Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Kedy využiť koučing vo firme?

Kedy využiť koučing vo firme?
Fotobanka Pixmac
5. apríla 2013 Tlačiť
Prax ukazuje, že koučing je silný nástroj a taktiež je to veľmi užitočná metóda ako prekonať prekážky a dosiahnuť ciele.
 
Úspech však závisí od toho, kedy, kde,  s kým a kto ho realizuje.
 

Nové metódy riadenia môžu zlepšiť pracovné prostredie aj výsledky

Asi poznáte situácie, kedy sa vám zdá, že vaši podriadení hovoria „rečou iného kmeňa“. Opakovane im zadávate úlohy, musíte ich večne kontrolovať alebo upozorňovať na nedostatky, termíny, chyby…. Mnohokrát to dopadne tak, že musíte vyvíjať na nich nepríjemný tlak. Často úlohu splníte za nich, aby to spĺňalo vaše požiadavky alebo bol termín splnený na čas. Manažéra to stojí množstvo energie a dostáva sa pod časový tlak a stres. 
 
V takomto prípade je nápomocné pozrieť sa spolu s koučom na to, akým spôsobom delegujete, či posúvate informácie smerom k podriadeným, či je to možná príčina nedorozumení a čo by sa dalo zlepšiť, rozvinúť, alebo jednoducho urobiť celkom inak. S tým súvisí aj proces kontroly. Je to ďalší zo „zlodejov“ času manažéra. S koučom môžete hľadať príležitosti, ako viesť svojich podriadených k tomu, aby spontánne preberali zodpovednosť, čím sa kontrola zo strany manažéra redukuje a nie je už pre svojich podriadených strašiakom, ale naopak partnerom, pomáhajúcim dosahovať výsledky.
 

Koučing sa  môže prejaviť aj na finančných výsledkoch

Niektoré štúdie uvádzajú, že až 20% z času manažér venuje riešeniu konfliktov vo svojich tímoch, s podriadenými či kolegami. To znamená, že tejto činnosti venuje minimálne jeden pracovný deň z týždňa. Keď si uvedomíme, o akú  obrovskú stratu času a neefektivitu sa jedná a zároveň, keď sa pozrieme aj na ekonomický rozmer tohto faktu, (napr. po prerátaní pomernej časti platu manažéra), určite stojí za úvahu hľadať riešenia. 
 
 
Koučing napomáha ako jednotlivcovi, tak aj tímu, firme uskutočniť zmeny. Odmenou je lepšia firemná kultúra, zdravšie pracovné vzťahy a vyššia pracovná motivácia, ktorá sa premietne aj do lepších hospodárskych výsledkov.
 

Chcete uspieť pred konkurenciou? Podporte vlastných ľudí!

Tým najcennejším, čo firmy majú, je ich ľudský potenciál. Pokiaľ dokážeme vytvárať tvorivý a motivujúci priestor pre ľudí, dokážeme vyvíjať nové produkty, objavovať diery na trhu a ponúkať, čo tu ešte nebolo, alebo po čom zákazníci túžia. To sa dá najmä pri podporovaní osobného rastu a odhaľovaní potenciálu zamestnancov
Samé to však nepríde.
 
Tak, ako lojalita neexistuje bez slušného správania zamestnávateľa, rovnako to platí aj pre aktívny tvorivý prístup zamestnancov. Koučing napomáha odhaľovať nielen vlastné zdroje, ale naučiť sa pracovať a podporovať potenciál druhých. Ak sa pozrieme na celosvetovo najúspešnejšie firmy, akou je napr. spoločnosť Google, zistíme, že sa riadia práve týmito princípmi.
 
Pri sústredení sa na zmenu vlastného správania a myslenia dokážete zmeniť svoje okolie a vyvolať iné reakcie. Väčšina sa chce zaradiť medzi úspešné spoločnosti alebo úspešných manažérov. Jednou z možností je využívať koučing vo svojej práci a rozvoji. Pokiaľ chcete riadiť dlhodobo úspešnú spoločnosť, oplatí sa vám určite zaviesť tieto postupy a metódy do vlastnej práce, ale aj do života svojej firmy.
 
Autor: Mgr. Dagmar Sliacka – Developing Support
 

Súvisiace články v seriáli "Koučing v praxi"

Zobraziť všetky články v seriáli "Koučing v praxi"
FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Motivácia zamestnancov

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

jún

08jún8:30Riadenie zmien – Change management8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažment

08jún8:30Riadenie zmien – Change management8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažment

14jún8:30Logistika nákupu a riadenie zásob8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X