Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Podnikanie v zahraničí s podporou štrukturálnych fondov

Peniaze/zdroje financovania/podnikanie zahranicie podpora strukturalne fondy eurofondy
Ilustračné foto: FreeDigitalPhotos.net
29. apríla 2014 Tlačiť

Etablovať sa na cudzích trhoch vám môžu pomôcť aj štrukturálne fondy v novom programovacom období 2014- 2020.

Štát bude podporovať aj elektronický obchod

Ak produkujete zaujímavú komoditu, no náš trh nemá dostatočné možnosti, je možnosť skúsiť preraziť aj v zahraničí. Štát má pritom pripravených niekoľko foriem, ako exportu slovenských podnikateľov pomôcť. „Pre podnikateľov pripravujeme nástroje na získavanie kapitálu pre rozbeh a zároveň aj rozvoj existujúceho podnikania, rozvoj alternatívnych foriem podnikania, rôzne formy poradenstva a podobne,“ vysvetľuje kľúčové body nového operačného programu Stanislav Jurikovič, hovorca ministerstva hospodárstva. 
 
Alternatívne formy pritom znamenajú aj podporu elektronického obchodu. Podnikatelia takisto dostanú možnosť etablovať sa na zahraničných trhoch a získať dôležité kontakty prostredníctvom výstav i veľtrhov. A to nielen v Európskej únii, ale i v tretích krajinách. 
 

 
Celý operačný program Výskum a inovácie je však zatiaľ v štádiu prípravy. Všetko musí v najbližšom období oficiálne schváliť Európska komisia. Následne ministerstvo predstaví tento program detailnejšie. Oproti predchádzajúcemu programovaciemu obdobiu ale dochádza k istým zmenám. Zavedú sa opatrenia výlučne pre malé a stredné podniky.
 
„Celkovo dochádza k rozšíreniu nástrojov o pestrejšie spektrum intervencií, ktoré majú potenciál rozvíjať podnikanie a prinášať tvorbu nových pracovných miest,“ dodáva  Jurikovič.
 

Žiadosti o príspevky často zlyhajú na formálnych chybách

Podľa Ivana Schultza, odborníka na prípravu projektov, konateľa GS Solutions, sa pri príprave môžu žiadatelia stretnúť s niekoľkými nástrahami:
  • banálna chyba, ktorá vylúči projekt z ďalšieho hodnotenia
  • niektoré agentúry majú zložité príručky, čo žiadateľov odradí, aby podali grant
  • niekedy je pre žiadateľov zložité pochopiť, čo je vlastne predmetom danej výzvy.
 
„Za hrozbu však považujem najmä zložitú byrokraciu,“ podotýka Schultz. Najmä v poslednom období kontroly zo Správy finančnej kontroly, či Európskej komisie komplikujú celý proces.  „Ide častokrát o vykonštruované a údajné chyby v projektoch, zväčša vo verejnom obstarávaní, ktoré predtým prešlo niekoľkými kontrolami a bolo schválené,“ vysvetľuje Schultz. Preto si musia žiadatelia dať pozor najmä na splnenie podmienok zmluvy, a to aj po realizácii projektu. Ich nedodržanie totiž môže viesť k finančným sankciám.
  

 

Test pripravenosti

Nový trh nie je len potenciálnym zdrojom príjmom, ale i konkurencie. Preto export do zahraničia  treba poriadne zvážiť. Podnikateľ by mal mať predstavu aj o tom, čo ho v zahraničí čaká. Agentúra SARIO pripravila pre podnikateľov malý test pripravenosti na podnikanie v zahraničí.
 

Ochrana obchodu

V prípade, že prichádzate na trh do inej krajiny mimo Európskej Únie, môže sa vaša podnikateľská aktivita stretnúť aj s menej príjemnou časťou podnikania. A to prešetrovanie na ochranu obchodu. Domáce podnikateľské subjekty totiž môžu nadobudnúť pocit, že vaše podnikanie ohrozuje ich postavenie na trhu. Preto oslovia domáce orgány, aby prešetrili, či nejde o nekalé praktiky ako napríklad dumping. Vám ako podnikateľovi to môže výrazne zmeniť postavenie na trhu.
 
Následne orgány na základe prešetrovania môžu zaviesť opatrenia na ochranu domácich podnikateľov. To však ovplyvní váš budúci vývoz a podnikanie v zahraničí už nemusí byť zaujímavé ako predtým.
 
Čo je to dumping, čo vám ako podnikateľovi hrozí pri prešetrovaní a aká je to nekalá obchodná súťaž sa dočítate v nasledujúcej príručke. 
 
Zdroj: Podnikam.SK, LS
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

Podnikam

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Dotácie a podpora podnikania

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

september

02oct8:30Zákon o slobode informácií v praxi stavebných úradov – najčastejšie problémy a odporúčané riešenia8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Stavebníctvo

02oct8:30Zákon o slobode informácií v praxi stavebných úradov – najčastejšie problémy a odporúčané riešenia8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Stavebníctvo

02oct8:30Zákon o slobode informácií v praxi stavebných úradov – najčastejšie problémy a odporúčané riešenia8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Stavebníctvo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X