Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Na výskum a inovácie by sme mohli z EÚ dostať 2,23 mld. eur

Na výskum a inovácie by sme mohli z EÚ dostať 2,23 mld. eur
Ilustračné foto: FreeDigitalPhotos.net
17. mája 2014 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Na cieľ s názvom Posilnenie výskumu, technologického rozvoja a inovácií, by malo ísť 1,8 miliardy eur.

Pri financovaní výskumu a inovácií u nás prevláda verejný sektor

Na výskum a inovácie by Slovensko mohlo dostať z eurofondov v nasledujúcich rokoch takmer 2,23 miliardy eur. Vláda SR tento týždeň schválila návrh Operačného programu Výskum a inovácie, ktorý na rokovanie predložilo ministerstvo školstva. Peniaze by k nám mali smerovať v rokoch 2014 až 2020. „Finančná podpora v rámci Operačného programu Výskum a inovácie bude poskytovaná zo zdrojov Európskeho fondu regionálneho rozvoja v celkovej výške 2 226 776 537 eur,“ uvádzajú tvorcovia materiálu.
 

 
Vláda zároveň poverila ministra školstva, aby rokoval s Európskou komisiou o návrhu na poskytnutie peňazí z eurofondov pre našu vedu. Predložiť ho má komisii do 15. mája, aby ho formálne schválila. Slovensko patrí medzi krajiny s najnižšími výdavkami na výskum a inovácie. V roku 2012 tvoril podiel výdavkov na výskum a inovácie 0,82 % HDP.
 

Za Európou stále zaostávame

Pre porovnanie, priemer v EÚ bol 2,06 % a v krajinách V4 len 1,27 %. Pri financovaní výskumu a inovácií u nás pritom prevláda verejný sektor, súkromný sektor, teda firmy, sa do financovania zapájajú len málo. Od roku 2005 síce Slovensko zvýšilo investície do výskumu a vývoja na jedného obyvateľa, stále však zaostávame za inými krajinami. Naša krajina sa tiež málo zapája do medzinárodnej spolupráce, upozorňuje materiál. 
 
Peniaze z eurofondov budú podľa návrhu v nasledujúcich siedmich rokoch smerovať najmä do posilnenia technologického rozvoja a inovácií a do zvýšenia konkurencieschopnosti malého a stredného podnikania. Na cieľ s názvom Posilnenie výskumu, technologického rozvoja a inovácií, by malo ísť z celkovej sumy 2,23 miliardy eur takmer 81 %, teda 1,8 miliardy. Z toho 146 miliónov eur by malo špeciálne smerovať na podporu aktivít výskumu v Bratislavskom kraji.
 
„Aktivity sú zamerané na konsolidovanie existujúcej a nevyhnutné rozšírenie výskumnej a inovačnej infraštruktúry a kapacít s cieľom rozvoja excelentnosti v oblasti výskumu, vývoja a inovácií,“ uvádzajú tvorcovia materiálu. Tieto peniaze pôjdu aj na opatrenia, ktoré by mali zabezpečiť lepšiu výkonnosť výskumu na Slovensku, aby sa zlepšilo poskytovanie služieb výskumným inštitúciám aj podnikateľom. Financie by mali smerovať aj do spolupráce medzi akademikmi a podnikateľmi. 
 

 

EÚ podporí aj inovácie v menších podnikoch

Ďalších takmer 366 miliónov eur z celkovej sumy by zas malo poslúžiť na zvýšenie konkurencieschopnosti malého a stredného podnikania. Slovenské podniky totiž podľa materiálu uprednostňujú nákup hotových technológií a neinvestujú tak do vlastného výskumu. Rezort školstva si sľubuje, že by to peniaze z eurofondov mohli pomôcť zmeniť.
 
„Aktivity budú zamerané na stimulovanie podnikania, najmä prostredníctvom uľahčenia využívania nových nápadov v hospodárstve, podporu zakladania nových firiem a zvýšenie miery ich prežitia na trhu aj prostredníctvom vytvorenia podmienok pre podporu rastu, inovatívnosti a rozvoja,“ uvádza rezort školstva v návrhu. V rámci uvedenej sumy pre rozvoj konkurencieschopnosti malého a stredného podnikania je vyčlenených takmer 25 miliónov eur špeciálne pre Bratislavský kraj. 
 
Zvyšných 68 miliónov eur z celkovej sumy navrhovaného Operačného programu Výskum a inovácie je vyčlenených na jeho riadenie a koordináciu.
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Eurofondy

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

júl

05aug8:30Zaistenie súladu so zákonom o kybernetickej bezpečnosti8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva a zákony,Legislatíva, zákony

05aug8:30Zaistenie súladu so zákonom o kybernetickej bezpečnosti8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva a zákony,Legislatíva, zákony

06aug8:30Novelizované odpisy a majetok spoločnosti v roku 20248:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DzP,Účtovníctvo,Účtovníctvo a dane

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X