Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

MVO žiadajú rezort financií o zastavenie znižovania podielu dane

MVO žiadajú rezort financií o zastavenie znižovania podielu dane
Fotobanka Pixmac
6. novembra 2012 Tlačiť

Slovenské platformy mimovládnych organizácií žiadajú ministerstvo financií, aby zastavilo ďalšie znižovanie podielu poukázanej časti dane z príjmov právnických osôb do roku 2016.

 
Zmeny v mechanizme poukazovania dvoch percent zo zaplatenej dane platia od začiatku roka 2011.
 

Mimovládky sa boja zníženia zdrojov

(SITA) – Ako informoval Marcel Zajac z Rady vlády pre mimovládne organizácie, zníženie podielu dane spolu s rapídnym poklesom ziskov spoločností v dôsledku hospodárskej krízy by spôsobilo drastické zníženie zdrojov, ktoré mimovládnym neziskovým organizáciám plynú z tohto mechanizmu na aktivity vo verejnom priestore. „Sme si vedomí toho, že sa aj my, mimovládne neziskové organizácie, musíme podieľať na ekonomickej rekonštrukcii našej spoločnosti,“ uviedol Zajac. Ako dodal, aby mohli mimovládky plniť svoje poslanie, nemôžu si dovoliť stratiť zdroje, ktoré majú.
 
 
Mechanizmus poukazovania dvojpercentného podielu zo zaplatenej dane fyzickými a právnickými osobami je jedným z najtransparentnejších a technicky najlepšie fungujúcich mechanizmov podpory aktivít vo verejnom záujme. Tento mechanizmus je podľa Zajaca navyše aj spravodlivý voči spoločnosti, nakoľko presne kopíruje jej ekonomické úspechy. Nepredstavuje jednu dohodou stanovenú sumu, ale čiastka presne zodpovedá ekonomickému stavu spoločnosti. 
 

Zdroje pre MVO

„V roku 2009 sme neboli kategoricky proti zmenám v zákone o daniach z príjmov, ktoré znižujú poukázaný podiel v závislosti od výšky vlastného daru právnickej osoby,“ poznamenal s dodatkom, že ich dôvody boli racionálne a platia aj dnes. Mimovládne organizácie sa nechcú stať závislými od jedného zdroja príjmov. „Chceme byť motivovaní vymýšľať a do života uvádzať nové mechanizmy, chceme mechanizmus poukazovania dvoch percent z daní využiť aj na podporu vlastného darcovstva,“ doplnil Marcel zajac z Rady vlády pre mimovládne organizácie. 
 
Doterajší pokles poukazovanej sumy však doposiaľ nebol nahradený vznikom iných podporných mechanizmov tvorby zdrojov pre aktívnych občanov. Princíp spolupodieľania sa na tomto zdroji vlastnými darmi právnických osôb dnes motivuje iba desať percent z nich. Ale hlavne je sprevádzaný ekonomickou krízou neobvyklých rozmerov. „Preto je výška príjmov od právnických osôb už dnes len polovicou z príjmov, ktoré sme dosahovali v čase, keď návrh na znižovanie vznikol,“ dodal.
 

Pokles podielu od budúceho roka

Platná legislatíva stanovuje zníženie podielu dane už na budúci rok. Pre aktívnych občanov pôsobiacich vo verejnom priestore bude toto zníženie tak výrazné a pre poukazovateľov boriacich sa s krízou tak demotivujúce, že môže znamenať nenahraditeľný výpadok financií, znamenajúci výpadok verejnoprospešných aktivít. „Preto žiadame vládu nie o navýšenie prostriedkov pre mimovládne neziskové organizácie, ale na tri roky o zastavenie znižovania podielu poukázanej časti z príjmov daní právnických osôb a tým spomalenie poklesu sumy, ktorá z tohto mechanizmu mimovládnym neziskovým organizáciám na aktivity vo verejnom priestore plynie,“ informoval Zajac. 
 
Zmeny v mechanizme poukazovania dvoch percent zo zaplatenej dane platia od začiatku roka 2011. Ak chcú dať firmy neziskovým organizáciám plné dve percentá z dane, podmienkou je, že musia dať aj pol percenta z celkovej výšky dvoch percent ako svoj dar. Právnická osoba, ktorá nedá pol percenta, môže zo svojej dane poukázať len jeden a pol percenta. Fyzické osoby naďalej poukazujú dve percentá z daní tak ako v minulosti.
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Dane

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

marec

27mar9:30ChatGPT a Bard – využitie v biznise9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

27mar9:30ChatGPT a Bard – využitie v biznise9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

27mar9:30ChatGPT a Bard – využitie v biznise9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X