Limity pre platby v hotovosti pre rok 2022
Ak patríte medzi podnikateľov, ktorí uprednostňujú platbu v hotovosti alebo kartou, je potrebné pritom vziať do úvahy obmedzenia spojené s výškou sumy, ktorú možno týmto spôsobom minúť. Obmedzenia platieb v hotovosti upravuje zákon č. 394/2012 Z. z. o obmedzení platieb v hotovosti (ďalej v texte len ako „zákon“), ktorý vstúpil do účinnosti v roku 2013.
Už zo samotného názvu tohto právneho predpisu je zrejmé, že jeho obsahom sú legislatívne zákazy a obmedzenie spojené s platbami podnikateľov v hotovosti. S platbami v hotovosti je zároveň úzko spojená problematika používania registračných pokladníc.
Limity pre platby v hotovosti
Limity pre platby v hotovosti sa v roku 2022 nemenia a ostanú na nasledujúcich úrovniach tak, ako tomu bolo doposiaľ od prijatia vyššie uvedeného zákona:
- zakazuje sa platba v hotovosti, ktorej hodnota prevyšuje 5 000 eur. Toto obmedzenie sa týka podnikateľov a hotovostných platieb realizovaných pri ich podnikateľskej činnosti, keď je prijímateľom alebo odovzdávajúcim právnická alebo fyzická osoba podnikateľ.
- zakazuje sa platba v hotovosti, ktorej hodnota prevyšuje 15 000 eur, a to medzi fyzickými osobami, ktoré nie sú podnikateľmi.
Cieľom tejto právnej úpravy je najmä boj proti daňovým podvodom a zabránenie vystavovaniu fiktívnych príjmových a výdavkových dokladov bez reálneho toku finančných prostriedkov, kreatívnemu účtovníctvu.
V prémiovej časti obsahu nájdete:
- Limity pre hotovostné platby a zahraničie
- Sankcie za nesplnenie zákonných povinností
- Platby v hotovosti a elektronická registračná pokladnica/e-kasa
Upozornenie:
Platby, ktoré presahujú ustanovené zákonné limity, možno v praxi realizovať len bezhotovostným prevodom.
Na účely tohto zákona sa platbou v hotovosti rozumie odovzdanie bankoviek alebo mincí v hotovosti v mene euro alebo bankoviek alebo mincí v hotovosti v inej mene odovzdávajúcim a prijatie tejto hotovosti príjemcom. Zákon ďalej ustanovuje, že bankovky alebo mince, ktoré niekto odovzdal v súvislosti s tým, že zastupuje iného ako jeho zákonný zástupca, opatrovník, prokurista, splnomocnený zástupca alebo zamestnanec oprávnený na odovzdávanie bankoviek a mincí, sa posudzujú akoby ich odovzdal zastupovaný.
Limity pre hotovostné platby a zahraničie
Treba ešte pripomenúť, že zákaz prekročenia ustanovených zákonných limitov hotovostných platieb tak, ako sme ich uviedli vyššie, sa vzťahuje aj na odovzdanie hotovosti v cudzine odovzdávajúcim, ktoré súvisí s plnením uskutočneným na území Slovenskej republiky, ak odovzdávajúci má v Slovenskej republike trvalý pobyt, prechodný pobyt, tolerovaný pobyt, sídlo, prevádzkareň alebo miesto podnikania.
Uvedený zákaz sa vzťahuje aj na prijatie hotovosti v cudzine príjemcom, ktoré súvisí s plnením uskutočneným na území Slovenskej republiky, ak príjemca má v Slovenskej republike trvalý pobyt, prechodný pobyt, tolerovaný pobyt, sídlo, prevádzkareň alebo miesto podnikania.
Upozornenie:
Platba za dodanie tovaru na dobierku a kreditnou kartou sa na účely tohto zákona nepovažuje za platbu v hotovosti. Zároveň platí, že uvedené limity sa vzťahujú na akékoľvek platby bez ohľadu na ich právny dôvod ako napríklad predaj tovaru, poskytovanie pôžičiek a iné.
