Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Očakávania zamestnávateľov na prvý kvartál 2015 sú pozitívne

Očakávania zamestnávateľov na prvý kvartál 2015 sú pozitívne
Ilustračné foto: FreeDigitalPhotos.net
10. decembra 2014 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Nárast počtu zamestnancov v prvom kvartáli budúceho roka očakáva 9 % opýtaných zamestnávateľov a 6 % ich pokles.

Zamestnávatelia začínajú byť optimistickejší

Očakávania zamestnávateľov na Slovensku na prvý štvrťrok budúceho roka sú optimistické. Na stredajšej tlačovej besede to uviedla generálna riaditeľka Manpower ČR a SR Jaroslava Rezlerová. Podľa pravidelného prieskumu, ktorý zrealizovala spoločnosť Manpower na vzorke 752 zamestnávateľov na Slovensku, nárast počtu zamestnancov v prvom kvartáli budúceho roka očakáva 9 % opýtaných zamestnávateľov a 6 % ich pokles.

V porovnaní so štvrtým štvrťrokom tohto roka sa tak čistý index trhu práce na Slovensku zlepšil o jeden percentuálny bod, medziročne je lepší o päť percentuálnych bodov. Žiadne zmeny v počte pracovných síl v januári až marci budúceho roka nepredpokladá 82 % zamestnávateľov a 3 % oslovených zamestnávateľov sa k tejto otázke nevedeli vyjadriť. „Sme príjemne prekvapení, že zamestnávatelia začínajú byť optimistickejší,“ povedala Rezlerová.

Najoptimistickejšie výhľady hlási veľkoobchod a maloobchod

Zamestnávatelia v piatich z desiatich odvetví očakávajú v prvom štvrťroku 2015 zlepšenie náborového prostredia. Najoptimistickejšie výhľady hlási veľkoobchod a maloobchod, kde percento firiem s plánovaným rastom počtu zamestnancov o 11 percentuálnych bodov prevýšil percento spoločností, ktoré plánujú prepúšťať. Pozitívne vyhliadky sú aj v odvetví dopravy, skladovania a logistiky a v odvetví štátnej správy, zdravotníctva, vzdelávania a kultúry.

V týchto sektoroch je rozdiel medzi percentom firiem s plánovaným náborom zamestnancov a percentom firiem, ktoré sa chystajú znižovať stav zamestnancov, päť percentuálnych bodov v prospech firiem s očakávaným prijímaním zamestnancov. 

Najpesimistickejšie sú náborové plány zamestnávateľov v ťažbe nerastných surovín

Percento zamestnávateľov, ktorí očakávajú prepúšťanie zamestnancov, v tomto odvetví o 10 percentuálnych bodov presiahlo počet firiem, ktoré sa chystajú rady zamestnancov rozširovať. Negatívny výhľad je aj v poľnohospodárstve, poľovníctve, lesníctve a rybolove, kde percento subjektov s plánovaným znižovaním stavu zamestnancov je o tri percentuálne body vyššie ako percento subjektov, ktoré plánujú zamestnancov prijímať.

Zamestnávatelia sú pri výhľade na prvý štvrťrok budúceho roka optimistickí v takmer všetkých krajoch na Slovensku. Vedie západné Slovensko, kde je o tri percentuálne body viac zamestnávateľov, ktorí chcú prijímať zamestnancov, v porovnaní s tými, ktorí plánujú ich prepúšťanie.

Na východnom Slovensku a v Bratislave je percento subjektov s očakávaným prijímaním zamestnancov o dva percentuálne body vyššie, ako percento zamestnávateľov plánujúcich prepúšťať zamestnancov. Výnimkou je len stredné Slovensko, kde je percento zamestnávateľov, ktorí očakávajú prijímanie zamestnancov a percento zamestnávateľov, ktorí chcú prepúšťať, rovnaké. 

Prieskum „Manpower Index trhu práce” sa vykonáva každý štvrťrok za účelom sledovania zámerov zamestnávateľov znížiť alebo zvýšiť počet zamestnancov počas nasledujúceho štvrťroku. Na prvý kvartál 2015 bola oslovená reprezentatívna vzorka 752 zamestnávateľov na Slovensku s rovnakou otázkou: „Ako očakávate, že sa zmení celkový počet zamestnancov vo vašej spoločnosti v nasledujúcom štvrťroku do konca marca 2015 v porovnaní s aktuálnym štvrťrokom?“. 

Spoločnosť ManpowerGroup poskytuje služby a riešenia, ktoré pokrývajú životný cyklus zamestnanca. Na Slovensku sa Manpower každý mesiac stará o personálnu a mzdovú agendu viac ako 2 tisíc pridelených zamestnancov, ktorých vyhľadal a ktorí pracujú u jeho klientov.

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Motivácia zamestnancov

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

marec

05mar8:30Tvorba unikátnych obrázkov pomocou nástroja Midjourney8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

05mar8:30Tvorba unikátnych obrázkov pomocou nástroja Midjourney8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

07mar8:30Sabotéri v našej hlave8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X