing je metóda, ktorá má už dávnejšie historické korene, siahajúce najmä do oblasti športu, kde sa vyvíjal intenzívnejšie, nakoľko podporoval individuálny rozvoj a nárast výkonnosti športovca. Dnes v profesionálnom športe nemáte šancu bez takéhoto prístupu uspieť a zvládnuť konkurenciu. V sedemdesiatych rokoch sa stal nezávislou disciplínou orientovanou na oblasť riadenia ľudí, avšak „boom“ zaznamenal v oblasti rozvoja manažérov a zamestnancov až v posledných rokoch.
Slúži na rozvoj schopností a zručností, potenciálu človeka zmenu postojov a motivácie u jednotlivcov, zamestnancov manažérov, ale aj skupín. Koučovanie je metóda, ktorá pracuje cielene s uvoľňovaním a posilňovaním potenciálu človeka. Využíva sa k tomu viacero techník. Tou najzákladnejšou je, že pomocou otázok podnecuje premýšľanie človeka, čím mu pomáha jasnejšie si uvedomovať súvislosti, zvyšovať svoju vnútornú angažovanosť, zdokonaľovať sa a riešiť problémy. Využíva pritom vnútornú motiváciu človeka.
Druhy koučingu
V priebehu niekoľkých desaťročí sa koučovanie stalo doménou mnohých odborníkov, takže dnes sa môžeme stretnúť okrem koučovania v pracovnej oblasti aj s týmito typmi koučovania:
- koučovanie života (life coaching) – zameriava sa na učenie ľudí rozpoznať svoje životné príležitosti a ciele a nájdenie cesty k ich dosiahnutiu
- zdravotné koučovanie (health coaching) – zameriava sa na zdravý životný štýl a na spôsoby, ako si vylepšiť a udržať pevné zdravie, ako sa lepšie o seba postarať
- koučovanie konfliktu (conflict coaching) – trénuje ľudí na správne zvládanie konfliktov
- koučovanie medziľudských vzťahov, alebo takzvaný „date coaching“ – učí nadväzovať vzťahy s ľuďmi, s druhým pohlavím, alebo riešiť partnerské vzťahy
Koučing je predovšetkým beh na dlhé trate a spravidla trvá niekoľko mesiacov až rok. Ten, kto sa rozhodne pracovať s touto metódou, či už jednotlivec, skupina alebo organizácia, si musí byť vedomý, že sa bude jednať o postupný proces zmien, ktoré však budú mať trvalejší efekt. Znamená to však na začiatku investovať v dlhodobej rovine čas, trpezlivosť, vôľu, ochotu pre zmenu a financie. Koučing sa nedá robiť efektívne bez toho, že samotný koučovaný má skutočný záujem a dôveruje tejto metóde. Úspech koučingu je závislý na tom, či človek chce a preberie za svoju zmenu zodpovednosť.
Dôležité otázky
Skôr, ako sa rozhodnete pre koučing položte si najskôr otázky:
- O akú zmenu sa pokúšam a čo chcem dosiahnuť, vyriešiť, zvládnuť?
- Ako som schopný pravidelne si vyčleniť čas a priestor na stretnutia s koučom?
- Chcem túto metódu využívať individuálne alebo skupinovo?
- Aké finančné prostriedky viem na to vyčleniť?
- Kto bude mojím koučom?
- Chcem sa aj ja stať koučom a využívať túto metódu a prečo?
- Čo očakávam od kouča, od seba a samotného procesu?
Na základe zodpovedania si týchto otázok si budete vedieť lepšie vybrať osobu kouča a prístup, nastavíte si ciele, zhodnotíte si svoje možnosti na realizáciu, aby ste vedeli byť úspešní a zvýšite svoju šancu vyriešiť svoje problémy.
Zdroj: Podnikam.SK