Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Máte dlhy alebo exekúcie? Toto sú spôsoby, ako sa ich môžete zbaviť

Worried couple going over finances
thinkstock
19. júla 2017 Tlačiť

O tom, že približne polovica Slovákov žije na dlh, ste už asi počuli. Samozrejme, že svojich dlhov by sa chcel zbaviť každý čo najrýchlejšie, no nie vždy je to možné. Hlavne, ak nevieme, ako na to. V prípade, že máte pocit, že vaše dlhy namiesto toho, aby sa sa znižovali, skôr narastajú, poradíme vám, čo s tým robiť. Máme pre vás 5 tipov, vďaka ktorým sa dlhov zbavíte rýchlejšie.

Mať dlhy môže byť poriadne stresujúce. Môže to vyústiť až do exekúcie a mať na krku exekučný príkaz nie je veru príjemná predstava. Nočnou morou asi každého dlžníka je strata práce a následná neschopnosť splácania dlhov a najhorším scenárom je predstava exekúcie nehnuteľnosti.

Každý problém však má svoje riešenie a v prípade dlhov platí, že čím skôr ich začnete riešiť, tým skôr sa ich zbavíte.  Stať sa totiž môže stať všeličo a banky s tým aj počítajú.

Preto ak ste si požičali peniaze z banky a stane sa niečo neočakávané, čo vám zabráni na istý čas platiť si splátky včas, treba to banke čím skôr oznámiť. Predídete tak poriadnym nepríjemnostiam. Namiesto neustáleho opakovania „mám dlhy a neviem, ako ďalej“, začnite konať.

Či už ste evidovaní ako dlžníci v banke, dlhujete dane alebo ste nezaplatili poisťovni, všetky podlžnosti je možné riešiť. Prečítajte si, ako sa zbaviť dlhov a exekúcii.

Čo je exekúcia?

Predstava exekúcie nie je vôbec príjemná, no pri nesplácaní dlhov sa s ňou môžete stretnúť, či už sa vám to páči, alebo nie. Exekútori sú pre mnohých z nás ako strašiaci a hoci je pravda, že exekučný proces nie je ničím príjemným, nie je to koniec sveta. Najrozumnejšie je vyhnúť sa mu a to je možné len vtedy, keď viete, v akých prípadoch vám exekúcia môže hroziť.

Exekučné konanie je konanie o nútenom výkone súdnych a iných úradných rozhodnutí, ktoré predstavuje zásah do majetkových práv. Vykonávať ju môže len exekútor, teda človek splnomocnený na výkon takýchto rozhodnutí, ktorý má postavenie verejného činiteľa.

V niektorých prípadoch vám môže exekútor siahnuť na mzdu. Prostredníctvom Sociálnej poisťovne exekútor zistí, kto vám na účet zasiela mzdu a písomne požiada zamestnávateľa o súčinnosť pri vykonávaní exekúcie. Následne určí výšku zrážky zo mzdy, ktorú zamestnávateľ bude vyplácať exekútorovi zo mzdy dlžníka.

ako sa dá zbaviť dlhov
V niektorých prípadoch vám môže exekútor siahnuť na mzdu.thinkstock

Kedy je možné začať exekúciu?

Exekúciu je možné začať len na základe rozhodnutia s názvom exekučný titul, a tým môže byť:

 • vykonateľné rozhodnutie súdu
 • rozhodnutie orgánov Európskej únie alebo rozhodnutie osvedčené ako európsky exekučný titul
 • notárska zápisnica s jasným právnym záväzkom
 • vykonateľné rozhodnutie rozhodcovských komisií a zmierov
 • osvedčenie o dedičstve
 • rozhodnutie orgánovej verejnej správy a územnej samosprávy
 • platobný výmer týkajúci sa nedoplatkov ohľadom daní alebo poplatkov
 • rozhodnutie a výkaz nedoplatkov v rámci sociálneho zabezpečenia, sociálneho sporenia alebo starobného dôchodkového sporenia.ú

