Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Legislatívne zmeny pre podnikateľov za november 2011

Legislatívne zmeny pre podnikateľov za november 2011
Fotobanka Pixmac
8. decembra 2011 Tlačiť

Počas mesiaca október 2011 boli schválené a pripravené  nasledovné zmeny, ktoré sa týkajú podnikateľských subjektov.

 

Novela zákona o dani z príjmov

Ministerstvo financií chce zmeniť odpisovanie hmotného majetku. Ide najmä disproporcie pri odpisovaní hmotného majetku v závislosti od spôsobu jeho obstarania. Hmotný majetok od roku 2012 by sa mal odpisovať za rovnakých podmienok či je už obstaraný z vlastných zdrojov, na úver či leasingom. Podľa novely by sa mala uplatňovať len pomerná časť ročného odpisu v 1. roku odpisovania hmotného majetku, ktorá zodpovedá počtu mesiacov, počas ktorých sa tento majetok používal (od zaradenia do užívania do konca zdaňovacieho obdobia). Ďalej by sa mali rozčleneniť príjmy na aktívne a pasívne a mala by nastať možnosť uplatnenia nezdaniteľnej časti základu dane len z aktívnych príjmov.
 
 

Novela zákona o inšpekcii práce 

V novele chceli poslanci znížiť minimálnu pokutu za porušenie zákonných povinností  zamestnávateľa,  ktoré viedlo k smrteľnému pracovnému úrazu alebo ťažkej ujme na zdraví zo súčasných 33 tis.eur na tisíc eur.  Nebolo to schválené prezidentom a tak pokuta naďalej ostáva najmenej 33 tis.eur. 
 

Novely zákonov o spotrebných daniach 

Zákon zvyšuje sadzbu dane na vykurovací olej a zavádza sadzbu dane na mazacie a ostatné oleje. Okrem toho upravuje skladanie a dopĺňanie zábezpeky pri prevádzkovateľovi daňového skladu a konanie vo veci upustenia od povinnosti zložiť zábezpeku na daň. V súlade s koncepciou boja proti daňovým únikom na spotrebných daniach navrhuje rozšírenie evidencie subjektov, ktoré obchodujú alebo budú obchodovať s vybraným minerálnym olejom. Zákon navrhuje zvýšenie sadzby spotrebnej dane z tabakových výrobkov v dvoch etapách, a to od 1. februára 2012 a 1. marca 2013.
 
Zvyšuje sadzbu dane na vykurovacie oleje z terajších 26,55 eura/1 000 kg na 111,50 eura/1 000 kg
 
Zavádza sadzbu dane na mazacie a ostatné oleje kódu kombinovanej nomenklatúry 2710 19 91 až 2710 19 99 v členení podľa ich kinematickej viskozity pri teplote 40 oC. Ak je kinematická viskozita do 10 mm2/s pri teplote 40 oC vrátane 100 eur/1 000 kg a ak je nad 10 mm2/s pri teplote 40 oC 0 eur/1 000 kg.
 
Spotrebná daň z cigariet sa zvyšuje nasledovne:
  • špecifická časť dane sa od 1.2.2012 sa zvyšuje z 55,70 eura/1 000 kusov na 58 eur/1 000 kusov, 
  • minimálna sadzba dane sa od 1.2.2012 sa zvyšuje z 85 eur/1 000 kusov na 88,50 eur/1 000 kusov.
 
Spotrebná daň z tabakových výrobkov s výnimkou cigariet sa zvyšuje nasledovne:
  • sadzba dane z cigár a cigariet sa od 1. 2. 2012 sa zvyšuje zo 72,86 eura/1 000 kusov na 75,56 eura/ 1000 kusov,
  • sadzba dane z tabaku sa od 1.2.2012 sa zvyšuje zo 66,96 eura/kg na 69,44 eura/kg

 

Podnikatelia, ktorí obchodujú a naďalej chcú obchodovať s vybraným minerálnym olejom a nie sú už registrovanými osobami vznikne povinnosť požiadať o vydania povolenia na obchodovanie s vybraným minerálnym olejom.  Podnikatelia, ktorí obchodujú s tabakovou surovinou, budú musieť požiadať o zaradenie do evidencie obchodníkov s tabakovou surovinou.
 
 
 

Zákon o spotrebnej dani z alkoholických nápojov 

Ide o nový zákon, ktorý súhrnne rieši problematiku zdaňovania alkoholických nápojov, ich výroby, monitorovania pohybu, zábezpeky na daň a podobne. Podľa zákona sa zavádza jednotná sadzba spotrebnej dane na alkoholický nápoj, pričom sadzba dane na jednotlivé druhy alkoholického nápoja, t. j. víno, lieh a pivo, zohľadňuje obsah alkoholu v konečnom výrobku. Základom dane na alkoholický nápoj, ktorým je lieh je jeho množstvo vyjadrené v hl a., t. j množstvo liehu vyjadrené v hektolitroch 100 % alkoholu pri 20 °C .
 
Daň sa vypočíta ako súčin sadzby dane a množstva liehu vyjadreného v hl a. Pri víne sa daň  vypočíta ako súčin sadzby dane a množstva vína alebo medziproduktu. Pri pive sa daň vypočíta ako súčin základu dane, % skutočného obsahu alkoholu v pive a príslušnej sadzby dane. Základná sadzba dane na alkoholický nápoj je vo výške 1 080 eur. Sadzby dane pre jednotlivé druhy alkoholických nápojov sú podľa objemu skutočného obsahu alkoholu, a to percentuálnym podielom na základnej sadzbe dane. 
 
 

Novela zákona o PZP zodpovednosti za škodu spôsobenú prevádzkou motorového vozidla 

Poslanci v parlamente schválili zmeny, ktoré sa dotýkajú povinného zmluvného poistenia (PZP) motorových vozidiel. Poisťovne budú musieť 10 týždňov pred ukončením zmluvy posielať informačný list o výške poistného na ďalšie obdobie a aj dátumy a možnosti vypovedania zmluvy. Dnes platí, že poistenci si hľadajú a porovnávajú ceny PZP v jednotlivých poisťovniach a môžu si zrušiť zmluvu najneskôr 6 týždňov pred ukončením poistného obdobia. Ak to poistenci nestihnú môžu zrušiť zmluvu až opäť o rok. 
 
 
 

Novela zákona o sociálnom poistení 

Zamestnávatelia by mali aj v nasledujúcich dvoch rokoch platiť poistné na úrazové poistenie v súčasnej výške 0,8 % z  vymeriavacieho  základu  zamestnanca. Vyplýva to z návrhu novely zákona o sociálnom poistení, ktorý v  stredu schválila vláda.  
 
 
 
 
 
ph

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Manažment

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

marec

05mar8:30Tvorba unikátnych obrázkov pomocou nástroja Midjourney8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

05mar8:30Tvorba unikátnych obrázkov pomocou nástroja Midjourney8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

07mar8:30Sabotéri v našej hlave8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X