Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Ktoré remeslá vás uživia aj dnes a prinesú množstvo zákazníkov?

remeslá
remeslá Foto: Getty Images

Rozmýšľate nad zmenou v profesijnom živote a neviete, ktorým smerom sa vybrať? Dnes viac ako kedykoľvek platí, že remeslo má zlaté dno. V spoločnosti je množstvo manažérov či riaditeľov a mnoho ľudí zisťuje, že na trhu chýbajú kvalitní remeselníci. Ich nedostatok pocítil pravdepodobne už každý z nás.

Ktoré profesie sú najžiadanejšie?

Úrady práce niekoľkokrát každoročne zverejňujú informácie o nedostatkových profesiách. Šikovným podnikateľom to dáva možnosť orientovať sa na jednu z týchto oblastí a získať tak istotu, že budú mať dostatok práce.

Situácia v jednotlivých krajoch sa mierne líši, ale takmer na celom Slovensku je nedostatok týchto manuálnych profesií:

  • elektrotechnik,
  • prevádzkový a strojársky technik,
  • stavebný montážnik,
  • murár,
  • železiar,
  • betonár,
  • tesár,
  • obkladač,
  • omietkar,
  • montér suchých stavieb,
  • izolatér,
  • lešenár,
  • inštalatér,
  • zvárač kovov,
  • zámočník,
  • údržbár,
  • elektrikár.
Ktoré profesie sú najžiadanejšie?
Ktoré profesie sú najžiadanejšie?Foto: Getty Images

Aké sú možnosti založenia živnosti?

V prípade niektorých profesií však živnostenský úrad vyžaduje doklad o odbornosti.

Pri zakladaní podnikania si môžete vybrať z troch druhov živností:

  • viazané,
  • remeselné,
  • voľné.

Voľnú živnosť si môže založiť v podstate každý. Požiadavky aj podmienky vykonávania sú omnoho jednoduchšie, než pri viazaných či remeselných živnostiach. K základným podmienkam patrí čistý register trestov, vek 18 rokov a spôsobilosť na právne úkony. Pri voľnej živnosti nie ste viazaní podmienkou minimálneho stupňa vzdelania, ani požiadavkou odbornej praxe.

Viazané živnosti sú činnosti uvedené v prílohe č. 2 živnostenského zákona. Ide o špecifický okruh činností, pri ktorých sa vyžaduje preukázanie spôsobilosti. Spôsob preukázania je buď upravený osobitnými predpismi alebo uvedený priamo pri týchto živnostiach v prílohe k živnostenskému zákonu.

Remeselné živnosti sa od voľných líšia nielen charakterom, ale aj výškou poplatku súvisiaceho s ich založením. Zatiaľ čo vydanie osvedčenia o živnostenskom oprávnení za voľnú živnosť je 5 eur, pri každej remeselnej až 15 eur. Ak si živnosť založíte cez internet, poplatok pri voľných živnostiach je nulový a pri remeselných životnostiach je 7,50 eura.

Môžete si však zvoliť aj inú formu podnikania, napríklad prostredníctvom s.r.o.. Aj s.r.o. aj živnosti majú svoje výhody a nevýhody, ktoré je dobré pred založením podnikania zvážiť. Bez ohľadu na právnu formu podnikania potrebujete splniť podmienku odbornej spôsobilosti.

založenie živnosti
založenie živnostiFoto: Getty Images

Čo ak nemáte odbornú spôsobilosť?

Väčšina vyššie uvedených nedostatkových profesií spadá pod remeselné živnosti. Podmienkou ich založenia je odborná spôsobilosť získaná vyučením v odbore. Odborná spôsobilosť sa preukazuje výučným listom alebo iným dokladom o riadnom ukončení príslušného učebného odboru alebo príslušného študijného odboru.

Remeselnú živnosť si môže otvoriť aj laik bez vzdelania alebo so vzdelaním v príbuznom odbore.

Ak podnikateľ nespĺňa podmienku vyučenia v odbore, môže preukázať splnenie podmienky odbornej spôsobilosti aj na základe praxe. Vďaka  dlhoročnej práci v odbore môžu získať živnostenské oprávnenie aj v prípade chýbajúceho vzdelania.

Ak podnikateľ nesplní podmienku odbornej spôsobilosti ani náhradným spôsobom, remeselnú živnosť môže prevádzkovať prostredníctvom zodpovedného zástupcu, teda osoby, ktorá tieto požiadavky spĺňa.

Na čo nezabudnúť, kým sa pustíte do podnikania?

Založenie vlastného podnikania je veľký krok, ktorý si treba dostatočne premyslieť. Na čo by ste nemali zabudnúť, kým sa vrhnete do podnikateľských vôd?

  1. Pripravte si podnikateľský plán – na začiatku podnikania si urobte plán, kde si všetko podrobne rozpíšete.
  2. Premyslite si, ako budete riešiť účtovníctvo a dane – s účtovníkom alebo ekonómom sa poraďte, akým spôsobom si budete uplatňovať výdavky spojené s vašim podnikaním.
  3. Nájdite odborníkov, ktorí vám pomôžu – nemôžete byť odborníkom vo všetkých aspektoch podnikania, niektoré činnosti ako administratívu či marketing je preto niekedy dobré nechať na ľudí, ktorí s nimi majú dlhoročné skúsenosti.
  4. Nezabúdajte na financie – na začiatku si treba všetko dôkladne spočítať. Premyslite si, čo všetko budete pri podnikaní potrebovať a z akých zdrojov budete svoje podnikanie financovať. Nezabúdajte aj na určitú rezervu.

Článok bol pripravený v spolupráci s Programom pre začínajúcich podnikateľov a podnikateľky, ktorý umožňuje získať financovanie na základe biznis plánu – aj remeselníkom, ktorí chcú rozbehnúť vlastný biznis alebo podnikajú len krátko. Viac na www.zacinamepodnikat.sk

277762230_10227855937332247_5827520268110490218_n.jpg

Ing. Lenka Falatová študovala manažment na ekonomickej univerzite. Následne pôsobila niekoľko rokov ako produktová manažérka vydavateľstva odbornej literatúry, kde sa venovala problematike živnostenského podnikania, daní, účtovníctva, ale aj školstva a odpadového hospodárstva. Následne pracovala na pozícii produktovej manažérky a projektovej manažérky. Venuje sa tiež problematike E-commerce, AI a automatizácii a procesnej analýze v podnikoch.

Odporúčané ebooky

Súvisiace články v seriáli "Začíname podnikať"

Zobraziť všetky články v seriáli "Začíname podnikať"
FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ako začať podnikať

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

november

21nov8:30Zákonník práce v roku 2024 – zmeny v praxi8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika,Pracovné právo

21nov8:30Ako využiť potenciál vašej značky na maximum - pomocou brand archetypov8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Riadenie

21nov8:30Zákonník práce v roku 2024 – zmeny v praxi8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika,Pracovné právo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X