Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Nová daň môže podľa finančníkov zvýšiť ceny produktov

Nová daň môže podľa finančných asociácií zvýšiť ceny produktov
Ilustračné foto SITA
6. mája 2013 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť
Pripravovaná daň z finančných transakcií môže na Slovensku priniesť zvýšenie úrokov z úverov, pokles výnosov podielových fondov, nižšie dôchodky z druhého a tretieho piliera či zhoršenie financovania štátneho dlhu.
 
Upozorňujú na to predstavitelia piatich slovenských finančných asociácii, podľa ktorých sa nemusí ani naplniť očakávaný výnos z tejto dane.
 

Ďalšia daň môže predražiť aj štátny dlh

„Mám pocit, že je to len taká politická hra a ekonomický prínos pre krajiny nebude veľký,“ uviedol v súvislosti so zavádzaním novej dane na tlačovej konferencii výkonný riaditeľ Slovenskej bankovej asociácie (SBA) Ladislav Unčovský. Predstavitelia slovenských finančných asociácií zároveň uvádzajú, že nevidia dôvod na zavedenie takejto dane na Slovensku.
 
 
„Dôvody zavedenia nie sú pre slovenské finančné inštitúcie relevantné,“ vyhlásil Ladislav Unčovský. Hlavným dôvodom pre zavedenie dane z finančných transakcií má byť spolupodieľanie sa finančného sektora na vzniknutých nákladoch finančnej krízy. Slovenská banková asociácia však upozorňuje, že Slovensko ako jedna z troch krajín eurozóny nemuselo počas krízy poskytnúť žiadnu pomoc finančnému sektoru. Ladislav Unčovský zároveň pripomína, že slovenské banky už odvádzajú prostredníctvom bankového odvodu štátu zhruba 170 mil. eur ročne. 
 

 
V prípade zavedenia dane z finančných transakcií na Slovensku hrozí podľa predstaviteľov finančného trhu tlak na nárast cien finančných produktov a služieb, či zníženie likvidity na finančnom trhu. Rovnako asociácie upozorňujú na predraženie štátneho dlhu a na možný negatívny dopad na klientov podielových a dôchodkových fondov, vzhľadom na pokles výnosov. 
 

Finančníci chcú výnimky

Predstavitelia SBA, Asociácie doplnkových dôchodkových spoločností, Slovenskej asociácie poisťovní, Slovenskej asociácie správcovských spoločností a Asociácie dôchodkových správcovských spoločností však ešte vzhľadom na prípravu konkrétnych podmienok novej dane dúfajú, že slovenské ministerstvo financií akceptuje ich pripomienky tak, aby jej dopady boli čo najmenšie.
 
Zástupcovia finančného trhu napríklad navrhujú, aby boli od dane oslobodené operácie so štátnymi dlhopismi, štátnymi pokladničnými poukážkami a hypotekárnymi záložnými listami. Rovnako navrhujú oslobodiť od dane vyplácanie podielových listov, či transakcie so zabezpečovacími derivátmi. Od dane z finančných transakcií by podľa návrhu slovenských finančných asociácii mali byť oslobodené aj penzijne fondy druhého a tretieho piliera a rovnako aj podielové fondy. 
 

Kríza sa má financovať solidárne

Ministerstvo financií v reakcii na tvrdenia predstaviteľov finančných asociácií uvádza, že hlavným motívom spoločného systému dane z finančných transakcií je predovšetkým potreba harmonizovať legislatívu v oblasti dane z finančných transakcií tak, aby bolo zabezpečené správne fungovanie vnútorného trhu pre transakcie s finančnými nástrojmi a zabránené narušovaniu hospodárskej súťaže medzi finančnými nástrojmi, hospodárskymi subjektmi a trhmi v celej EÚ. „Aby bolo zabezpečené, aby finančné inštitúcie spravodlivo a podstatne prispeli k pokrytiu nákladov súvisiacich s nedávnou krízou, a aby boli vytvorené rovnaké podmienky v porovnaní s ostatnými sektormi z hľadiska zdanenia,“ dodáva hovorca rezortu Radko Kuruc. 
 
Ministerstvo zároveň uvádza, že rozhodnutie o zaradení Slovenskej republiky medzi krajiny zúčastňujúce sa posilnenej spolupráce v tejto oblasti je dôkazom, že Slovensko sa pridáva ku krajinám, ktoré sa rozhodli postúpiť ďalej smerom k hlbšej menovej a fiškálnej integrácii a daň z finančných transakcií je jednou z hlavných súčastí tohto procesu. „Minister financií Peter Kažimír už pred niekoľkými mesiacmi vyjadril výhrady voči tomu, aby zavedenie dane z finančných transakcií malo negatívny dosah na budúce dôchodky ľudí na Slovensku,“ dodal v reakcii na vyjadrenia predstaviteľov finančných asociácií hovorca ministerstva financií. 
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Dane

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

september

29sep8:30Nehmotný majetok z účtovného pohľadu8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Účtovníctvo

29sep8:30Nehmotný majetok z účtovného pohľadu8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Účtovníctvo

10oct8:30Trestné a finančné následky konania konateľa a vedúceho zamestnanca8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X