Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Očakávania zamestnávateľov na tretí štvrťrok sú mierne optimistické

Očakávania zamestnávateľov sú mierne optimistické
Fotobanka Pixmac
11. júna 2013 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť
Podľa pravidelného prieskumu, ktorý zrealizovala spoločnosť na vzorke 751 zamestnávateľov na Slovensku, nárast počtu zamestnancov v treťom kvartáli tohto roka očakáva 10 % opýtaných zamestnávateľov a 9 % ich pokles.
 
V porovnaní s druhým štvrťrokom tohto roka sa tak čistý index trhu práce nezmenil. Na apríl až jún tohto roka bolo takisto o 1 percentuálny bod viac zamestnávateľov, ktorí plánovali prepúšťať zamestnancov oproti tým, ktorí hlásili prijímanie ľudí.
 

Ochota zamestnávať na Slovensku stagnuje

„Na Slovensku pokračuje opatrný optimizmus,“ povedala k výsledkom prieskumu generálna riaditeľka Manpower ČR a SR Jaroslava Rezlerová. Žiadne zmeny v počte pracovných síl v júli až septembri tohto roka nečaká 79 % zamestnávateľov a 2 % oslovených zamestnávateľov sa k tejto otázke nevedeli vyjadriť.
 
Zamestnávatelia v šiestich z desiatich odvetví očakávajú v treťom štvrťroku 2013 zlepšenie náborového prostredia. Najoptimistickejšie výhľady hlási veľkoobchod a maloobchod, kde percento firiem s plánovaným rastom počtu zamestnancov o 10 percentuálnych bodov prevýšil percento spoločností, ktoré plánujú prepúšťať.
 

 
 
Pozitívne vyhliadky sú aj v spracovateľskom priemysle. V tomto sektore je rozdiel medzi percentom firiem s plánovaným náborom zamestnancov a percentom firiem, ktoré sa chystajú znižovať stav zamestnancov, 9 percentuálnych bodov v prospech firiem s očakávaným prijímaním zamestnancov. 
 

Problém majú sieťové odvetvia

Pesimistické sú náborové plány zamestnávateľov v odvetví výroby a rozvodu elektriny, plynu a vody. Percento zamestnávateľov, ktorí očakávajú prepúšťanie zamestnancov, v tomto odvetví o 14 percentuálnych bodov presiahol počet firiem, ktoré sa chystajú rady zamestnancov rozširovať. Negatívny výhľad je aj v ťažbe nerastných surovín, kde percento subjektov s plánovaným znižovaním stavu zamestnancov je o 12 percentuálnych bodov vyššie ako percento subjektov, ktoré plánujú zamestnancov prijímať. 
 

Stredné Slovensko sa chystá skôr prepúšťať 

Zamestnávatelia v Bratislave sú pri výhľade na tretí štvrťrok tohto roka najoptimistickejší. V tomto regióne je o 8 percentuálnych bodov viac zamestnávateľov, ktorí chcú prijímať zamestnancov, v porovnaní s tými, ktorí plánujú ich prepúšťanie.
 
Pesimistickí sú zamestnávatelia na strednom Slovensku. Na strednom Slovensku je totiž percento zamestnávateľov, ktorí chcú v júli až septembri tohto roka prepúšťať, o 5 percentuálnych bodov vyššie ako percento zamestnávateľov s plánovaným prijímaním zamestnancov. 
,
   Zdroj: Manpower
 
Prieskum „Manpower Index trhu práce” sa vykonáva každý štvrťrok za účelom sledovania zámerov zamestnávateľov znížiť alebo zvýšiť počet zamestnancov počas nasledujúceho štvrťroku. V rámci projektu na tretí kvartál 2013 bola oslovená reprezentatívna vzorka 751 zamestnávateľov na Slovensku s rovnakou otázkou: „Ako očakávate, že sa zmení celkový počet zamestnancov vo vašej spoločnosti v nasledujúcom štvrťroku do konca septembra 2013 v porovnaní s aktuálnym štvrťrokom?“. 
 

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Motivácia zamestnancov

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

jún

08jún8:30Riadenie zmien – Change management8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažment

08jún8:30Riadenie zmien – Change management8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažment

14jún8:30Logistika nákupu a riadenie zásob8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X