
Máte dlhy alebo exekúcie? Toto sú spôsoby, ako sa ich môžete zbaviť

O tom, že približne polovica Slovákov žije na dlh, ste už asi počuli. Samozrejme, že svojich dlhov by sa chcel zbaviť každý čo najrýchlejšie, no nie vždy je to možné. Hlavne, ak nevieme, ako na to. V prípade, že máte pocit, že vaše dlhy namiesto toho, aby sa sa znižovali, skôr narastajú, poradíme vám, čo s tým robiť. Máme pre vás 5 tipov, vďaka ktorým sa dlhov zbavíte rýchlejšie.
Mať dlhy môže byť poriadne stresujúce. Môže to vyústiť až do exekúcie a mať na krku exekučný príkaz nie je veru príjemná predstava. Nočnou morou asi každého dlžníka je strata práce a následná neschopnosť splácania dlhov a najhorším scenárom je predstava exekúcie nehnuteľnosti.
Každý problém však má svoje riešenie a v prípade dlhov platí, že čím skôr ich začnete riešiť, tým skôr sa ich zbavíte. Stať sa totiž môže stať všeličo a banky s tým aj počítajú.
Preto ak ste si požičali peniaze z banky a stane sa niečo neočakávané, čo vám zabráni na istý čas platiť si splátky včas, treba to banke čím skôr oznámiť. Predídete tak poriadnym nepríjemnostiam. Namiesto neustáleho opakovania „mám dlhy a neviem, ako ďalej“, začnite konať.
Či už ste evidovaní ako dlžníci v banke, dlhujete dane alebo ste nezaplatili poisťovni, všetky podlžnosti je možné riešiť. Prečítajte si, ako sa zbaviť dlhov a exekúcii.
Čo je exekúcia?
Predstava exekúcie nie je vôbec príjemná, no pri nesplácaní dlhov sa s ňou môžete stretnúť, či už sa vám to páči, alebo nie. Exekútori sú pre mnohých z nás ako strašiaci a hoci je pravda, že exekučný proces nie je ničím príjemným, nie je to koniec sveta. Najrozumnejšie je vyhnúť sa mu a to je možné len vtedy, keď viete, v akých prípadoch vám exekúcia môže hroziť.
Exekučné konanie je konanie o nútenom výkone súdnych a iných úradných rozhodnutí, ktoré predstavuje zásah do majetkových práv. Vykonávať ju môže len exekútor, teda človek splnomocnený na výkon takýchto rozhodnutí, ktorý má postavenie verejného činiteľa.
V niektorých prípadoch vám môže exekútor siahnuť na mzdu. Prostredníctvom Sociálnej poisťovne exekútor zistí, kto vám na účet zasiela mzdu a písomne požiada zamestnávateľa o súčinnosť pri vykonávaní exekúcie. Následne určí výšku zrážky zo mzdy, ktorú zamestnávateľ bude vyplácať exekútorovi zo mzdy dlžníka.

Kedy je možné začať exekúciu?
Exekúciu je možné začať len na základe rozhodnutia s názvom exekučný titul, a tým môže byť:
- vykonateľné rozhodnutie súdu
- rozhodnutie orgánov Európskej únie alebo rozhodnutie osvedčené ako európsky exekučný titul
- notárska zápisnica s jasným právnym záväzkom
- vykonateľné rozhodnutie rozhodcovských komisií a zmierov
- osvedčenie o dedičstve
- rozhodnutie orgánovej verejnej správy a územnej samosprávy
- platobný výmer týkajúci sa nedoplatkov ohľadom daní alebo poplatkov
- rozhodnutie a výkaz nedoplatkov v rámci sociálneho zabezpečenia, sociálneho sporenia alebo starobného dôchodkového sporenia.ú
Na toto vám exekútor siahnuť nemôže
Obavy z toho, že po exekúcii vám nič neostane, sú neoprávnené. Exekútor nemôže siahnuť napríklad na:
- domáce zvieratá
- bežné oblečenie a obuv
- nevyhnutné vybavenie domácnosti
- predmety slúžiace na plnenie úloh v podnikaní alebo zamestnaní s hodnotou do 331,94 €
- zdravotné pomôcky, veci súvisiace s ochorením alebo telesným postihnutím
- obrúčky, snubný prsteň
Aj exekúcii môžete predísť
Najjednoduchšie je predísť tomu, aby ste sa do exekúcie dostali. Už sa možno aj vám stalo, že ste zabudli zaplatiť nejakú faktúru alebo šek, no rozhodne neignorujte výzvu na zaplatenie, ktorú vám spoločnosť, ktorej dlhujete, určite zašle.
Takéto výzvy rozhodne neignorujte, pretože to môže vyústiť až k obávanej exekúcii. A to zrejme nechcete.
Nemenej dôležité je tiež vyhnúť sa situácii, že nebudete mať odložené žiadne peniaze ako „železnú rezervu“ pre nečakané situácie.
Ak exekútor pri lustrovaní zistí, že dlžník nedisponuje žiadnym majetkom a nemá žiadne príjmy, nastane zastavenie exekúcie pre nemajetnosť.
Exekúcie po novom
Od 1. apríla 2017 vstúpila do platnosti novela Exekučného poriadku, ktorá mení spôsob prideľovania vecí. Po novom exekúciu vykoná exekútor z kraja, v ktorom má dlžník trvalé bydlisko alebo sídlo. V praxi to znamená, že dlhy vo Zvolene nebude vybavovať exekútor z Košíc.
Ďalšie zmeny v Exekučnom poriadku platné od 1. apríla 2017:
- exekučný agendu v rámci Slovenska vybavuje len jeden súd, a to Okresný súd Banská Bystrica
- o tom, kto vykoná exekúciu, sa rozhodne náhodným výberom
- ak ide o prikázanie pohľadávky z účtu v banke, od apríla mu nepodliehajú prostriedky do 165 €
- dlžník môže raz za jednu exekúciu požiadať o odklad na určitý čas
- novou formou obrany je návrh na zastavenie exekúcie
- exekúcia sa zastaví, ak sa v určitom čase nepodarí zistiť žiaden postihnuteľný majetok dlžníka, u fyzickej osoby ide o päť rokov, v prípade firmy o 2,5 roka

