Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

O neprevzaté dávky sociálneho poistenia sa dá požiadať

O neprevzaté dávky sociálneho poistenia sa dá požiadať
ILUSTRAČNÁ SNÍMKA - Klient èakajúci na vybavenie v poboèke Sociálnej poisťovňe. Bratislava, 22. február 2013. Foto: SITA/Jozef Jakubčo Sociálna poisťovňa. Ilustračné foto: SITA.
9. marca 2013 Zdroj Sociálna poisťovňa, www.socpoist.sk Tlačiť
Sociálna poisťovňa priznáva a vypláca poistné dávky, o ktoré poistenec požiada. V žiadosti pritom uvádza, akým spôsobom chce konkrétnu dávku poberať.
 
Ak žiadateľ nevyplní údaje o bankovej inštitúcii a čísle účtu, Sociálna poisťovňa posiela dávky prostredníctvom poštovej poukážky.
 

Spôsob opakovanej výplaty závisí od typu dávky

V prípade, že si poberateľ nevyzdvihne dávku nemocenského poistenia (materské dávky, nemocenské dávky, dávky ošetrovné) do 30 dní,  dávka sa vráti späť do Sociálnej poisťovne. Vtedy môže poberateľ Sociálnu poisťovňu o dávku opätovne požiadať prostredníctvom „Žiadosti o opätovné vyplatenie neprevzatých nemocenských dávok“, kde znova uvedie adresu alebo číslo bankového účtu.
 
 
 
Pri úrazových dávkach podobný formulár neexistuje. Poberateľ požiada o opakované zaslanie príslušnú pobočku Sociálnej poisťovne prostredníctvom neformálnej žiadosti, v ktorej uvedie identifikačné údaje, dôvod neprevzatia dávky a číslo účtu alebo adresu, na ktorú žiada dávku opätovne zaslať. Žiadosť možno na pobočku doručiť osobne alebo poštou.
 
Pri dávkach v nezamestnanosti platí, že ak poistenec naďalej poberá dávky, príslušná pobočka mu neprevzatú dávku vyplatí bez žiadosti. V ostatných prípadoch si o ňu požiada poistenec sám neformálnou žiadosťou.
 
Dôchodkové dávky si poberateľ môže na pošte vyzdvihnúť po dobu troch mesiacov. Ak tak neurobí, môže o opätovné vyplatenie požiadať neformálnou žiadosťou ústredie Sociálnej poisťovne.
 
Poistenec môže kedykoľvek požiadať o zmenu spôsobu doručovania dávok. Stačí doručiť Sociálnej poisťovni žiadosť, ktorá bude obsahovať základné identifikačné údaje (meno, priezvisko, rodné číslo, adresu, číslo účtu aj s kódom banky, resp. adresu na zasielanie dávok). Zmena nastane v následnom výplatnom termíne. V prípade dôchodkových dávok bude zmena vykonaná do troch kalendárnych mesiacov. 
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Odvody do sociálnej poisťovne

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

jún

08jún8:30Riadenie zmien – Change management8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažment

08jún8:30Riadenie zmien – Change management8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažment

14jún8:30Logistika nákupu a riadenie zásob8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X