Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Novú sumu poistného do SP treba zaplatiť do 8. augusta

Novú sumu poistného do SP treba zaplatiť do 8. augusta
Ilustračné foto: SITA
3. augusta 2014 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Povinnosť zaplatiť sociálne odvody najneskôr 8. augusta sa vzťahuje aj na tie SZČO, ktorým vznikla povinnosť platiť poistné prvýkrát od 1. júla tohto roka. 

Koeficient, ktorým sa delí základ dane, sa pre tento rok znižuje na 1,6 z vlaňajších 1,9

Samostatne zárobkovo činné osoby (SZČO) musia najneskôr 8. augusta odviesť do Sociálnej poisťovne novú sumu poistného na sociálne poistenie. Novú výšku odvodov si určia na základe údajov uvedených v daňovom priznaní za rok 2013. Ak SZČO doteraz platili poistné z minimálneho vymeriavacieho základu a podľa vlaňajších príjmov si opäť vypočítajú minimálny vymeriavací základ, naďalej budú do poisťovne platiť minimálne odvody v sume 133,42 eura mesačne. Najnižšie možné odvody sa totiž zvyšujú vždy k 1. januáru kalendárneho roka.

Povinnosť zaplatiť sociálne odvody najneskôr 8. augusta sa vzťahuje aj na tie SZČO, ktorým vznikla povinnosť platiť poistné prvýkrát od 1. júla tohto roka. V daňovom priznaní mali totiž vyšší hrubý príjem ako 4 830 eur a nemali predĺženú lehotu na podanie daňového priznania. Do 9. júla 2013 mali takéto SZČO povinnosť prihlásiť sa na platenie poistného v pobočke poisťovne podľa miesta trvalého pobytu. Poistné za júl splatné do 8. augusta je potrebné uhradiť na účet príslušnej pobočky Sociálnej poisťovne v správnej výške a so správnymi identifikačnými symbolmi. 

  • Detailný článok o výpočte odvodov do SP spolu s príkladmi nájdete tu.
  • Kalkulačku na výpočet odvodov do SP nájdete tu.

Vymeriavací základ SZČO na platenie poistného na sociálne poistenie sa určuje podľa pravidiel, ktoré ešte v roku 2012 zaviedla vláda Roberta Fica. K základu dane sa rovnako ako vlani spätne pripočítajú povinne platené odvody na sociálne a zdravotné poistenie, ktoré si osoba zahrnula do výdavkov. Tohtoročnou novinkou je to, že výsledný súčet sa už nedelí počtom mesiacov podnikania v minulom roku, ale dvanástimi, teda počtom mesiacov v roku.

Táto zmena môže priniesť tým SZČO, ktoré vlani nepodnikali celý rok, nižší vymeriavací základ na platenie odvodov. Ďalšou zmenou je to, že koeficient, ktorým sa delí základ dane, sa pre tento rok znižuje na 1,6 z vlaňajších 1,9. Minimálnym vymeriavacím základom na platenie poistného je 402,5 eura a najvyšší možný základ dosahuje 4 025 eur. Povinne platené poistné na dôchodkové a nemocenské poistenie SZČO tvorí 33,15 % z určeného vymeriavacieho základu. 

Ak má SZČO v tomto roku predĺženú lehotu na podanie daňového priznania za rok 2013, vznik, pokračovanie a zánik povinného sociálneho poistenia sa jej bude posudzovať až k 1. októbru tohto roka. Rovnako si musí táto SZČO k 1. októbru tohto roka prepočítať výšku odvodov podľa základu dane za minulý rok a prípadnú novú sumu odvodov zaplatí prvýkrát za október so splatnosťou do 10. novembra tohto roka. Za obdobie od júla do septembra tohto roka táto SZČO platí sociálne odvody v rovnakej výške, v akej ich uhrádzala za obdobie do konca júna tohto roka.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Odvody do sociálnej poisťovne

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

apríl

06máj8:30Aktuálne zmeny v zamestnávaní cudzincov z tretích krajín8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika

06máj8:30Aktuálne zmeny v zamestnávaní cudzincov z tretích krajín8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika

06máj8:30Právne minimum pre starostov a primátorov8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X