Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Ministerstvo práce vraj nedodržalo pri sumách dohodárov legislatívu

Minister práce Ján Richter. Foto: SITA
6. októbra 2013 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť
Rezort spravodlivosti má výhrady k tomu, že ministerstvo práce a sociálnych vecí predložilo opatrenie o maximálnej sume príjmu z dohody o brigádnickej práci študenta na rok 2014, z ktorej sa neplatia dôchodkové odvody, do skráteného medzirezortného pripomienkového konania.
 
„Naliehavosť v termíne nie je relevantným dôvodom na skrátenie pripomienkového konania a odporúčame si dať aspoň toľko námahy a naštudovať si dôvody skrátenia pripomienkového konania v zmysle Legislatívnych pravidiel vlády SR,“ odkázal rezort spravodlivosti ministerstvu práce a sociálnych vecí.
 

Richterovci tvrdia, že išlo len o technické optarenie

Rovnaký názor má aj ministerstvo dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja. „Predkladateľom uvedený dôvod skráteného konania nemá oporu v právnom poriadku Slovenskej republiky,“ tvrdí rezort dopravy.
 
Pripomienky rezort práce a sociálnych vecí berie na vedomie. „Pri legislatívnych zmenách sa vždy snažíme ísť časovo ešte naopak, nad rámec minimálnych časových lehôt štandardného legislatívneho procesu,“ uviedol pre agentúru SITA hovorca ministerstva práce a sociálnych vecí Michal Stuška. V tomto prípade podľa neho ide len o technické opatrenie, ktorého mechanizmus vyplýva z platného zákona o sociálnom poistení a prináša študentom ako dohodárom odvodovú výhodu k 1. januáru 2014. 
 

 
Vykonávací predpis k zákonu o sociálnom poistení predložilo ministerstvo práce a sociálnych vecí do pripomienkového konania na sedem pracovných dní. Štandardná lehota na zaslanie pripomienok je pritom podľa Legislatívnych pravidiel vlády (LPV) 15 pracovných dní, ak predkladateľ neurčí dlhšiu lehotu. Skrátené pripomienkové konanie, trvajúce najmenej sedem pracovných dní, je možné využiť z taxatívne vymedzených dôvodov.
 
Podľa LPV má ísť o mimoriadne okolnosti, ako ohrozenie ľudských práv a základných slobôd alebo bezpečnosti, ak hrozia štátu značné hospodárske škody, v prípade vyhlásenia núdzového stavu alebo opatrení na riešenie mimoriadnej situácie. Dôvodom tiež môže byť aj to, že hrozí nedodržanie lehoty určenej na prebratie smernice Európskej únie, implementáciu nariadení alebo rozhodnutí Európskej únie, alebo ak ide o návrh zákona mimo plánu legislatívnych úloh vlády z dôvodu naliehavosti. 
 
Podľa navrhovaného opatrenia majú mať študenti vo veku od 18 do 26 rokov v budúcom roku oslobodený od odvodov príjem na jednu dohodu vo výške do 159 eur. V súčasnosti hranica príjmu, do ktorej študentovi vo veku od 18 rokov do 26 rokov nevzniká povinné dôchodkové poistenie, dosahuje 155 eur. Rovnako sa má v budúcom roku mierne zvýšiť aj hranica, do ktorej sa neplatia penzijné odvody, pre študentov do 18 rokov. Kým v súčasnosti ide o sumu 66 eur, na rok 2014 to má byť 68 eur.
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Dane

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

júl

07aug8:30Zákon o sťažnostiach v praktických príkladoch8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

07aug8:30Zákon o sťažnostiach v praktických príkladoch8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

07aug8:30Ochrana zdravia pri práci s chemickými látkami a zmesami8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:BOZP

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X