Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Ministerstvo a mimovládky sa zhodli na stavebnom zákone

Ekonomika/48/ministerstvo mimovladky zhodli stavebnom zakone
Ilustračné foto: FreeDigitalPhotos.net
20. januára 2015 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Pripomienky zúčastnených subjektov boli podľa ministerstva často úplne protichodné, preto je hľadanie kompromisov veľmi náročné.

Časť verejnosti chcela zvýšiť a druhá časť znížiť počet účastníkov stavebného konania

Ministerstvo dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja v pondelok prerokovalo so zástupcami verejnosti ich pripomienky k návrhu nového stavebného zákona. Na rokovaní sa podľa rezortu vyriešili prakticky všetky zásadné pripomienky ľudí k návrhu zákona a vo väčšine prípadov sa podarilo nájsť kompromis medzi všetkými zúčastnenými stranami.

„Pre verejnosť je veľmi dobrou správou, že finišujeme s prípravou nového stavebného zákona, ktorého hlavným cieľom je zjednodušiť život našich občanov,“ povedal rezortný štátny tajomník František Palko.

Na rokovaní boli verejne prerokované predovšetkým zásadné pripomienky Inštitútu urbánneho rozvoja a Občianskeho združenia Via Iuris. Týkali sa hlavne okruhu účastníkov konkrétnych konaní, zjednodušenia rozhodovacích procesov či problematiky takzvaných čiernych stavieb.

Pripomienky zúčastnených subjektov boli podľa ministerstva často úplne protichodné, preto je hľadanie kompromisov veľmi náročné. Riešil sa napríklad rozpor, keď časť verejnosti chcela zvýšiť a druhá časť znížiť počet účastníkov stavebného konania. „Ide o veľmi odborne namáhavé rokovania, preto som veľmi rád, že sa nám darí jednotlivé rozpory riešiť a smerujeme ku kompromisu, s ktorým budú spokojné všetky zúčastnené strany,“ uviedol Palko. 

Niektoré otázky sú ešte otvorené

Po rokovaní ostali otvorené niektoré otázky, ktoré bude potrebné vyriešiť aj za účasti iných subjektov. Ide napríklad o problematiku zefektívnenia činnosti stavebných úradov. O tom bude podľa ministerstva potrebné rokovať so zástupcami samospráv. V mnohých prípadoch sa pripomienky týkali precizovania niektorých ustanovení zákona, čo sa podarilo vyriešiť. 

Občianske združenie Via Iuris žiada vypustiť z návrhu stavebného zákona ustanovenia, ktoré podľa neho okliešťujú práva občanov pri povoľovaní stavieb a negatívne obmedzujú možnosti miest a obcí rozhodovať o svojom území. Inštitút urbánneho rozvoja tvrdí, že navrhovaný stavebný zákon neprimerane zasahuje do vlastníckeho práva majiteľov pozemkov alebo stavieb.

Všetky obce budú povinné mať vlastný územný plán

Nový stavebný zákon má vytvoriť právny rámec na skvalitnenie, urýchlenie a zvýšenie efektívnosti výstavby. Mal by tiež riešiť problém zníženia úrovne disciplíny vo výstavbe. Všetky obce budú povinné mať vlastný územný plán a zavedie sa zastavovací plán s podmienkami pre nezastavané stavebné pozemky. Obmedzí sa správne konanie o umiestnení stavby a pri drobných stavbách sa úplne zruší. 

Tipy na ebooky:

Ministerstvo dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja dostalo k návrhu nového stavebného zákona vlani v lete 2 309 pripomienok od 64 subjektov, z toho 1 143 označených ako zásadné, a štyri hromadné pripomienky. Takmer 150 pripomienok sa týkalo článkov, ktorými sa novelizujú iné súvisiace predpisy a 32 pripomienok smerovalo k sprievodným materiálom.

Medzirezortné pripomienkovanie k návrhu stavebného zákona, ale aj k sprievodnému návrhu zákona o vyvlastňovaní pozemkov a stavieb trvalo dva mesiace do 18. augusta 2014. Návrhy oboch zákonov, ktoré majú navrhovanú účinnosť 1. júla 2015, by malo ministerstvo predložiť na rokovanie vlády v najbližších týždňoch.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

apríl

02máj8:30Pochopenie zmlúv 2 - seminár v anglickom jazyku (Understanding Contracts 2)8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Právo

02máj8:30Pochopenie zmlúv 2 - seminár v anglickom jazyku (Understanding Contracts 2)8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Právo

06máj8:30Aktuálne zmeny v zamestnávaní cudzincov z tretích krajín8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X