Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Muži sa starajú o auto a internet, pri pôžičkách sa ale radšej poradia so ženami

Muži sa starajú o auto a internet, pri pôžičkách sa ale radšej poradia so ženami
Ilustračné foto: FreeDigitalPhotos.net
8. júla 2014 Zdroj Podnikam.SK, IT Tlačiť

V súčasnosti ľudia nechcú vždy pred partnerom zverejňovať, za čo presne peniaze utrácajú. 

Oddelené financovanie sa môže stať rutinou

Len polovica tých, ktorí žijú s partnerom, má spoločný účet na platenie nákladov na domácnosť. Väčšinou naň partneri prispievajú podľa výšky svojho príjmu. Viac ako dve tretiny domácností majú skúsenosť s pôžičkou a ďalších 14 % si ju plánuje vziať. Pokiaľ o nej uvažujú, tak v 70 % prípadov by sa rozhodovali spoločne.  Vyplýva to z exkluzívneho prieskumu, ktorý pre spoločnosť Home Credit Slovakia realizoval STEM/MARK v apríli 2014 na vzorke 512 respondentov. 
 
                                            
Zdroj: Home Credit Slovakia
 
Podľa odborníkov malý počet spoločných účtov do istej miery súvisí s tým, že vek prvého sobáša sa posunul k 30-ke. Významne sa teda zmenila situácia, ktorá bola typická pre obdobie 20 alebo 30 rokov dozadu. Vtedy sa kumulovali viaceré životné štarty do relatívne krátkeho časového úseku (svadba, prvé zamestnanie, prvé dieťa). V súčasnosti ľudia taktiež nechcú vždy pred partnerom zverejňovať, za čo presne peniaze utrácajú. Platenie kartou ľahko odhalí, akú čiastku a v akom obchode minuli. 
 

 

Do vzťahu prichádza každý s vlastným účtom 

„Dnes väčšina párov vstupuje do manželstva po tom, čo už majú za sebou časť svojej kariéry. To znamená, že do vzťahu prichádza každý z nich s vlastným účtom a vlastnými peniazmi. Keďže nevedia ako sa ich vzťah vyvinie, tak financovanie chodu domácnosti z dvoch účtov je pre nich celkom prirodzené a zároveň slúži ako poistka pre prípad rozchodu“, vysvetľuje sociológ Martin Slosiarik.
 
Takéto oddelené financovanie sa môže stať rutinou a ostane aj po svadbe. Na druhej strane ekonóm môže na túto situáciu pozerať ako na vysoko racionálne správanie, kedy partneri rozkladajú možné finančné riziko. „Ak majú partneri spoločný účet, dve tretiny naň prispievajú podľa výšky príjmu a ďalších 13 % rovným dielom. Je zaujímavé, že tieto administratívne záležitosti majú na starosti častejšie muži“, dopĺňa analytik spoločnosti Home Credit Michal Kozub. 
 

Pôžičku si častejšie berú ľudia nad 30 roko v

Typickou vecou, ktorú riešia páry spoločne, sú rôzne pôžičky. Skúsenosť s nimi majú dve tretiny Slovákov. Aj tu je situácia iná, ako bola kedysi, keď si pôžičky brali aj dvadsiatnici. Pôžičku si v súčasnej dobe častejšie berú ľudia nad 30 rokov, naopak, väčšina mladých do 29 rokov pôžičku nikdy nemala. Aj to súvisí s vyšším vekom pri sobáši, čím aj náklady na bývanie a zariadenie bytu vznikajú o niečo neskôr. Ak v domácnosti náhle doslúži nejaký drahší spotrebič, napr. práčka, takmer polovica by si na ňu požičala od banky alebo značkovej nebankovej spoločnosti.  
 
                                                    
Zdroj: Home Credit Slovakia
 
„Pri rozhodovaní sa o tom, kde si vziať pôžičku zohráva významnú  úlohu možnosť získania bonusu alebo nejakej zľavy pri riadnom splácaní. Dôležitým faktorom je to pre 83 percent ľudí, ktorí sa chystajú zobrať si pôžičku,“ hovorí M. Kozub. Toto rozhodovanie sa ale prebieha evidentne demokraticky. Rovnomerne významnú úlohu tu totiž hrajú ako muži, tak aj ženy. V štvrtine prípadov sa o pôžičkách rozhodujú rovnakou mierou. Sú ale oblasti, kde viac rozhoduje jeden z partnerov. Napríklad v administratíve okolo áut je to prevažne muž, kto má hlavné slovo, rovnako ako pri výbere a správe internetu a televízie. 
 

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ako investovať

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

apríl

06máj8:30Aktuálne zmeny v zamestnávaní cudzincov z tretích krajín8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika

06máj8:30Aktuálne zmeny v zamestnávaní cudzincov z tretích krajín8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika

06máj8:30Právne minimum pre starostov a primátorov8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X