Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Novela o sociálnom poistení vraj pomôže rozpočtu

Takto demonštrovali mladí ľudia prezlečení za dôchodcov proti škrtom v Londýne v roku 2011. Foto SITA/AP.
6. decembra 2012 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Novela zákona o sociálnom poistení, ktorú parlament schválil v auguste tohto roka, z pohľadu dlhodobej udržateľnosti verejných financií zlepšuje pozíciu Slovenska.

 

Vyplýva to zo stanoviska Rady pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ), o ktoré ho ešte v auguste požiadal poslanecký klub SDKÚ-DS. Súčasťou tejto novely boli okrem zníženia odvodu do druhého dôchodkového piliera aj zmeny v odvodoch a dôchodkovom systéme.

 

Neskorší odchod do dôchodku pomôže verejným financiám

„Samotné zníženie odvodov do druhého piliera nemá pozitívny efekt, avšak zvýšenie veku odchodu do dôchodku, zníženie priemerných mier náhrad a zmeny vo vymeriavacích základoch jednoznačne zlepšujú dlhodobú bilanciu verejných financií,“ konštatuje sa v správe Rady pre rozpočtovú zodpovednosť. 
 
 
 
Z dlhodobého hľadiska má novela podľa fiškálnej rady najvýznamnejší vplyv na dôchodcov. Prvou kľúčovou zmenou je naviazanie dôchodkového veku na vývoj strednej dĺžky života v seniorskom veku. Zároveň sa mení aj valorizačný mechanizmus vyplácaných dôchodkov na čisto inflačný, pričom za infláciu sa bude pre tento účel považovať rast cien v domácnostiach dôchodcov vykázaných Štatistickým úradom SR. Treťou dôležitou zmenou je podľa rady posilnenie solidarity v dôchodkovom systéme úpravou existujúcich korekčných koeficientov. 
 

Rozpočtová rada čaká, že ľudia budú optimalizovať odvody

Opatrenia prijaté v rámci novely zákona o sociálnom poistení pritom podľa rady vplývajú na pokles čistých príjmov poistencov tak v krátkodobom ako aj dlhodobom horizonte. Dôvodom je najmä nárast odvodových povinností, ktoré sa dotkne zamestnancov a vo výraznejšej miere samostatne zárobkovo činných osôb a dohodárov. „V dôsledku zvyšovania odvodov je možné očakávať zmenu správania sa dotknutých subjektov s cieľom minimalizovať vplyv zvýšenia odvodov,“ konštatuje v stanovisku fiškálna rada. 
 
Rada pre rozpočtovú zodpovednosť na základe ústavného zákona o rozpočtovej zodpovednosti vypracúva a zverejňuje aj stanoviská k legislatívnym návrhom predkladaným na rokovanie parlamentu buď z vlastnej iniciatívy alebo na podnet poslaneckého klubu. Stanovisko k uvedenému návrhu podľa rady hodnotí konečné znenie novely, ktoré bolo schválené v parlamente 10. augusta tohto roku a zároveň neberie do úvahy iné zákony, ktoré boli medzitým schválené.
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

august

18aug8:30Aktuálne zmeny Infozákona a najčastejšie problémy aplikačnej praxe v druhom polroku 20228:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Samospráva

19aug8:30Zmenky a ich využitie v praxi – účtovný, daňový a právny pohľad8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

19aug8:30Zmenky a ich využitie v praxi – účtovný, daňový a právny pohľad8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X