Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Niektoré banky zjednodušujú dokumenty a cenníky

Niektoré banky zjednodušujú dokumenty a cenníky
Ilustračné foto: FreeDigitalPhotos.net
22. marca 2015 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Vo viacerých bankách sú cenníky mnohostranové dokumenty plné odborných výrazov.

Klient má mať jasno koľko a za čo presne platí

Cenníky, zmluvy a obchodné podmienky bánk a ostatných finančných spoločnosti sú podľa výkonného riaditeľa portálu Finančný kompas Maroša Ovčarika často komplikované a nezrozumiteľné. Niekedy je ich problém nájsť aj na webových stránkach jednotlivých spoločností. Vlani podľa neho prispeli k zlepšeniu rôzne legislatívne zmeny v oblasti ochrany spotrebiteľa. „Problém ale zďaleka nevyriešili,“ skonštatoval Ovčarik.

Príkladom sú podľa neho cenníky. Vo viacerých bankách sú to mnohostranové dokumenty plné odborných výrazov. „A pokiaľ banky cenníky zmenia, bežný človek sa o tejto zmene často dozvie až zo svojho výpisu. Málokto si totiž porovná starý cenník s novým, aby prácne našiel, aké poplatky sa zmenili,“ pokračoval Ovčarik.

Niektoré banky však už v tomto smere robia podľa neho pokroky a zjednodušujú a sprehľadňujú aj tieto dokumenty. „Aj banky začínajú postupne chápať, že cesta k dlhodobému vzťahu medzi bankou a klientom je založená aj na tom, že klient má úplne jasno koľko a za čo presne platí,“ dodal Ovčarik. 

SLSP zjednodušila 4 tisíc dokumentov

Z pôvodných 40 na 10 strán skrátila všeobecné obchodné podmienky napríklad Slovenská sporiteľňa a od nového roka podľa nej výrazne skrátila a zjednodušila aj ďalšie klientske zmluvy. „Právne povedomie na Slovensku sa v posledných rokoch výrazne zlepšilo. To nás priviedlo k myšlienke zjednodušiť aj zmluvnú dokumentáciu, aby nebola pre klienta zaťažujúca,“ uviedla riaditeľka odboru právnych služieb Slovenskej sporiteľne Andrea Borguľová. Celkovo v sporiteľni prešlo zjednodušením viac ako 4 000 právnych dokumentov. 

Kľúčový je cenník

Ako však skonštatovala hovorkyňa Tatra banky Marína Masárová, posledné zmeny v legislatíve týkajúce sa napríklad úpravy veľkosti písma veľmi neprispeli k zjednodušeniu dokumentov. Tatra banka vníma ako kľúčový informačný materiál pre klienta cenník poplatkov.

„Už od roku 2010, keď sme zásadnejšie upravovali štruktúru poplatkov, máme stratégiu, že cenník musí byť zrozumiteľný, transparentný, čo najjednoduchšie formulovaný a dostupný. Preto sme zásadne zjednodušili uvádzané položky, cenník je prehľadne štruktúrovaný, nachádzajú sa tu tipy ako môže klient ušetriť,“ povedala Masárová. 

Dalo sa to aj na jednom liste papiera

Raiffeisen banka, ktorá je odštepným závodom Tatra banky, uviedla, že od samého začiatku klienti s bankou podpisovali zrozumiteľné a jednoducho pochopiteľné zmluvy na jednom liste papiera. V súčasnosti má banka zmluvy vzhľadom na legislatívne požiadavky už rozsiahlejšie.

„Stále sa snažíme hovoriť klientskou rečou, vyhýbame sa skrytým podmienkam písaným drobným písmom. Zmluvy sú písané tak jednoducho, ako je to len možné,“ uviedla Raiffeisen banka.

Finančná gramotnosť sa zvyšuje

ČSOB úpravy zmluvnej dokumentácie všetkých retailových produktov spravila minulý rok, takisto niektoré časti zjednodušovala. V každodennom kontakte so zákazníkmi internetová banka mBank pozoruje postupné zvyšovanie finančnej gramotnosti. „No naďalej sa usilujeme o zjednodušenie klientskej dokumentácie, čo bol jeden z cieľov komplexnej revízie materiálov, ktorá sa tento rok v mBank uskutočnila,“ povedal hovorca mBank Tomáš Palovský.

Zmeny sa dotkli väčšiny produktov a súvisiacich zmlúv. Zámerom mBank bolo predovšetkým zmenšiť dĺžku zmluvných textov a povinné náležitosti, ktoré vychádzajú z platnej právnej úpravy, popísať pre klientov zrozumiteľnejším a jednoznačným spôsobom. Okrem zmluvných dokumentov prešiel podobnou úpravou podľa Palovského aj sadzobník poplatkov, ktorý v marci skrátili o viac ako polovicu. 

Dôležitá je aj zrozumiteľnosť

Dokumenty v Sberbank prešli úpravou vlani a priebežne ich podľa slov hovorkyne banky Ľubomíry Chmelovej vylepšujú. Okrem formálnych úprav zameraných napríklad na veľkosť písma banka robí úpravy podľa nej aj v samotnej štruktúre ponuky.

„Pre osobnejší kontakt v upravených zmluvách klienta neoslovujeme ako tretiu osobu, ale vykáme mu, čo tiež uľahčuje zrozumiteľnosť a pochopenie zmluvného textu,“ skonštatovala Chmelová. Podľa nej je taktiež dôležité vzdelávať svojich klientov.

Preto banka napríklad vo všeobecných obchodných podmienkach venuje takmer deväť strán výkladu pojmov, ako napríklad čo je anuitná splátka či úrok z omeškania. 

VÚB banka od 1. apríla vydá nový cenník

Ten  podľa hovorkyne banky Aleny Walterovej výrazne skrátili. Počet strán aj s dodatkami klesne zo 41 na 14 strán. V prvej fáze prešiel úpravami cenník, VÚB banka však pracuje na ďalších dokumentoch.

„V budúcnosti sa chceme sústrediť na to, aby klient okrem zmluvnej dokumentácie dostal pri každom produkte aj akýsi stručný popis či manuál, ktorý mu dá jasný prehľad o produkte, službe a ich podmienkach,“ povedala Walterová.

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ako investovať

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

marec

05mar8:30Tvorba unikátnych obrázkov pomocou nástroja Midjourney8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

05mar8:30Tvorba unikátnych obrázkov pomocou nástroja Midjourney8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

07mar8:30Sabotéri v našej hlave8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X