Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Ministri diskutujú o výške spoluúčasti prijímateľov peňazí z eurofondov

Vicepremiér Ľubomír Vážny. Foto: SITA
9. mája 2013 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť
Podpredseda vlády pre investície Ľubomír Vážny si myslí, že by sa mal zvýšiť vlastný podiel konečných prijímateľov peňazí Európskej únie pri financovaní projektov. 
 
Takto by sa podľa neho dosiahla ich väčšia osobná a hmotná zainteresovanosť na úspešnej realizácii.
 

Vyššia spoluúčasť by mohla obce položiť, tvrdí Kažimír

„To je jedno z opatrení. Tieto veci sa dajú nastaviť len na nové programové obdobie 2014 až 2020. Je viac mechanizmov, ktoré musíme schváliť na národnej aj úrovni Európskej komisie,“ povedal Vážny. V prípade, že prijímateľmi europomoci sú obce a mestá, podľa neho by ich podiel spolufinancovania mohol dosiahnuť 20 až 30 %. V súčasnosti podiel miestnych samospráv dosahuje zväčša 5 % z oprávnených nákladov projektu.
 
Minister financií Peter Kažimír tvrdí, že spoluúčasť prijímateľov peňazí z eurofondov by sa zvyšovať nemala. „Mala by zostať na tej istej úrovni, ako bola doteraz, čo je takisto pozitívny výsledok rokovaní v Bruseli. Tlak na väčšie spolufinancovanie bol, ale ustáli sme,“ dodal. Podľa neho je najväčší problém pri obstarávaniach, ktoré zabezpečujú obce a samosprávy s pomocou rôznych agentúr. 
 

 
„Obstarávanie je zložitý proces a keď sa spoľahnú na typ agentúr, ktoré nenesú zodpovednosť a zinkasujú nejakú odmenu za prípravu verejného obstarávania, prípravu dokumentácie a následne sa objavia chyby, tak potom to obec musí zaplatiť,“ povedal Kažimír. Malé obce to podľa neho môže dostať až do úpadku. Minister financií to označil za každodenné problémy, s ktorými súperí nielen rezort financií, ale aj Združenie miest a obcí Slovenska. 
 
Ex-ante kontroly správneho využívania eurofondov sa podľa Vážneho nedajú robiť celoplošne. „Ale dá sa urobiť reprezentatívna vzorka na ex-ante kontrolu, ktorá preukáže chyby už dopredu, ak existujú. Toto je takisto jeden z cieľov, ktorý sa dá uplatniť aj v súčasnom období a treba ho nastaviť aj v budúcom období,“ uviedol podpredseda vlády pre investície. Podľa šéfa rezortu financií štát nemá personálne možnosti na kontrolovanie eurofondov. „Pracujeme s počtom ľudí, ktorý máme,“ povedal Kažimír. Pripomenul, že vláda rozhodla o zvýšení platov a počtu zamestnancov Úradu pre verejné obstarávanie.
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Eurofondy

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

jún

08jún8:30Riadenie zmien – Change management8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažment

08jún8:30Riadenie zmien – Change management8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažment

14jún8:30Logistika nákupu a riadenie zásob8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X