Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Sociálka rozhodne o zvýšení starobného dôchodku od 1.1. 2015 bez žiadosti

Sociálna poisťovňa rozhodne o zvýšení starobného dôchodku od 1. januára 2015 bez žiadosti
Foto: SITA
20. októbra 2014 Zdroj Podnikam.SK, MG Tlačiť

Sociálna poisťovňa zvýši dôchodky aj vtedy, ak dôchodkové poistenie trvá – teda ak starobný dôchodca naďalej pracuje napr. ako zamestnanec, dohodár, či SZČO s povinným dôchodkovým poistením.

Zvýšienie dôchodku určí Sociálna poisťovňa najneskôr do 31. 3. 2015

Poberateľom starobného dôchodku, ktorí pracujú, to znamená, že budú dôchodkovo poistení 31. decembra 2014, zvýši Sociálna poisťovňa starobné dôchodky od 1. januára 2015 automaticky, bez žiadosti. Túto novinku zavádza novela zákona o sociálnom poistení, ktorú v schválila Národná rada SR.

Od 1. januára 2015 už nebude zvýšenie starobného dôchodku za obdobie získané po jeho priznaní podmienené zánikom dôchodkového poistenia (ukončením zamestnania), čo znamená, že Sociálna poisťovňa zvýši dôchodky aj vtedy, ak dôchodkové poistenie trvá (teda starobný dôchodca naďalejpracuje napr. ako zamestnanec, dohodár, či SZČO s povinným dôchodkovým poistením).

O koľko sa dôchodok zvýši, to určí Sociálna poisťovňa na základe údajov oznámených zamestnávateľom v mesačnom výkaze poistného v lehote najneskôr do 31. marca 2015. O zvýšení starobného dôchodku bude dôchodcov informovať písomným rozhodnutím. Doterajšia možnosť raz do roka žiadať o zvýšenie starobného dôchodku po zániku dôchodkového poistenia zostáva zachovaná, informovala Sociálna poisťovňa v tlačovej správe.

Platí to aj pre tých starobných dôchodcov, ktorí činnosť, z ktorej boli dôchodkovo poistení, ukončili pred 31. decembrom 2014, no o zvýšenie svojho dôchodku doteraz nepožiadali. Zamestnávateľom, ktorí zamestnávajú starobného dôchodcu, ktorého povinné dôchodkové poistenie vzniklo pred 1. augustom 2006 a trvá bez prerušenia do 31. decembra 2014, vznikne povinnosť predložiť pobočke Sociálnej poisťovne do 31. januára 2015 evidenčné listy dôchodkového poistenia za obdobie pred 1. augustom 2006. Toto platí len vtedy, ak takýto evidenčný list dôchodkového poistenia už raz zamestnávateľ nepredložil.

POZOR: Novela zákona o sociálnom poistení, ktorú v schválila Národná rada SR, zavádza aj novinky v oblasti hranice zárobku pri dohodách o brigádnickej práci a pri pravidiel určovania výšky nemocenskej dávky. Viac sa dočítate tu.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Odvody do sociálnej poisťovne

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

apríl

17apr9:30Chat GPT a jeho využitie v marketingu9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

17apr9:30Chat GPT a jeho využitie v marketingu9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

17apr9:30Chat GPT a jeho využitie v marketingu9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X