Zákon však pozná aj výnimky z uvedených obmedzení, pričom zákaz sa nevzťahuje na platby v hotovosti odovzdané alebo prijaté:
- pri poskytovaní platobných služieb, poštových služieb a poštového platobného styku,
- pri prevádzkovaní zmenárenskej činnosti,
- pri spracovávaní bankoviek a mincí,
- pri preprave bankoviek a mincí,
- pri predaji alebo výmene bankoviek alebo mincí vrátane výmeny slovenských korún za eurá v hotovosti Národnou bankou Slovenska,
- pri správe daní,
- v súvislosti s uplatňovaním colných predpisov,
- v čase krízovej situácie, vojny, vojnového stavu, výnimočného stavu, núdzového stavu a mimoriadnej situácie,
- v súvislosti so súdnym konaním, v súvislosti s úschovou peňazí, pri exekúcii alebo výkone rozhodnutia,
- v cudzine, ak platba v hotovosti súvisí so zabezpečovaním plnenia úloh ozbrojených síl mimo územia Slovenskej republiky, so zabezpečovaním výkonu činnosti a plnenia úloh zastupiteľských úradov Slovenskej republiky, so zabezpečovaním plnenia úloh Ministerstva vnútra Slovenskej republiky pri medzinárodnej leteckej preprave ústavných činiteľov, významných predstaviteľov štátnych orgánov a pri vykonávaní medzinárodných letov štátnych lietadiel v policajných službách alebo so zabezpečovaním plnenia úloh v rámci zahraničnej rozvojovej spolupráce, alebo právo štátu, v ktorom má byť platba v hotovosti odovzdaná alebo prijatá, zakazuje odovzdať alebo prijať túto platbu inak ako v hotovosti,
- pri plnení úloh podľa osobitného predpisu,
- pri výkone sociálneho poistenia podľa osobitného predpisu,
- pri plnení úloh Slovenskou informačnou službou,
- v súvislosti so zabezpečovaním ochrany utajovaných skutočností,
- odovzdávajúcim alebo príjemcom, ak povinnosť odovzdať alebo prijať platbu v hotovosti ustanovuje osobitný predpis.
Príklad:
Ak je podnikateľ povinný uhradiť faktúru dodávateľovi služieb vystavenú za nákup tovar v hodnote 3500 eur, môže ju zaplatiť aj v hotovosti, pretože nepresahuje limit 5 000 eur. V prípade, že by takáto faktúra bola vystavená na 5 500 eur, nemôžu ju podnikateľ uhradiť v hotovosti, pretože presahuje zákonom povolený limit. Nemôže tak urobiť ani v prípade, že by svoju platbu rozdelil na dve menšie platby ako napr. 2 500 eur a 3 000 eur.
Sankcie za nesplnenie zákonných povinností
Zákon ustanovuje, že priestupku sa dopustí ten, kto:
- ako odovzdávajúci poruší zákaz odovzdať platbu v hotovosti vo vyššie uvedených sumách,
- ako príjemca poruší zákaz prijať platbu v hotovosti prevyšujúcu vo vyššie uvedených sumách.
Za priestupok možno uložiť pokutu až do výšky 10 000 eur a na ich prejedávanie sa vzťahuje všeobecné predpis o priestupkoch.
Zákon ďalej ustanovuje, že správneho deliktu sa podľa tohto zákona dopustí právnická osoba alebo fyzická osoba podnikateľ, ak:
- ak odovzdávajúci poruší zákaz odovzdať platbu v hotovosti vo vyššie uvedených sumách,
- ako príjemca poruší zákaz prijať platbu v hotovosti prevyšujúcu vo vyššie uvedených sumách.
Za správny delikt podľa možno uložiť pokutu až do výšky 150 000 eur. Na konanie o správnych deliktoch je príslušný daňový úrad alebo colný úrad, ak ich zistil pri výkone svojej činnosti.
Platby v hotovosti a elektronická registračná pokladnica/e-kasa
Zákon č. 289/2008 Z. z. o používaní elektronickej registračnej pokladnice ustanovuje, že podnikateľ je povinný evidovať tržbu v elektronickej registračnej pokladnici alebo v systéme e-kasa prostredníctvom pokladnice e-kasa klient bez zbytočného odkladu po jej prijatí. Túto povinnosť však nemá podnikateľ, ktorý je v likvidácii alebo na ktorého bol vyhlásený konkurz, okrem podnikateľa, ktorý pokračuje v prevádzkovaní podniku po vyhlásení konkurzu. Ak podnikateľ nemôže z dôvodu prekročenia hraničnej doby odozvy zaevidovať tržbu v systéme e-kasa, je povinný uložiť dátovú správu v on-line registračnej pokladnici. Podnikateľ je povinný zaslať uloženú dátovú správu do systému e-kasa do 96 hodín od prvého pokusu o jej zaslanie; ak nemožno zaslať dátovú správu do systému e-kasa z dôvodov na strane finančného riaditeľstva, lehota na jej odoslanie sa považuje za zachovanú, ak je zaslaná do 96 hodín od zverejnenia oznámenia o odstránení prekážok na strane finančného riaditeľstva na svojom webovom sídle.
