Odvaha britských firiem riskovať je najväčšia za 7 rokov
Až 72 % oslovených finančných riaditeľov spoločností si myslí, že je dobrý čas riskovať.
Biznis vo Veľkej Británii ovplyvňujú aj budúcoročné voľby
Odvaha podstupovať podnikateľské riziko je medzi britskými firmami najväčšia za sedem rokov, hoci sa objavujú obavy v súvislosti s voľbami v budúcom roku a v súvislosti s možným referendom o členstve Veľkej Británie v EÚ. Vyplýva to z výsledkov prieskumu spoločnosti Deloitte zverejnených v pondelok. Podľa nich 72 % oslovených finančných riaditeľov spoločností si myslí, že je dobrý čas riskovať. V prieskume počas druhého štvrťroku tento názor zastávalo 65 % respondentov.
„Oživujúca sa americká ekonomika, spoločne s dobrým rastom vo Veľkej Británii a bohatou likviditou znamená, že finanční riaditelia si až tak nevšímali neistotu a oslabenie v Európe,“ povedal Ian Stewart zo spoločnosti Deloitte.
Prieskum sa uskutočnil v čase od 8. do 22. septembra. Vnímanie hospodárskej a finančnej neistoty sa zvýšilo prvýkrát za dva roky. Výrazne k tomu prispelo referendum o osamostatnení Škótska. To sa uskutočnilo 18. septembra. Hrozilo rozdelenie Veľkej Británie, Škóti však napokon samostatnosť odmietli. Finanční riaditelia považujú voľby vo Veľkej Británii v roku 2015 za jedno z rizík pre podnikanie, spoločne s referendom o členstve krajiny v EÚ. Politické riziká podľa Stewarta zatieňujú obavy týkajúce sa ekonomiky.
Vo volebných prieskumoch je v tesnom vedení opozičná Labouristická strana. Tá sľubuje tvrdé kroky voči energetickým firmám, bankám a ďalším firmám. Chce týmto spôsobom pomôcť spotrebiteľom. Obavy v súvislosti s veľkými firmami vyvoláva aj Konzervatívna strana. V prípade znovuzvolenia totiž sľubuje referendum o zotrvaní krajiny v EÚ.