Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Migrácia za prácou sa v SR po vstupe do únie zvýšila

Migráciu za prácou
Ilustračné foto: FreeDigitalPhotos.net
2. mája 2014 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Podľa reprezentatívnych údajov o trhu práce z výberového zisťovania pracovných síl Štatistického úradu SR v roku 2012 pracovalo v zahraničí približne 120 tisíc Slovákov.

Z Čiech odchádzali ľudia za prácou menej

Migrácia pracovnej sily po vstupe Slovenska do Európskej únie výrazne prispela k vyrovnávaniu nesúladu ponuky a dopytu na trhu práce a slúžila ako mechanizmus vyrovnávania ekonomických výkyvov na pracovných trhoch Európskej únie. Pri príležitosti 10. výročia vstupu Slovenska do Európskej únie na to vo svojej štúdii upozorňuje Stredoeurópsky inštitút pre výskum práce (CELSI). Slovensko podľa inštitútu po rozšírení EÚ patrilo medzi krajiny s vysokou mierou migrácie za prácou, výrazne vyššou ako susedné Česko.
 

 
Hoci celková migrácia zo Slovenska je oproti roku 2007, keď vrcholila, v súčasnosti nižšia, podľa reprezentatívnych údajov o trhu práce z výberového zisťovania pracovných síl Štatistického úradu SR v roku 2012 pracovalo v zahraničí približne 120 tisíc Slovákov. „Výskum ukazuje, že odlev migrantov významne prispel k znižovaniu nezamestnanosti na Slovensku. Ľudia bez práce preukázateľne migrovali za prácou častejšie ako tí, ktorí zamestnanie mali, a odlev pracovnej sily bol výraznejší z ekonomicky slabších regiónov Slovenska,“ uvádza riaditeľ pre výskum zo Stredoeurópskeho inštitútu pre výskum práce Martin Kahanec. 
 
Štúdia inštitútu ukázala, že miera emigrácie z nových členských krajín únie je významne ovplyvnená ekonomickou situáciou v cieľových, ako aj zdrojových členských štátoch. Pred začatím svetovej ekonomickej krízy v období od mája 2004 do decembra 2007 do Veľkej Británie a Írska emigrovalo z nových členských krajín za prácou viac ako 1,2 milióna prevažne mladých ľudí s vysokoškolským vzdelaním. Kým zo Slovenska medzi rokom 2004 a 2007 odišlo za prácou do Británie, Írska a Švédska približne 4 % aktívnej pracovnej sily, čo je približne 111 tisíc ľudí, z Čiech to bolo len 1 %, približne 50 tisíc. 
 

 
Kríza na pracovných trhoch EÚ a zmeny na domácom trhu práce však podľa štúdie priniesli zmeny v profile pracovných migrantov zo Slovenska. Do zahraničia počas prvých rokov po vstupe do EÚ odchádzali najmä mladí ľudia hľadať nové skúsenosti a tiež za štúdiom. Podiel migrantov vo veku 15 až 24 rokov bol v roku 2004 až takmer 30 percent, a spolu s 25 až 34-ročnými takíto mladí migranti až takmer dve tretiny všetkých migrantov v roku vstupu Slovenska do EÚ. Do roku 2012 však podiel 15 až 24-ročných klesol na približne 10 percent a 15 až 3- ročných na 48 percent. 
 
Stredoeurópsky inštitút pre výskum práce je neziskový výskumný inštitút so sídlom v Bratislave. Zaoberá sa multidisciplinárnym výskumom trhu práce a jeho inštitúcií, organizácie práce, spoločenskej zodpovednosti firiem, etnicity a migrácie, a ich úloh v ekonomickom, spoločenskom a politickom živote modernej spoločnosti.
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

november

25nov8:30Diskriminácia a konflikty na pracovisku (mobbing, bossing, staffing) – právny a psychologický pohľad8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Pracovné právo

25nov8:30Diskriminácia a konflikty na pracovisku (mobbing, bossing, staffing) – právny a psychologický pohľad8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Pracovné právo

25nov8:30Diskriminácia a konflikty na pracovisku (mobbing, bossing, staffing) – právny a psychologický pohľad8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Pracovné právo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X