Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Novela zákona o službách zamestnanosti prináša od 1. 5. 2017 zmeny

Pohovor
Thinkstock
10. apríla 2017 Zdroj Podnikam.sk Tlačiť

Novela zákona o službách zamestnanosti prináša od 1.mája 2017 významné zmeny v zamestnávaní osôb evidovaných v evidencii nezamestnaných na úrade práce. V článku prinášame najdôležitejšie informácie, ktoré sa týkajú zamestnávania týchto osôb.

Najdôležitejšie zmeny v zamestnávaní uchádzačov o zamestnanie, ktorí sú evidovaní na úrade práce

Uchádzač o zamestnanie (nezamestnaný) bude môcť pracovať výlučne na základe dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru, t. j. dohody o pracovnej činnosti alebo dohody o vykonaní práce. Nie je možné napríklad zamestnávanie formou kratšieho pracovného pomeru.

Práca na dohodu môže trvať maximálne 40 dní v kalendárnom roku, pričom sa do tohto obdobia započítavajú všetky dohody od 1. mája 2017.

Odporúčame ebook:

Pokračovanie článku nájdete v časti pre členov klubu. Okrem toho vám vysvetlíme:

  • koľko maximálne bude môcť zarobiť nezamestnaný,
  • aké sú povinnosti uchádzačov o zamestnanie,
  • ktoré osoby sa nebudú môcť zaevidovať do evidencie uchádzačov o zamestnanie,
  • aký má vplyv novela zákona na uchádzačov o zamestnanie, ktorí k 30. aprílu tohto roka pracujú,
  • kedy hrozí vyradenie z evidencie nezamestnaných.

Nezamestnaný môže zarobiť mesačne maximálne 198,09 € (do 30. 4. 2017 to bola suma 148,57 €).

Uchádzač o zamestnanie nesmie mať uzatvorených viacej súbežných dohôd,  a to ani s tým istým zamestnávateľom, ani s viacerými zamestnávateľmi.

Uchádzač o zamestnanie nesmie pracovať na dohodu u zamestnávateľa, u ktorého pracoval bezprostredne pred zaradením do evidencie, alebo u zamestnávateľa, ktorý ho v predchádzajúcich šiestich mesiacoch odmietol prijať do zamestnania sprostredkovaného úradom práce.

Ak nezamestnaný skončí zamestnanie, ktoré mu sprostredkoval úrad práce, do jedného mesiaca od jeho začatia, a to opakovanie (minimálne dvakrát v priebehu troch rokov), nebude sa môcť evidovať na úrade práce po dobu 6 mesiacov od skončenia tohto zamestnania (musí si platiť preddavky na zdravotné poistenie). Toto neplatí v prípade skončenia pracovného pomeru zo zdravotných dôvodov.

Povinnosti uchádzača o zamestnanie

Ak k uzatvoreniu dohody dôjde po zaradení nezamestnaného do evidencie (zamestná sa na dohodu), musí úradu práce predložiť kópiu dohody najneskôr jeden deň pred začatím plynutia doby, na ktorú je dohoda uzatvorená.

Ak uchádzač o zamestnanie pracuje na základe dohody v čase, kedy sa ide evidovať na úrad práce, musí túto dohodu predložiť  už pri podaní žiadosti o zaradenie do evidencie.

Upozornenie Podnikam.sk:

V prípade nepredloženia kópie dohody môže byť uchádzač o zamestnanie vyradený z evidencie uchádzačov o zamestnanie a bude si musieť platiť preddavky na zdravotné poistenie sám. Do evidencie bude môcť byť zaradený až po šiestich mesiacoch.

Odmietnutie zúčastniť sa aktivít, ktoré môžu nezamestnanému pomôcť uplatniť sa na trhu práce (napr. rekvalifikácia, poradenstvo, aktivačné práce atď.), nedodržanie individuálneho akčného plánu sú tiež dôvodom na vyradenie z evidencie úradu práce.

