Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Nové kolektívne zmluvy zasahujú do tarifnej slobody, tvrdia komory

Nové kolektívne zmluvy zasahujú do tarifnej slobody, tvrdia komory
Minister práce Ján Richter. Foto: SITA
12. decembra 2013 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Šesť zahraničných obchodných komôr pôsobiacich na Slovensku sa chce pre novelu zákona o kolektívnom vyjednávaní stretnúť s ministrom práce a sociálnych vecí Jánom Richterom. 

Komory sa chcú pre rozširovanie kolektívnych zmlúv stretnúť s Richterom

Novela zákona, ktorá umožní rozšíriť kolektívne zmluvy vyššieho stupňa (KZVS) na zamestnávateľov aj bez ich súhlasu, podľa komôr vážne zhoršuje podnikateľské prostredie na Slovensku a môže zohrávať významnú úlohu v rozhodovacom procese potenciálnych investorov na Slovensku. Komorám sa nepáči, že novela zákona zasahuje do tarifnej slobody.
 

 
„Platnosť kolektívnych zmlúv by mala byť obmedzená výlučne len na tie podniky, ktoré sú členmi určitého zamestnávateľského zväzu. V opačnom prípade je to vážny zásah do slobodného podnikania firiem a firmy sú tak nepriamo nútené k účasti v určitom zamestnávateľskom zväze,“ tvrdia zhodne nemecká, holandská, rakúska, španielska, švédska a talianska obchodná komora. Je to podľa nich v rozpore s Ústavou Slovenskej republiky, aby spoločnosť bola zbavená práva samostatne rozhodovať o mzdových podmienkach. 
 

Záťaž pre malé a stredné podniky

Komory tiež upozorňujú na to, že ide o záťaž pre malé a stredné podniky. V prvom rade budú podľa nich postihnuté predovšetkým malé a stredné podniky najmä preto, lebo veľké spoločnosti môžu, vďaka svojej ekonomickej sile, vo svojich tarifných zmluvách dohodnúť lepšie podmienky, ako sú určené v kolektívnej zmluve vyššieho stupňa. Mnohé malé a stredné podniky však využívajú možnosť dohodnúť sa so zamestnancami na pracovných a tarifných podmienkach v závislosti na hospodárskej situácii. 
 

 
Zahraničné komory tiež varujú pred tým, že ak budú následkom zákona kolektívne zmluvy vyššieho stupňa aplikované z regiónov s vyššou kúpnou silou do regiónov s nižšou kúpnou silou, budú musieť firmy v postihnutých oblastiach bojovať so značnými konkurenčnými nevýhodami. 
 
„Opatrenie spôsobuje firmám ďalšie zneistenie v čase, kedy hospodársky rast Slovenska stratil na dynamike. Všetky podniky, ktoré by mohli byť ohrozené mimoriadnym zvýšením mzdových nákladov, sa budú v dôsledku tejto zmeny zdráhať investovať,“ tvrdia komory. Ďalšia neistota podľa nich vznikne v oblasti zaradenia podniku do určitého odvetvia. 
 

Poslanci obišli prezidentove pripomienky

Parlament koncom novembra prelomil veto prezidenta Ivana Gašparoviča, keď opätovne, v pôvodnom znení, schválil novelu zákona o kolektívnom vyjednávaní. Hlava štátu navrhovala, aby sa z možného rozšírenia záväznosti kolektívnej zmluvy vyššieho stupňa (KZVS) bez súhlasu zamestnávateľa vylúčil širší okruh zamestnávateľov. Kým novela zákona počíta s tým, že budú z tohto procesu vylúčení zamestnávatelia, ktorí majú do 20 zamestnancov, podľa prezidenta by sa to malo týkať zamestnávateľov, ktorí majú do 50 zamestnancov. Prezident tiež navrhoval, aby sa rozšírenie záväznosti KZVS nevzťahovalo na zamestnávateľa, ktorý má uzatvorenú záväznú podnikovú kolektívnu zmluvu. Poslanci však tieto jeho pripomienky neakceptovali. 
 
Podmienkou pri rozšírení záväznosti kolektívnej zmluvy vyššieho stupňa už nebude súhlas zamestnávateľa, na ktorého sa má záväznosť kolektívnej zmluvy rozšíriť. O návrhoch na rozšírenie záväznosti KZVS, ako aj o pripomienkach zaslaných zamestnávateľmi, bude rozhodovať tripartitná komisia. Komisiu vymenuje a zriadi ministerstvo práce zo zástupcov ministerstva, zástupcov zamestnávateľov, zástupcov zamestnancov a zástupcu Štatistického úradu SR.
 

Niektorí zamestnávatelia budú mať výnimky

Z rozšírenia záväznosti KZVS sa podľa novely zákona vylúčia niektoré kategórie zamestnávateľov. Pôjde napríklad o zamestnávateľa, ktorý má do 20 zamestnancov, či zamestnávateľa, ktorý zamestnáva aspoň 10 % osôb so zdravotným postihnutím. Záväznosť KZ sa tiež nebude rozširovať na zamestnávateľa, ktorý ku dňu účinnosti rozšírenia vykonáva podnikateľskú činnosť menej ako 24 mesiacov a na zamestnávateľa, ktorého postihla mimoriadna udalosť, ktorej následky ku dňu účinnosti rozšírenia trvajú. Výnimku tiež dostane zamestnávateľ, ktorý je v úpadku, likvidácii, v ozdravnom režime alebo nútenej správe. 
 

 
Novelu zákona o kolektívnom vyjednávaní ide trojica opozičných strán SDKÚ-DS, KDH a Most-Híd napadnúť na Ústavnom súde SR. V podaní navrhnú aj pozastavenie účinnosti zákona až do rozhodnutia Ústavného súdu. „Dnes toto podanie ide na Ústavný súd,“ povedal začiatkom decembra podpredseda SDKÚ-DS Ivan Štefanec. Nový zákon vlády Roberta Fica totiž podľa opozície ľudí núti dodržiavať zmluvy, ku ktorým sa sami nezaviazali.
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Mzdy

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

júl

05aug8:30Zaistenie súladu so zákonom o kybernetickej bezpečnosti8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva a zákony,Legislatíva, zákony

05aug8:30Zaistenie súladu so zákonom o kybernetickej bezpečnosti8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva a zákony,Legislatíva, zákony

06aug8:30Novelizované odpisy a majetok spoločnosti v roku 20248:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DzP,Účtovníctvo,Účtovníctvo a dane

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X