Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Inšpirujte sa kreatívnymi návykmi Einsteina, Picassa a Mozarta

Rozhoduje v úspechu talent alebo si to treba vydrieť?
Albert Einstein, SITA/AP
4. februára 2021 Img_2614.jpg Mgr. Silvia HanováZdroj Inc.com Tlačiť

Len samotná inteligencia a talent nestačia na to, aby vzniklo výnimočné dielo. Ak ste už niekedy vložili celú energiu a nadšenie do ukončenia určitého diela, práce či projektu, zrejme tak rozumiete aj tomu, čo to znamená stratiť sám seba v zmysluplnej práci.

Tí najkreatívnejší ľudia v histórii pristupovali k problémom iným spôsobom, ako väčšina ostatných a poskytujú nám preto cennú inšpiráciu. Samotná inteligencia a talent nestačia na vznietenie kreatívneho plameňa, je k tomu treba ešte aj čosi viac. „Kreativita nie je len talent. Je to spôsob práce,“ povedal raz John Cleese.

Kreatívni géniovia dokážu spojiť protichodné elementy dohromady úplne neočakávaným spôsobom. A aj keď neexistuje nič, ako „typický“ kreatívny typ, u Einsteina, Picassa a Mozarta môžeme sledovať určité spoločné črty, ktorými sa môžeme inšpirovať.

Iq_vs_eq.jpg
hippocampus.co.za

Pevná vôľa

Vytrvalosť a pevná vôľa sú lepšími prediktormi úspechu, ako talent. Môžete byť neuveriteľne talentovaní a vysoko inteligentní, keď však nedokážete neustále obrusovať vaše silné stránky, nikdy nebudete na vrchole.

Schopnosť popasovať sa s dosahovaním stanovených cieľov v dlhodobom časovom horizonte, je dôležitým indikátorom dosahovania čohokoľvek cenného vo vašom živote. Super kreatívni ľudia sa vynačujú aj tým, že mávajú neuveriteľný „drive“.

Ak vaše ciele korešpondujú s hodnotami, je oveľa jednoduchšie prepadnúť týmto aktivitám. Samotný talent a inteligencia však nestačia. Potrebujete ešte aj dostatočné zanietenie, ktoré vám vydrží a neustávajúcu koncentráciu.

Einstein síce patril medzi ľudí, ktorí mali veľmi vysokú inteligenciu, no veľkú časť svojho života zasvätil Teórii relativity, ktorá pre neho znamenala všetko. Pracoval pritom s túžbou a neúnavne.

Odvaha

Ochota riskovať a prekračovať hranice bezpečnej komfortnej zóny je nevyhnutnou súčasťou kreativity. Veľkosť vášho potenciálu objavíte až vtedy, keď prijmete riziko spojené s vykonávaním niečoho nového.

Nikdy nedosiahnete vrchol kariéry, ak nie ste ochotní tolerovať strach z nepoznaného. Mnohí kreatívci v minulosti riskovali oveľa viac, aby dosiahli určité výsledky. Riziko je súčasťou každého kreatívneho procesu.

Títo odvážni jedinci si cenili svoju prácu tak veľmi, ako svoje ciele. Užívali si procesy aj ich výsledky a prekážky považovali za príležitosti na zlepšenie. Picasso raz povedal: „Umenie je vždy začať znova“.

Zvedavosť

Táto schopnosť podporuje predstavivosť a je základom úspechu. Eistein, Picasso aj Mozart sa vyznačovali veľkou zvedavosťou, otvorenými myšlienkami a neutíchajúcou túžbou. „Nemám žiadny špeciálny talent. Som len zdravo zvedavý,“ povedal raz Einstein.

„Vždy robím to, čo neviem, aby som sa to naučil robiť,“ uviedol Picasso. Mozart bol zase hlboko ponorený do hudobného sveta, a to už od svojho útleho detstva. Táto skutočnosť sa preto často uvádza, ako faktor vedúci k jeho genialite. Napriek rôznym výzvam trvdo študoval pod vedením svojho otca, aby si osvojil techniky majstrov, ako bol Bach, Handel či Haydn.

O svojom zanietení a tvrdej práci raz takto napísal svojmu priateľovi: „Ľudia si myslia, že moje umenie ku mne prichádza jednoducho. Ja ťa ale uisťujem, že nikto nezasvätil viac času a myšlienok skladaniu, ako ja.“

Nasledujte a podporujte preto zvedavosť. Pomôže vám to objaviť zmysluplnú prácu. Nadšenie nie je vždy zrejmé, ale zvedavosť vás môže priviesť k úžasným objavom.

Img_2614.jpg
Mgr. Silvia Hanová

Vyštudovala právnickú fakultu Univerzity Komenského.Vo svojej praxi sa už 17 rokov venuje právnym a konzultačným službám v oblasti korporátneho práva ako zakladateľka a majiteľka spoločnosti Pomáhame v podnikaní. Venuje sa tiež marketingovej komunikácii a PR.

Odporúčané ebooky

K téme

Témy

EisteinKreativitaMozartPicassoskills

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Inšpirácia

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

jún

29jún9:00e-Commerce – nové pravidlá dovozu tovaru pre zásielky s nízkou hodnotou tovaru - vrátane DPH pravidiel pre colné konanie9:00 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

06júl8:30Aktuálne problémy zdaňovania v oblasti cezhraničných daňových vzťahov8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DzP,Ostatné dane

06júl8:30Aktuálne problémy zdaňovania v oblasti cezhraničných daňových vzťahov8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DzP,Ostatné dane

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X