Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Od nového roka sa rozšíri mýtom spoplatnená sieť ciest

Od nového roka sa tak rozšíri mýtom spoplatnená sieť ciest
Ilustračné foto: SITA
27. septembra 2013 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť
Tranzitná kamiónová doprava podľa ministerstva dopravy prestane komplikovať život ľuďom žijúcim pri cestách.
 
Ministerstvo pripravilo súbor opatrení reagujúcich na ich sťažnosti. Od nového roka sa tak rozšíri mýtom spoplatnená sieť ciest prvej triedy, zvýši sa počet úsekov ciest druhej triedy, kam bude mať tranzitná nákladná doprava vjazd zakázaný, a na cestách tretej triedy sa zavedie plošný zákaz pre nákladnú dopravu nad dvanásť ton, okrem dopravnej obsluhy.
 

Kamióny dostanú stop na cestách tretej triedy

Súčasťou schváleného balíčka je aj autodopravcami navrhovaný systém zliav pri najazdení určitého počtu kilometrov, alebo zmena sadzieb mýta v prospech najekologickejších vozidiel. „Som rád, že sa nám dohodou všetkých zúčastnených strán podarilo vyriešiť problém, ktorý dlhé roky ľuďom znepríjemňoval život a ničil ich majetok,“ povedal minister dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja Ján Počiatek.
 
Od nového roka sa rozšíri sieť spoplatnených ciest I. triedy o 225 kilometrov (km). Ide o cesty na strednom, severnom a východnom Slovensku, ktoré časť autodopravcov používala na obchádzanie spoplatnených mýtnych úsekov. Cieľom tohto kroku je nasmerovať tranzitnú nákladnú dopravu na cesty, ktoré sú na to určené. 
 

 
Mýto sa tak bude platiť aj na cestách I/70 Kraľovany – Dolný Kubín (11,2 km), I/51 Nitra – Hontianske Nemce (58,3 km), I/75 Nové Zámky – Dolné Semerovce (53,6 km), I/79 Slovenské Nové Mesto – Vranov nad Topľou (41,5 km) a na nadväzujúcich cestách I/18 Vranov nad Topľou – Lipníky (25,3 km) a I/15 Vranov nad Topľou – Stropkov (35,6 km). 
 

Ministerstvo sa dohodlo s autodopravcami

„Rovnako sa zavádza aj plošný zákaz prejazdu kamiónov po cestách tretej triedy okrem dopravnej obsluhy. Spolu s osadením zákazových značiek na 140 križovatkách na cestách druhej triedy tak ide o opatrenie, ktoré vyženie kamióny z najviac preťažených ciest nižších kategórií, ktoré na to neboli technicky a konštrukčne prispôsobené,“ priblížil hovorca ministerstva dopravy Martin Kóňa. Na tomto rozsahu sa dohodli samosprávne kraje so zástupcami autodopravcov. 
 
Ďalším opatrením, ktoré má podľa rezortu dopravy v budúcnosti zlepšiť dopravnú situáciu, je monitoring všetkých krajských ciest II. a III. triedy. Zavedením mýta s nulovou sadzbou na týchto cestách štát získa detailný prehľad o tom, kadiaľ kamióny jazdia, kto v danom území vykonáva dopravnú obsluhu, alebo iba obchádza mýtny systém. „Pre nepoctivých kamionistov sme pristúpili aj k podstatnému zvýšeniu pokút za porušovanie pravidiel v oblasti mýta ako aj v oblasti porušovania zákazov vjazdu. Rovnako sa v týchto oblastiach zavádza objektívna zodpovednosť za porušovanie právnych predpisov a dopravných značiek,“ uviedol Kóňa. 
 

Mýtne sadzby sa zmenia

Veľkou zmenou prešli aj mýtne sadzby. Od nového roka začne štát novým nastavením sadzieb viac podporovať najekologickejšie kamióny. Na diaľniciach a rýchlostných cestách klesnú sadzby pre tieto vozidlá o štyri percentá a na cestách I. triedy o dve percentá. Naopak, dopravcovia so starším a menej ekologickým vozovým parkom si priplatia.
 
Zvýši sa aj mýto za cestách I. triedy, ktoré sú paralelné s diaľnicami a rýchlostnými cestami. „Cieľom je, aby autodopravcovia preferovali diaľničnú sieť a nesnažili sa ju obchádzať po cestách I. triedy vedúcich aj cez intravilány miest a obcí. Dopravcom sme vyhoveli aj v zavedení zľavy pri určitom počte najazdených kilometrov,“ dodal Kóňa. Množstevné zľavy budú mať výhodnejšie nastavané podmienky pre nákladné vozidlá s nosnosťou od 3,5 do dvanásť ton, pretože spôsobujú menšie opotrebenie ciest.
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Dane

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

september

18sep8:30Process Management – Riadenie Procesov8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažment

18sep8:30Process Management – Riadenie Procesov8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažment

18sep9:30Budúcnosť recruitingu s CHAT GPT9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X