Ministerstvo a mimovládky sa zhodli na stavebnom zákone
Pripomienky zúčastnených subjektov boli podľa ministerstva často úplne protichodné, preto je hľadanie kompromisov veľmi náročné.
Časť verejnosti chcela zvýšiť a druhá časť znížiť počet účastníkov stavebného konania
Ministerstvo dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja v pondelok prerokovalo so zástupcami verejnosti ich pripomienky k návrhu nového stavebného zákona. Na rokovaní sa podľa rezortu vyriešili prakticky všetky zásadné pripomienky ľudí k návrhu zákona a vo väčšine prípadov sa podarilo nájsť kompromis medzi všetkými zúčastnenými stranami.
„Pre verejnosť je veľmi dobrou správou, že finišujeme s prípravou nového stavebného zákona, ktorého hlavným cieľom je zjednodušiť život našich občanov,“ povedal rezortný štátny tajomník František Palko.
Na rokovaní boli verejne prerokované predovšetkým zásadné pripomienky Inštitútu urbánneho rozvoja a Občianskeho združenia Via Iuris. Týkali sa hlavne okruhu účastníkov konkrétnych konaní, zjednodušenia rozhodovacích procesov či problematiky takzvaných čiernych stavieb.
Pripomienky zúčastnených subjektov boli podľa ministerstva často úplne protichodné, preto je hľadanie kompromisov veľmi náročné. Riešil sa napríklad rozpor, keď časť verejnosti chcela zvýšiť a druhá časť znížiť počet účastníkov stavebného konania. „Ide o veľmi odborne namáhavé rokovania, preto som veľmi rád, že sa nám darí jednotlivé rozpory riešiť a smerujeme ku kompromisu, s ktorým budú spokojné všetky zúčastnené strany,“ uviedol Palko.
Niektoré otázky sú ešte otvorené
Po rokovaní ostali otvorené niektoré otázky, ktoré bude potrebné vyriešiť aj za účasti iných subjektov. Ide napríklad o problematiku zefektívnenia činnosti stavebných úradov. O tom bude podľa ministerstva potrebné rokovať so zástupcami samospráv. V mnohých prípadoch sa pripomienky týkali precizovania niektorých ustanovení zákona, čo sa podarilo vyriešiť.
Občianske združenie Via Iuris žiada vypustiť z návrhu stavebného zákona ustanovenia, ktoré podľa neho okliešťujú práva občanov pri povoľovaní stavieb a negatívne obmedzujú možnosti miest a obcí rozhodovať o svojom území. Inštitút urbánneho rozvoja tvrdí, že navrhovaný stavebný zákon neprimerane zasahuje do vlastníckeho práva majiteľov pozemkov alebo stavieb.
Všetky obce budú povinné mať vlastný územný plán
Nový stavebný zákon má vytvoriť právny rámec na skvalitnenie, urýchlenie a zvýšenie efektívnosti výstavby. Mal by tiež riešiť problém zníženia úrovne disciplíny vo výstavbe. Všetky obce budú povinné mať vlastný územný plán a zavedie sa zastavovací plán s podmienkami pre nezastavané stavebné pozemky. Obmedzí sa správne konanie o umiestnení stavby a pri drobných stavbách sa úplne zruší.
Tipy na ebooky:
-
Všetko o odvodoch pre začínajúceho a existujúceho podnikateľa
-
Odvody živnostníčky počas poberania materskej a rodičovskej dávky
-
Odvody podnikateľa počas poberania predčasného a starobného dôchodku
Ministerstvo dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja dostalo k návrhu nového stavebného zákona vlani v lete 2 309 pripomienok od 64 subjektov, z toho 1 143 označených ako zásadné, a štyri hromadné pripomienky. Takmer 150 pripomienok sa týkalo článkov, ktorými sa novelizujú iné súvisiace predpisy a 32 pripomienok smerovalo k sprievodným materiálom.
Medzirezortné pripomienkovanie k návrhu stavebného zákona, ale aj k sprievodnému návrhu zákona o vyvlastňovaní pozemkov a stavieb trvalo dva mesiace do 18. augusta 2014. Návrhy oboch zákonov, ktoré majú navrhovanú účinnosť 1. júla 2015, by malo ministerstvo predložiť na rokovanie vlády v najbližších týždňoch.