Ako sa dá zbaviť dlhov?
Možno ste práve v takom štádiu, že máte pocit, že zbaviť sa dlhov je nemožné. Opak je však pravdou, treba len vedieť, ako na to. A hoci cesta k zbaveniu sa dlhov nie je jednoduchá a bude si vyžadovať veľkú dávku sebazaprenia a disciplíny, na jej konci budete mať zo seba skvelý pocit. Tu je niekoľko tipov, ktoré vám v zbaviť sa dlhov rýchlo a nadobro.
1. Prestaňte si viac požičiavať
Splácať požičané peniaze peniazmi, ktoré si zase len odniekiaľ požičiate, nie je práve najrozumnejšie riešenie. Ak sa chcete zbaviť dlhov čo najrýchlejšie, prestaňte používať dlh na to, aby ste si mohli dopriať istú úroveň životného štýlu.
Ak jednoducho nemáte peniaze napríklad na vysnívaný kúsok nábytku, radšej si počkajte, našetrite naň a nekupujte ho na splátky. Takto sa budete môcť zamerať na splatenie dlhov, ktoré máte a nebude si vytvárať ďalšie nové.
2. Vytvorte si „rezervu pre prípad núdze“
Založte si v banke účet či sporenie, prípadne majte doma v obálke peniaze, ktoré budú nedotknuteľné a siahnete na ne skutočne len v prípade krajnej núdze a neočakávaných výdavkov.
Je dobré mať rezervu aspoň vo výške 1000 eur, pre každý prípad. Je to lepšie ako sa spoliehať na kreditnú či debetnú kartu, pretože tieto peniaze sú vaše a nebudete ich musieť nikomu vracať aj s úrokmi. Buďte ako škrečok a majte aj viac takýchto rezerv. Nikdy neviete, čo sa môže stať a siahnuť po takejto rezerve bude pre vás v konečnom dôsledku lacnejšie ako sa ďalej zadlžovať.

3. Vytvorte si realistický rozpočet a držte sa ho
Spíšte si vaše príjmy a výdavky a vytvorte si rozpočet, ktorý bude skvelým prehľadom toho, kde možno aj trochu zbytočne utrácate. Ak sa vám tieto „zbytočné“ výdavky podarí osekať a ušetrené peniaze použijete na splatenie dlhov, budete o krok bližšie k pocitu finančnej nezávislosti.
Výdavky si tiež pravidelne zaznamenávajte. Vďaka tomu zistíte, aký veľký je váš finančný deficit a v nasledujúcom období budete vedieť, kde máte ubrať, aby sa deficit znížil. Ideálne bude, ak sa z deficitu stane úspora a vašim cieľom bude, aby bola čo najvyššia.
Jedným zo spôsobov, ako znížiť deficit a dokonca byť na konci mesiaca v pluse, je zarobiť nejaké peniaze navyše. Možno to bude vyžadovať veľké sebazaprenie, no ak vám v práci preplácajú nadčasy, zvážte ich. Je tiež možnosť nájsť si druhú prácu na čiastočný úväzok – napríklad rozvážať pizzu alebo upratovať po práci v nejakej firme.
4. Urobte si v dlhoch poriadok
Ak sa chcete dlhov zbaviť, najdôležitejšie bude spraviť si v nich prehľad. Sadnite si k tomu a vypracujte si zoznam vašich dlhov a zoraďte ich podľa toho, ktoré sú vašou prioritou.
Keď sa vám podarí splatiť prvý dlh, bude to pre vás ako nový vietor do plachiet a bude vás to hnať dopredu v tom, čo robíte. Budete si totiž istý, že to robíte správne a že to skutočne je možné.
Môžete najskôr splatiť len menšie dlhy. Dodá vám to istotu a uistíte sa v tom, že je to možné. Až potom sa zamerajte na veľké dlhy.
5. Všetky ušetrené peniaze použite na splatenie dlhu
Dostať sa z dlhov nie je jednoduché a vyžaduje si to obrovskú disciplínu a často si niečo budete musieť odoprieť. Myslite však na to, ako ľahko sa vám bude dýchať, keď už budú všetky zarobené peniaze len a len vaše. Čím viac peňazí dáte na splatenie dlhu, tým rýchlejšie sa ho zbavíte.
Možno budete musieť siahnuť aj po radikálnejších riešeniach. Ak máte v domácnosti dve autá, zvážte, či skutočne potrebujete obe. Ide len o to, čo je vašou prioritou. A ak je to práve zbavenie sa dlhov, možno by stál predaj druhého auta za zváženie.