Novela zákona o sociálnom poistení, ktorú parlament schválil v auguste tohto roka, z pohľadu dlhodobej udržateľnosti verejných financií zlepšuje pozíciu Slovenska.
Vyplýva to zo stanoviska Rady pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ), o ktoré ho ešte v auguste požiadal poslanecký klub SDKÚ-DS. Súčasťou tejto novely boli okrem zníženia odvodu do druhého dôchodkového piliera aj zmeny v odvodoch a dôchodkovom systéme.
Neskorší odchod do dôchodku pomôže verejným financiám
„Samotné zníženie odvodov do druhého piliera nemá pozitívny efekt, avšak zvýšenie veku odchodu do dôchodku, zníženie priemerných mier náhrad a zmeny vo vymeriavacích základoch jednoznačne zlepšujú dlhodobú bilanciu verejných financií,“ konštatuje sa v správe Rady pre rozpočtovú zodpovednosť.
Z dlhodobého hľadiska má novela podľa fiškálnej rady najvýznamnejší vplyv na dôchodcov. Prvou kľúčovou zmenou je naviazanie dôchodkového veku na vývoj strednej dĺžky života v seniorskom veku. Zároveň sa mení aj valorizačný mechanizmus vyplácaných dôchodkov na čisto inflačný, pričom za infláciu sa bude pre tento účel považovať rast cien v domácnostiach dôchodcov vykázaných Štatistickým úradom SR. Treťou dôležitou zmenou je podľa rady posilnenie solidarity v dôchodkovom systéme úpravou existujúcich korekčných koeficientov.
Rozpočtová rada čaká, že ľudia budú optimalizovať odvody
Opatrenia prijaté v rámci novely zákona o sociálnom poistení pritom podľa rady vplývajú na pokles čistých príjmov poistencov tak v krátkodobom ako aj dlhodobom horizonte. Dôvodom je najmä nárast odvodových povinností, ktoré sa dotkne zamestnancov a vo výraznejšej miere samostatne zárobkovo činných osôb a dohodárov. „V dôsledku zvyšovania odvodov je možné očakávať zmenu správania sa dotknutých subjektov s cieľom minimalizovať vplyv zvýšenia odvodov,“ konštatuje v stanovisku fiškálna rada.
Rada pre rozpočtovú zodpovednosť na základe ústavného zákona o rozpočtovej zodpovednosti vypracúva a zverejňuje aj stanoviská k legislatívnym návrhom predkladaným na rokovanie parlamentu buď z vlastnej iniciatívy alebo na podnet poslaneckého klubu. Stanovisko k uvedenému návrhu podľa rady hodnotí konečné znenie novely, ktoré bolo schválené v parlamente 10. augusta tohto roku a zároveň neberie do úvahy iné zákony, ktoré boli medzitým schválené.