Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Slováci by požičali peniaze lacno, ale boli by prísni veritelia

Slováci by požičali peniaze lacno, ale boli by prísni veritelia
Ilustračné foto: FreeDigitalPhotos.net
25. januára 2015 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Šesť z desiatich veriteľov sa zastavilo priamo u dlžníka doma, 18% by neváhalo zavolať manželovi (manželke).

Úroky by sme pýtali ešte nižšie, ako najlacnejšie profi spoločnosti

Keby Slováci sami mali niekomu požičať peniaze, podmienky by zrejme nastavili prísnejšie než väčšina finančných domov. Ako ďalej vyplynulo z prieskumu Home Credit, ktorý spracovala výskumná agentúra Ipsos, Slováci by neotáľali napríklad s upomienkami pre dlžníkov.

Hoci by ale mali na dlžníkov veľké nároky, sami by až tak zodpovednými veriteľmi podľa prieskumu neboli. Len necelá polovica opýtaných v prieskume uviedla, že by chceli mať potvrdený príjem žiadateľa o pôžičku.

Prieskum ďalej ukázal, že Slováci by boli prísnymi, ale na druhej strane aj lacnými veriteľmi. Na otázku, koľko by chceli naspäť navyše za pôžičku 4 tis. eur na päť rokov, takmer 20 % opýtaných uviedlo čiastku 500 eur. V prepočte na ročnú percentuálnu mieru nákladov by to znamenalo 4,8 %.

TAB: Koľko by ste požadoval(a) navyše za požičanie čiastky 4 tisíc eur na 5 rokov?

Zdroj: Ipsos, Home Credit

Štyria z desiatich opýtaných by chceli vrátiť navyše sumu medzi 500 a 1 000 eurami. Takúto sadzbu ale v prípade úverov v súčasnosti podľa Home Creditu nikto neposkytuje a je omnoho nižšia ako najlepšie ponuky na trhu.

Ďalšia veľká skupina Slovákov, skoro 16 %, by chcela vrátiť navyše čiastku 1 000 eur. Tu je hodnota ročnej percentuálnej miery nákladov 9,5 %, teda opäť menej ako trh. 

Ľudia by sa pokojne spoľahli aj na sľub 

Prieskum ukázal aj to, že ako veritelia sú niektorí Slováci neopatrní, pričom nedokážu celkom dobre zvoliť záruky, ktorými by si poskytnutý úver istili. Nájdu sa totiž takí, viac ako 3 %, ktorým by stačilo len čestné slovo dlžníka, že úver vrátia.

Ani nie polovica ľudí by chcela vedieť, či má dotyčný prácu a teda či má ako úver splácať. „Ľudia by sa teda pokojne spoľahli na sľub a vôbec nezisťovali, či im dlžník dokáže ich peniaze vrátiť. Pritom dotaz na to, či ľudia majú príjem, patrí ku kľúčovým informáciám,“ povedal analytik spoločnosti Home Credit Michal Kozub.

Na druhej strane, 73 % opýtaných by chcelo zmluvu podpísanú u notára. Tretina respondentov by si vypýtala od dlžníka niečo do zálohy. 

Na dlžníkov by sme boli tvrdí

Šesť z desiatich veriteľov by problém riešilo maximálne aktívne, to znamená, že by sa zastavili priamo u dlžníka doma a dlh mu pripomenuli. Viac ako polovica Slovákov by dlžníkovi zatelefonovala, vyše 40 percent by sa obrátilo na súd a tretina by využila aj možnosť exekútora. Necelá pätina opýtaných by vzniknutú situáciu riešila cez najbližších príbuzných dlžníka

TAB: Ako by ste sa zachoval(a), keby Vám dlžník nesplácal úver?

Zdroj: Ipsos, Home Credit

V spomínaných prípadoch riešenia problému cestou súdu a exekútora by Slováci rozhodne nelenili a  takto by postupovali v oboch prípadoch v priemere do dvoch mesiacov. Na súd by sa viac ako polovica obrátila už do mesiaca, podobne rýchlo by to bolo aj s exekúciou.

Ľudia by tak boli extrémne oveľa prísnejší a striktnejší ako banky alebo značkové nebankové spoločnosti. „Tak rýchlym riešením dlžných pohľadávok by nedali šancu dlžníkom nájsť si novú prácu alebo zdroj financovania,“ komentoval prieskum analytik Home Credit Michal Kozub.

Prieskum uskutočnila výskumná agentúra Ipsos v polovici novembra minulého roka na reprezentatívnej vzorke populácie 500 respondentov.

TIPY na eBooky: 

Rady pre živnostníkov ako neodísť do penzie s holým zadkom!

Registračné pokladnice v roku 2015

Daň z motorových vozidiel v kocke

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ako investovať

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

júl

29júl8:30Nové pravidlá pre reklamácie a práva na odstúpenie spotrebiteľov od 1.7. 20248:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažérske zručnosti,Marketing a predaj,Nehnuteľnosti,Stavebníctvo

29júl8:30Zákonník práce v roku 2024 – zmeny v praxi8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika,Pracovné právo

29júl8:30Zákazková výroba v roku 2024 vrátane noviniek - oceňovanie, účtovanie a vykazovanie8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP),Účtovníctvo,Účtovníctvo a dane

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X