predaj:
- cenín okrem poukazu podľa osobitného predpisu, cestovných lístkov mestskej hromadnej dopravy, telefónnych kariet, dennej tlače a periodickej tlače,
- mincí z drahých kovov, pamätných bankoviek, pamätných mincí, zberateľských mincí, hárkov bankoviek a súborov obehových mincí, ako aj bankoviek a mincí, ktoré boli stiahnuté z peňažného obehu a stratili status zákonného platidla po uplynutí obdobia určeného na ich výmenu, v Národnej banke Slovenska, v bankách, v pobočkách zahraničných bánk a na numizmatických burzách,
- poštových cenín na filatelistických burzách,
- tovaru prostredníctvom predajných automatov,
- tovaru na dobierku,
- doplnkového tovaru súvisiaceho s poskytovaním poštových služieb,
- tovaru súvisiaceho s poskytovaním doplnkových služieb vo vozidlách železničnej dopravy a autobusovej dopravy, v leteckej doprave a vodnej doprave,
- tovaru fyzickou osobou s ťažkým zdravotným postihnutím; to neplatí, ak za takúto osobu prijíma tržbu fyzická osoba, ktorá nie je fyzickou osobou s ťažkým zdravotným postihnutím,
- živých zvierat okrem akvarijných rybičiek, exotického vtáctva, exotických zvierat, hadov, škrečkov, morčiat a iných hlodavcov,
- tovaru predávaného vo vysokohorských zariadeniach, ktoré sú bez napojenia na cestnú sieť a verejnú rozvodnú sieť elektrickej energie,
- tovaru vyrobeného v rámci praktického vyučovania žiakov,
služby poskytované:
- fyzickou osobou s ťažkým zdravotným postihnutím; to neplatí, ak za takúto osobu prijíma tržbu fyzická osoba, ktorá nie je fyzickou osobou s ťažkým zdravotným postihnutím,
- vo vysokohorských zariadeniach, ktoré sú bez napojenia na cestnú sieť a verejnú rozvodnú sieť elektrickej energie,
- v rámci praktického vyučovania žiakov,
- prostredníctvom predajných automatov.
Postup pre vyhotovenie vkladov a výberov v pokladnici e-kasa klient
V súlade s § 3 ods. 3 zákona č. 289/2008 Z. z. o používaní elektronickej registračnej pokladnice má podnikateľ používajúci na evidenciu tržieb pokladnicu e-kasa klient (ORP/VRP), povinnosť:
- ak vloží do ORP/VRP hotovosť okrem prijatej tržby, zaevidovať vklad hotovosti v systéme e-kasa a vyhotoviť doklad označený slovom „VKLAD“,
- ak vyberie z ORP/VRP hotovosť, zaevidovať výber hotovosti v systéme e-kasa a vyhotoviť doklad označený slovom „VÝBER“,
- ak nemôže z dôvodu prekročenia hraničnej odozvy zaevidovať doklady označené slovami „VKLAD“ alebo „VÝBER“ v systéme e-kasa, uložiť dátovú správu v ORP a zaslať ju do systému e-kasa v zákonom stanovených lehotách. Lehota na zaslanie dokladu je do 96 hodín od prvého pokusu od jeho zaslania.
Tržba, ktorú podnikateľ počas dňa eviduje sa kumuluje. Ak teda reálne tržbu z ORP/VRP podnikateľ vyberá, je potrebné zostatok v ORP/VRP a v systéme e-kasa upraviť prostredníctvom dokladu označeného slovom „VÝBER“. Taktiež, ak chce podnikateľ vložiť do ORP/VRP hotovosť kvôli vydávaniu, má povinnosť vyhotoviť doklad označený slovom „VKLAD“. Je na samotnom podnikateľovi ako často bude robiť vklad, resp. výber. Podstatné je, aby zostatok v ORP/VRP sedel s reálnym stavom v ORP/VRP a taktiež aby reálny stav sedel so zostatkom v systéme e-kasa.
Hotovosťou sú peniaze vo forme bankoviek alebo mincí platnej meny. Za hotovosť nemožno považovať – platbu prijatú platobnými prostriedkami, ktoré nahrádzajú hotovosť. V prípade, ak podnikateľ prijíma tržbu vo forme platobných prostriedkov, ktoré nahrádzajú hotovosť (elektronické platobné prostriedky, napr. platobná karta alebo poukážky, ktoré oprávňujú na nákup tovaru alebo na poskytnutie služby) a tieto platobné prostriedky následne vyberá z ORP/VRP, zákon mu neukladá povinnosť vyhotovovať doklady označené slovom „VÝBER“.
Napriek tomu odporúčame podnikateľom, ktorí okrem hotovosti prijímajú tržby aj platobnou kartou a ak ORP/VRP zarátava do jedného zostatku jednak hotovosť a aj platbu kartou, robiť výbery aj na platby kartou, kvôli prehľadnosti zostatku v ORP/VRP, nakoľko ak by sa výber z platobnej karty nerobil, zostatok v ORP/VRP by sa stále kumuloval, narastal. Rovnako to platí aj pri platbe poukážkou.
Niektoré ORP nad rámec zákona umožňujú vykonať dennú uzávierku. Z praxe sa zistilo, že niektoré typy pokladníc (ORP) po vytvorení dennej uzávierky zostatok v ORP vynulujú, ale v systéme e-kasa zostávajú evidované všetky tržby a aj vklady od jej uvedenia do prevádzky, čim vzniká nesúlad. Preto odporúčame ešte pred vyhotovovaním dennej uzávierky vždy spraviť VÝBER. Následne ak potrebuje podnikateľ mať v ORP prostriedky na vydávanie, teda hotovosť, tak spraviť VKLAD. V prípade ak je v ORP nakumulovaná hotovosť z predchádzajúcich činnosti, je potrebné kontaktovať dodávateľa ORP.