Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Najväčšia bariéra pre slovenských exportérov je bonita odberateľa

Najväčšia bariéra pre slovenských exportérov je bonita odberateľa
Fotobanka Pixmac
15. septembra 2014 Zdroj Podnikam.SK Tlačiť

Ďalšou nástrahou cezhraničnej spolupráce môže byť neznalosť právneho prostredia v krajine odberateľa. 

Jazyková bariéra je dôležitá pre 68 % respondentov

Bonita odberateľa a neistota inkasnej pohľadávky sú najväčšie bariéry pre slovenských podnikateľov exportujúcich do zahraničia. Vyplýva to z prieskumu spoločnosti Bibby Factoring Slovakia. „Jedným z dôvodov pomalšieho rozvoja firmy môže byť nedostatok odvahy exportovať pre neznalosť zahraničných trhov alebo potenciálnych odberateľov,“ tvrdí Ján Korček, prevádzkový riaditeľ spoločnosti zabezpečujúcej prevádzkové financovanie (faktoring).

Najdôležitejším aspektom pre slovenských exportérov je bonita zahraničného odberateľa, na ktorú sa pred začatím spolupráce zameriava 91% firiem. S možnosťou dôverovať obchodnému partnerovi súvisí aj problematika inkasa zahraničných pohľadávok – za veľmi alebo čiastočne významnú ju označilo 88% respondentov.

„Exportný potenciál firiem, ktoré majú spoľahlivé prevádzkové financovanie (faktoring) a dobré informácie o cieľovom trhu, sa podľa našich údajov zvýšil o 15 až 20 percent. To je významná obchodná výhoda,“ podotýka Ján Korček zo spoločnosti Bibby Factoring Slovakia. 

Ďalšou nástrahou cezhraničnej spolupráce môže byť neznalosť právneho prostredia v krajine odberateľa. Za významný aspekt ju označilo až 85 % zástupcov firiem. Jazyková bariéra je dôležitá pre 68 % respondentov. „K dispozícii máme skúsenosti z väčšiny cieľových trhov, ktoré celý obchodný cyklus zjednodušia,“ konštatuje Ján Korček. „Kameňom úrazu exportérov býva často aj rozhodnutie, v akej fáze obchodu prevezme kupujúci zodpovednosť za dodávaný tovar, vrátane nákladov na jeho prepravu.“  

Práve pre najvýraznejšiu elimináciu exportných bariér, firmy čoraz častejšie využívajú prevádzkové financovanie (exportný faktoring). Teda nielen zabezpečenie prevádzkového kapitálu, ale celkovú správu pohľadávok pri cezhraničnom obchode. „Prevádzkové financie sú dôležité, ale väčšiu hodnotu majú informácie faktoringovej firmy, teda servis súvisiaci so správou a bezpečným inkasom pohľadávok,“ tvrdí Ján Korček. 

Júnového prieskumu, ktorý pre Bibby Factoring Slovakia spracovala agentúra Ipsos, sa zúčastnilo 366 stredných podnikov s obratom medzi tromi a tridsiatimi miliónmi eur z oblasti priemyselnej výroby, stavebníctva, veľkoobchodu, dopravy a skladovania a ostatných odvetví. Cezhraničnej spolupráci sa venuje 50% z nich – pri 17 percentách tvorí zahraničný obchod vyše 50 % obratu a až 5 % spoločností sa plne orientuje na export.

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

Podnikam

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ako investovať

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

máj

30máj8:30Employer Branding Academy8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Riadenie

30máj8:30Employer Branding Academy8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Riadenie

03jún8:30Logistický audit8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X