Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Úverovanie bude pokračovať aj tento rok, no miernejším tempom

Úverovanie bude pokračovať aj tento rok, no miernejším tempom
Fotobanka Pixmac
24. januára 2015 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Hoci sa o Slovákoch hovorí ako o sporivom národe, vlani to prestalo platiť a obyvatelia sa každým mesiacom zadlžovali v rekordných objemoch. 

Výnimkou v rekordnom úverovaní neboli vlani ani letné mesiace

Zadlžovanie Slovákov by malo podľa bankárov pokračovať aj v tomto roku. „Zároveň však predpokladáme spomalenie rastu úverového trhu,“ povedala hovorkyňa Prima banky Eva Čonková.

To, že tempo úverovania o niečo spomalí, predpokladá aj VÚB banka. „Stále však bude pomerne rýchle, blízko dvojcifernej miery rastu,“ povedal hlavný ekonóm VÚB banky Zdenko Štefanides. Podľa Slovenskej sporiteľne sú slovenské domácnosti v porovnaní so zahraničím stále značne menej zadlžené.

„Predpokladáme, že objem úverov obyvateľstvu tak bude ďalej rásť, v najbližších rokoch tempom okolo 7 až 10 % ročne,“ uviedol analytik Slovenskej sporiteľne Michal Mušák.

Hoci sa o Slovákoch často hovorí ako o veľmi sporivom národe, v poslednom roku to podľa Čonkovej prestalo platiť a obyvatelia sa každým mesiacom zadlžovali v rekordných objemoch. Výnimkou v rekordnom úverovaní neboli vlani podľa nej dokonca ani letné mesiace, počas ktorých v uplynulých rokoch apetít obyvateľov po úveroch klesal.

Rastú aj hypotéky

Hypotekárne úvery rastú podľa Tatra banky rekordným tempom, a to aj odhliadnuc od rastúceho objemu refinančných úverov. „Vysoká dynamika rastu úverov je popri dlhodobo pozitívnom vplyve vekovej štruktúry obyvateľstva podporovaná rastúcim indexom dostupnosti bývania,“ povedala hovorkyňa Tatra banky Marína Masárová. 

Dopyt klientov vlani zvyšoval pokračujúci pokles úrokových sadzieb z novoposkytnutých hypotekárnych úverov. Počas letných mesiacov sa úroky z hypoték dostali podľa Masárovej na Slovensku už na úroveň Francúzska.

Napriek očakávanému pokračujúcemu rastu slovenskej ekonomiky aj v roku 2015 Tatra banka predpokladá mierne spomalenie tempa rastu hypotekárnych aj spotrebných úverov. „V roku 2015 očakávame medziročné tempo rastu úverov na bývanie a spotrebných úverov okolo 10 %,“ povedala Masárová. 

Zadlženie Slovákov je pod priemerom eurozóny

Slováci sú podľa hlavného ekonóma ČSOB Mareka Gábriša menej zadlžení, ako sú v priemere ľudia v eurozóne. „To, samozrejme, neznamená, že to je náš trvalý a nemenný vzor a ani to, že túto úroveň máme dosiahnuť hneď zajtra,“ pokračoval Gábriš. Silný záujem najmä o úvery na bývanie pretrvával aj v roku 2014, čo zrejme podľa Gábriša viedlo Národnú banku Slovenska k tomu, aby vydala odporúčanie týkajúce sa napríklad obmedzenia poskytovania 100-percentných hypoték.

„Nepredpokladám, že spôsobí väčšie problémy, ale v úvode roka môže prísť k čiastočnému spomaleniu dopytu kvôli presunu časti záujemcov, ktorí chceli kúpiť byt, už na koniec roka 2014,“ povedal Gábriš. 

100% hypotéky pribrzdila NBS

Opatrenie centrálnej banky podľa mBank do istej miery sťaží prístup ľudí s nižšími príjmami najmä k úverom s vysokým LTV nad 90 % (Loan to value – finančný pojem, ktorý vyjadruje pomer medzi veľkosťou sumy poskytovaného hypotekárneho úveru a hodnotou zakladanej nehnuteľnosti, pozn. red.).

„Malo by však pomôcť vyššej bezpečnosti bankového sektora tým, že zvyšuje náročnosť podmienok získania úveru ako je posúdenie príjmu alebo overenie hodnoty nehnuteľnosti, čím zároveň chráni aj ľudí pred prípadnou hrozbou neschopnosti splácať úver,“ povedal vedúci slovenskej organizačnej zložky mBank Przemysław Kłobut. 

Obmedzenie podielu hypotekárnych úverov s vysokým LTV na celkovom portfóliu majú interne stanovené viaceré slovenské banky už v súčasnosti. „Odporúčanie preto povedie skôr k štandardizácii na celom trhu. Povinnosť vyžadovať aspoň minimálny podiel vlastných úspor pri financovaní bývania je zdravým opatrením,“ skonštatovala Masárová.

Z pohľadu Sberbank regulácia LTV znamená výzvu pre hľadanie spôsobu ako z obmedzenia urobiť konkurenčnú výhodu v podobe poskytovania spotrebného úveru so zvýhodnenou úrokovou sadzbou. „Preto predpokladáme, že záujem o hypotéky začiatkom roka 2015 sa nebude výrazne líšiť od ostatných rokov,“ povedala hovorkyňa Sberbank Ľubomíra Chmelová. 

Slovenská sporiteľňa nové odporúčania centrálnej banky považuje za správne. Stanovujú podľa hovorcu sporiteľne Štefana Frimmera jasné pravidlá pre všetky banky na trhu. „Slovenská sporiteľňa prijatie týchto odporúčaní podporovala. Podľa nášho názoru je zmysluplný strop LTV pre hypotekárne úvery na úrovni 90 %. Dopad nových opatrení bude postupný. Prejaví sa v najbližších rokoch a dotkne sa len malej časti klientov,“ domnieva sa Frimmer.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Dotácie a podpora podnikania

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

máj

28máj8:30Microsoft Copilot: Váš AI asistent8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Umelá inteligencia

30máj8:30Employer Branding Academy8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Riadenie

30máj8:30Employer Branding Academy8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Riadenie

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X