Na toto vám exekútor siahnuť nemôže

Obavy z toho, že po exekúcii vám nič neostane, sú neoprávnené. Exekútor nemôže siahnuť napríklad na:

 • domáce zvieratá
 • bežné oblečenie a obuv
 • nevyhnutné vybavenie domácnosti
 • predmety slúžiace na plnenie úloh v podnikaní alebo zamestnaní s hodnotou do 331,94 €
 • zdravotné pomôcky, veci súvisiace s ochorením alebo telesným postihnutím
 • obrúčky, snubný prsteň

Aj exekúcii môžete predísť

Najjednoduchšie je predísť tomu, aby ste sa do exekúcie dostali. Už sa možno aj vám stalo, že ste zabudli zaplatiť nejakú faktúru alebo šek, no rozhodne neignorujte výzvu na zaplatenie, ktorú vám spoločnosť, ktorej dlhujete, určite zašle.

Takéto výzvy rozhodne neignorujte, pretože to môže vyústiť až k obávanej exekúcii. A to zrejme nechcete.

Nemenej dôležité je tiež vyhnúť sa situácii, že nebudete mať odložené žiadne peniaze ako „železnú rezervu“ pre nečakané situácie.

Ak exekútor pri lustrovaní zistí, že dlžník nedisponuje žiadnym majetkom a nemá žiadne príjmy, nastane zastavenie exekúcie pre nemajetnosť. 

Exekúcie po novom

Od 1. apríla 2017 vstúpila do platnosti novela Exekučného poriadku, ktorá mení spôsob prideľovania vecí. Po novom exekúciu vykoná exekútor z kraja, v ktorom má dlžník trvalé bydlisko alebo sídlo. V praxi to znamená, že dlhy vo Zvolene nebude vybavovať exekútor z Košíc.

Ďalšie zmeny v Exekučnom poriadku platné od 1. apríla 2017:

 • exekučný agendu v rámci Slovenska vybavuje len jeden súd, a to Okresný súd Banská Bystrica
 • o tom, kto vykoná exekúciu, sa rozhodne náhodným výberom
 • ak ide o prikázanie pohľadávky z účtu v banke, od apríla mu nepodliehajú prostriedky do 165 €
 • dlžník môže raz za jednu exekúciu požiadať o odklad na určitý čas
 • novou formou obrany je návrh na zastavenie exekúcie
 • exekúcia sa zastaví, ak sa v určitom čase nepodarí zistiť žiaden postihnuteľný majetok dlžníka, u fyzickej osoby ide o päť rokov, v prípade firmy o 2,5 roka
mám dlhy a neviem čo robit
Cesta k zbaveniu sa dlhov nie je jednoducháthinkstock

Ako sa dá zbaviť dlhov?

Možno ste práve v takom štádiu, že máte pocit, že zbaviť sa dlhov je nemožné. Opak je však pravdou, treba len vedieť, ako na to. A hoci cesta k zbaveniu sa dlhov nie je jednoduchá a bude si vyžadovať veľkú dávku sebazaprenia a disciplíny, na jej konci budete mať zo seba skvelý pocit. Tu je niekoľko tipov, ktoré vám v zbaviť sa dlhov rýchlo a nadobro.

1. Prestaňte si viac požičiavať

Splácať požičané peniaze peniazmi, ktoré si zase len odniekiaľ požičiate, nie je práve najrozumnejšie riešenie. Ak sa chcete zbaviť dlhov čo najrýchlejšie, prestaňte používať dlh na to, aby ste si mohli dopriať istú úroveň životného štýlu.

Ak jednoducho nemáte peniaze napríklad na vysnívaný kúsok nábytku, radšej si počkajte, našetrite naň a nekupujte ho na splátky. Takto sa budete môcť zamerať na splatenie dlhov, ktoré máte a nebude si vytvárať ďalšie nové.

