Ponuku ministerstvu predložila jedna banka, ktorej akcionárom je štát.
Bonifikáciu úroku poskytne štát po splnení podmienok
SZRB na základe verejnej súťaže vybral rezort financií. V rámci súťaže pritom ministerstvo oslovilo všetkých 30 bánk a pobočiek zahraničných bánk pôsobiacich na Slovensku, záujem o bližšie informácie k odvodovému úveru prejavili tri banky. Ponuku ministerstvu predložila jedna banka.
Cieľom odvodového úveru má byť zabránenie prepúšťaniu, ktoré by viedlo k nárastu sociálnych výdavkov, napríklad na podpory v nezamestnanosti alebo dávky v hmotnej núdzi. V prípade pracovných miest, ktoré sa takto podarí udržať, budú prínosom aj daňové príjmy. „Opatrenie bude zacielené na zdravé slovenské firmy, ktoré sa však dostali do problémov pre pokles dopytu po ich produktoch alebo službách,“ konštatuje v správe ministerstvo financií.
Úver bude na tri roky
Slovenské firmy tak budú môcť prostredníctvom tohto opatrenia získať bezkonkurenčný úver na tri roky. Firma nebude musieť počas prvého roka splácať istinu ani úrok. Začne ich splácať až v období nasledujúcich dvoch rokov. Ak sa tejto firme podarí dodržať vopred stanovené podmienky, teda že udrží zamestnanosť a nevytvorí nové a splatí staré podlžnosti na sociálnom a zdravotnom poistení aspoň v rozsahu poskytnutého úveru, bude mať nárok na štátnu bonifikáciu úroku.
Presné podmienky poskytovania odvodového úveru budú predmetom podrobnej zmluvy medzi Ministerstvom financií SR a SZRB, ktorá bude tieto úvery poskytovať. Zmluva by podľa rezortu mohla byť podpísaná už v blízkej dobe. „SZRB následne vyhlási časovo obmedzený program a podnikatelia budú mať možnosť požiadať o úver v pobočkách vybranej banky. Je snahou, aby sa žiadosti mohli podávať ešte v tomto roku,“ konštatuje rezort financií.
Úvery bude poskytovať SZRB z vlastných zdrojov
Štátny rozpočet bude pokrývať len bonifikáciu úroku pri splnení stanovených podmienok a záruky za úvery. Prvé náklady z hľadiska štátneho rozpočtu vzniknú najskôr rok po prvom poskytnutom úvere. Ak by sa v rámci tohto programu poskytli odvodové úvery vo výške 20 mil. eur, počas troch rokov existencie programu by výdavky štátu predstavovali zhruba 6 mil. eur.
Slovenskú záručnú a rozvojovú banku založilo Ministerstvo financií SR ako štátny peňažný ústav v roku 1991 a koncom októbra 2002 sa banka zmenila na akciovú spoločnosť. Jediným akcionárom je štát. Banka je zameraná najmä na rozvoj malého a stredného podnikania na Slovensku. Okrem toho podporuje aj mestá a obce alebo vlastníkov bytových domov.