Do evidencie uchádzačov o zamestnanie sa nemôžu zaevidovať osoby, ktoré:

  • pracujú v pracovnom pomere alebo na iný typ zmlúv v zmysle Obchodného alebo Občianskeho zákonníka bez ohľadu na výšku príjmu,
  • ktoré pracujú na dohodu u zamestnávateľa, u ktorého pracovali na základe pracovnej zmluvy bezprostredne pred zaradením do evidencie uchádzačov o zamestnanie,
  • ktoré pracujú na dohodu u zamestnávateľa, ktorý ich v predchádzajúcich 6 mesiacoch pred vznikom dohody odmietol prijať do zamestnania sprostredkovaného úradom práce.

Vplyv novely na uchádzačov o zamestnanie, ktorí k 30. 4. 2017 pracujú 

Uchádzač o zamestnanie, ktorý k 30. aprílu 2017 vykonáva zárobkovú činnosť v pracovnom pomere alebo v právnom vzťahu podľa zákona o službách zamestnanosti účinného do 30. apríla 2017, môže túto zárobkovú činnosť vykonávať najdlhšie do 31. júla 2017.

Ak bude vykonávať zárobkovú činnosť aj po 31. júli 2017, bude z evidencie uchádzačov o zamestnanie vyradený 1. augustom 2017.

Uchádzač o zamestnanie, ktorý k 30. aprílu 2017 vykonáva zárobkovú činnosť v pracovnoprávnom vzťahu na základe dohody o práci vykonávanej mimo pracovného pomeru a tento pracovnoprávny vzťah trvá aj po 30. apríli 2017, a uchádzač o zamestnanie, ktorý má uzatvorenú dohodu o práci vykonávanej mimo pracovného pomeru od 1. mája 2017, je povinný do 9. mája 2017 predložiť úradu kópiu tejto dohody.

Upozornenie Podnikam.sk: 

Ak túto povinnosť nesplní, úrad ho vyradí z evidencie uchádzačov o zamestnanie dňom zistenia nesplnenia povinnosti. Do evidencie uchádzačov o zamestnanie môže byť potom zaradený najskôr po uplynutí šiestich mesiacov odo dňa jeho vyradenia.

U uchádzača o zamestnanie, ktorý k 30. aprílu 2017 vykonával zárobkovú činnosť v pracovnoprávnom vzťahu na základe dohody a tento pracovnoprávny vzťah trvá aj po 30. apríli 2017, nebude dôvodom na vyradenie z evidencie, ak je táto dohoda uzatvorená  so zamestnávateľom, u ktorého bol bezprostredne pred zaradením do evidencie uchádzačov o zamestnanie v pracovnom pomere alebo obdobnom pracovnom vzťahu, alebo so zamestnávateľom, ktorý ho v predchádzajúcich šiestich mesiacoch pred uzatvorením tohto pracovnoprávneho vzťahu odmietol prijať do zamestnania sprostredkovaného úradom.

Na uchádzača o zamestnanie, ktorý je súčasne vo viacerých pracovnoprávnych vzťahoch na základe dohody o práci vykonávanej mimo pracovného pomeru uzatvorených pred 1. májom 2017, sa nevzťahuje zákaz mať uzatvorených viacej dohôd.

Nové podmienky uzatváranie dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru sa nevzťahujú na osoby, ktoré nie sú evidovanými uchádzačmi o zamestnanie, t. j. tieto osoby môžu naďalej uzatvárať dohody najviac na 1 rok, pričom je možné opätovné uzavretie takejto dohody. Výška príjmu z  dohody  nie je obmedzená. 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

dohoda o pracovnej činnostidohoda o vykonaní prácedohody o prácach vykonávaných mimo pracovného pomerunovela zákona o službách zamestnanostiPrémiový obsahzamestnávanie nezamestnaných

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Mzdy

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

november

01dec8:30Nové ustanovenia daňového poriadku8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Ostatné dane,Účtovníctvo

01dec8:30Nové ustanovenia daňového poriadku8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Ostatné dane,Účtovníctvo

01dec8:30Nové ustanovenia daňového poriadku8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Ostatné dane,Účtovníctvo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X