2. Vytvorte si „rezervu pre prípad núdze“

Založte si v banke účet či sporenie, prípadne majte doma v obálke peniaze, ktoré budú nedotknuteľné a siahnete na ne skutočne len v prípade krajnej núdze a neočakávaných výdavkov.

Je dobré mať rezervu aspoň vo výške 1000 eur, pre každý prípad. Je to lepšie ako sa spoliehať na kreditnú či debetnú kartu, pretože tieto peniaze sú vaše a nebudete ich musieť nikomu vracať aj s úrokmi. Buďte ako škrečok a majte aj viac takýchto rezerv. Nikdy neviete, čo sa môže stať a siahnuť po takejto rezerve bude pre vás v konečnom dôsledku lacnejšie ako sa ďalej zadlžovať.

exekúcie po novom
Disciplína sa sebazapretie sú pri zbavovaní sa dlhov dôležitéthinkstock

3. Vytvorte si realistický rozpočet a držte sa ho

Spíšte si vaše príjmy a výdavky a vytvorte si rozpočet, ktorý bude skvelým prehľadom toho, kde možno aj trochu zbytočne utrácate. Ak sa vám tieto „zbytočné“ výdavky podarí osekať a ušetrené peniaze použijete na splatenie dlhov, budete o krok bližšie k pocitu finančnej nezávislosti.

Výdavky si tiež pravidelne zaznamenávajte. Vďaka tomu zistíte, aký veľký je váš finančný deficit a v nasledujúcom období budete vedieť, kde máte ubrať, aby sa deficit znížil. Ideálne bude, ak sa z deficitu stane úspora a vašim cieľom bude, aby bola čo najvyššia.

Jedným zo spôsobov, ako znížiť deficit a dokonca byť na konci mesiaca v pluse, je zarobiť nejaké peniaze navyše. Možno to bude vyžadovať veľké sebazaprenie, no ak vám v práci preplácajú nadčasy, zvážte ich. Je tiež možnosť nájsť si druhú prácu na čiastočný úväzok – napríklad rozvážať pizzu alebo upratovať po práci v nejakej firme.

4. Urobte si v dlhoch poriadok

Ak sa chcete dlhov zbaviť, najdôležitejšie bude spraviť si v nich prehľad. Sadnite si k tomu a vypracujte si zoznam vašich dlhov a zoraďte ich podľa toho, ktoré sú vašou prioritou.

Keď sa vám podarí splatiť prvý dlh, bude to pre vás ako nový vietor do plachiet a bude vás to hnať dopredu v tom, čo robíte. Budete si totiž istý, že to robíte správne a že to skutočne je možné.

Môžete najskôr splatiť len menšie dlhy. Dodá vám to istotu a uistíte sa v tom, že je to možné. Až potom sa zamerajte na veľké dlhy.

5. Všetky ušetrené peniaze použite na splatenie dlhu

Dostať sa z dlhov nie je jednoduché a vyžaduje si to obrovskú disciplínu a často si niečo budete musieť odoprieť. Myslite však na to, ako ľahko sa vám bude dýchať, keď už budú všetky zarobené peniaze len a len vaše. Čím viac peňazí dáte na splatenie dlhu, tým rýchlejšie sa ho zbavíte. 

Možno budete musieť siahnuť aj po radikálnejších riešeniach. Ak máte v domácnosti dve autá, zvážte, či skutočne potrebujete obe. Ide len o to, čo je vašou prioritou. A ak je to práve zbavenie sa dlhov, možno by stál predaj druhého auta za zváženie.

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

3dlhy

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Zaujímavosti

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

október

17oct8:30E-privacy, cookies a sociálne siete z pohľadu GDPR v roku 20228:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

17oct8:30Daňová akadémia: Špecialista DzP8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DzP

17oct8:30Daňová akadémia: Špecialista DzP8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DzP

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X