Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Od januára sa menia pravidlá výpočtu nemocenskej dávky

Autor pozmeňujúceho návrhu, poslanec NR SR za SaS Jozef Mihál. Foto: SITA
20. októbra 2014 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Nové pravidlá majú zabrániť možnému zneužívaniu systému nemocenského poistenia.

Niektorí zamestnávatelia špekulovali s cieľom dosiahnuť vysoké dávky

Od začiatku budúceho roka sa budú pri stanovení sumy nemocenskej dávky uplatňovať nové pravidlá, ktoré majú zabrániť možnému zneužívaniu systému nemocenského poistenia. Informoval o tom hovorca Sociálnej poisťovne Peter Višváder. Ide o pozmeňujúci návrh poslanca Jozefa Mihála (SaS), ktorý pri hlasovaní o novele zákona o sociálnom poistení minulý týždeň schválila Národná rada SR.

„Niektorí zamestnávatelia s cieľom dosiahnuť vysoké dávky pre svojho zamestnanca ho prihlásili do Sociálnej poisťovne len na pár dní pred koncom kalendárneho roka, odviedli za neho poistné za týchto pár dní z vysokého vymeriavacieho základu a umožnili mu tak čerpanie nemocenských dávok vo vysokej sume,“ upozornil Višváder. Hneď na začiatku ďalšieho roka títo zamestnávatelia znížili zamestnancovi vymeriavacie základy a platili tým aj nižšie poistné, pretože tento ďalší rok sa do výpočtu nemocenskej dávky nezahrnul.

Novela zákona s účinnosťou od 1. januára budúceho roka preto upraví určenie tzv. rozhodujúceho obdobia na určenie výšky nemocenskej dávky zamestnanca v prípade, ak zamestnávateľ za zamestnanca síce platil poistné na nemocenské poistenie pred vznikom dôvodu na poskytnutie nemocenskej dávky 90 dní, avšak nemocenské poistenie zamestnanca vzniklo v predchádzajúcom kalendárnom roku.

„Do 31. decembra 2014 je jeho rozhodujúcim obdobím časť predchádzajúceho kalendárneho roka, od 1. januára 2015 sa však jeho rozhodujúce obdobie predĺži do konca kalendárneho mesiaca predchádzajúceho mesiacu, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky,“ uviedol hovorca poisťovne. 

Ak zamestnanec v takomto prípade požiada o nemocenskú dávku napríklad v máji, v súčasnosti sa mu pri výpočte výšky dávky berie do úvahy len vymeriavací základ za predošlý rok. Od začiatku budúceho roka sa však výška dávky určí z vymeriavacieho základu za obdobie od začiatku poistenia v minulom roku do konca apríla tohto roku.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Nemocenské poistenie

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

apríl

06máj8:30Aktuálne zmeny v zamestnávaní cudzincov z tretích krajín8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika

06máj8:30Aktuálne zmeny v zamestnávaní cudzincov z tretích krajín8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika

06máj8:30Právne minimum pre starostov a primátorov8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X