Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Odvody začínajúceho živnostníka

Odvody začínajúceho živnostníka
Fotobanka Pixmac
30. apríla 2012 Tlačiť

So začiatkom vykonávania samostatnej zárobkovej činnosti sú okrem počiatočných výdavkov spojené aj ďalšie výdavky, ktoré je osoba vykonávajúca samostatnú zárobkovú činnosť povinná hradiť, bez ohľadu na to, či už dosiahla alebo v blízkej budúcnosti dosiahne nejaké príjmy.

 
Odporúčame ebook:

Výdavky začínajúceho podnikateľa

K takýmto výdavkom patria aj odvody. Odvody samostatne zárobkovo činnej osoby sa delia na odvody na verejné zdravotné poisťovne, ktoré sa odvádzajú zdravotnej poisťovni, v ktorej je táto osoba poistená a na odvody, ktoré zahŕňajú balík poistenia na nemocenské, starobné, invalidné poistenie a rezervný fond a tieto sa hradia do Sociálnej poisťovne.

Zdravotné poistenie

Odo dňa ako samostatne zárobkovo činná osoba získa oprávnenie na vykonávanie tejto činnosti vyplývajú jej zo zákona o zdravotnom poistení určité povinnosti:

  • do 8 dní od získania oprávnenia na výkon činnosti prihlásiť sa ako povinne poistená osoba alebo požiadať v žiadosti o vydanie oprávnenia, aby tento oznam urobil živnostenský odbor,
  • vypočítať si vymeriavací základ a platiť poistné na verejné zdravotné poistenie, ktoré je splatné 8 dní pozadu po skončení kalendárneho mesiaca, za ktorý sa poistné platí,
  • do 8 dní oznámiť príslušne zdravotnej poisťovni akúkoľvek zmenu mena, sídla, bydliska alebo bankového účtu.

Od roku 2011 už samostatne zárobkovo činným osobám odpadla povinnosť vykonania ročného zúčtovania zdravotného poistenia, ktoré za poistencov už vykonáva samotná zdravotná poisťovňa.

Vymeriavací základ na zdravotné poistenie samostatne zárobkovo činnej osoby je jej zdaniteľný príjem. Pokiaľ iba začína vykonávať činnosť a žiadny príjem ešte nedosiahla, platí odvody z minimálneho vymeriavacieho základu určeného zákonom.

Tabuľka vymeriavacích základov a preddavkov SZČO pre rok 2012

Sadzba poistného Vymeriavací základ v € Preddavok v €
SZČO bez zdravotného postihnutia (ZP) Najmenej 14% z minimálneho základu 339,89 47,58
Najviac 14% z trojnásobku priemernej mesačnej mzdy 2 307,00 322,98
SZČO so zdravotným postihnutím (ZP) Najmenej 7% z minimálneho základu 339,89 23,79
Najviac 7% z trojnásobku priemernej mesačnej mzdy 2 307,00 161,49

V ďalších rokoch vykonávania činnosti pri výpočte vymeriavacieho základu a výšky preddavku u samostatne zárobkovo činnej osoby sa vychádza zo základu dane dosiahnutého v kalendárnom roku, ktorý dva roky predchádza obdobiu pre platenie preddavkov, tzn. že od 1.1.2012 platí táto osoba preddavky podľa príjmu a výsledku ročného zúčtovania za rok 2010.

Odvody na zdravotné poistenie a materská dovolenka

Počas poberania materského SZČO neplatí preddavky do zdravotnej poisťovne, ale v prípade, že dosiahne zdaniteľné príjmy, odvody do zdravotnej poisťovne doplatí podľa skutočného základu dane na základe ročného zúčtovania zdravotného poistenia.

Odvody na zdravotné poistenie a rodičovská dovolenka

Odvody na zdravotné poistenie počas poberania rodičovského príspevku SZČO neplatí,  zaplatí zo skutočného príjmu na základe ročného zúčtovania zdravotného poistenia, preddavky platí, ak vykonáva činnosť a preddavky jej vyšli v ročnom  zúčtovaní zdravotného poistenia za rok 2010.

Odvody počas pracovnej neschopnosti SZČO

SZČO nemusí odvádzať v zdravotnej poisťovni mesačné preddavky počas poberania nemocenských dávok, musí však predložiť potvrdenie zo Sociálnej poisťovne o poberaní nemocenských dávok príslušnej pobočke zdravotnej poisťovne. Pokiaľ SZČO nepoberá nemocenské dávky, má povinnosť uhrádzať preddavky vypočítané z ročného zúčtovania. Nižšie preddavky platí len nemocensky poistená SZČO počas obdobia, keď poberá nemocenské, materské alebo viac ako 10 dní ošetruje člena rodiny a nemá nárok na ošetrovné. Takýto živnostník musí práceneschopnosť najneskôr do 8 dní splatnosti preddavku oznámiť zdravotnej poisťovni.

Sociálne poistenie

Povinnosť platenia odvodov na balík poistení do sociálnej poisťovne sa posudzuje vždy k 1.7. bežného roka. Odo dňa získania oprávnenia na výkon činnosti, SZČO povinne poistená nie je, nemusí sa prihlasovať v Sociálnej poisťovni.

Povinnosť prihlásiť sa jej vznikne až k 1.7. nasledujúceho kalendárneho roku, v prípade, že prekročí zákonom stanovenú výšku príjmov stanovenú zákonom a stane sa povinne nemocensky poistenou osobou.

Hranica príjmov od ktorej je povinný platiť odvody do sociálnej poisťovne je za rok 2011 je vo výške 4078,68 eur. Pokiaľ dosiahol príjmy (pozor zákon hovorí o príjmoch, nie o základe dane) nižšie ako je táto hranica, povinnosť platiť odvody do sociálnej poisťovne mu nevzniká.

Príklad výpočtu vymeriavacieho základu na sociálne poistenie

Podnikateľ podnikal celý rok, mal zdaniteľné príjmy len podľa § 6, vymeriavací základ si vypočíta nasledovne:Čiastkový základ dane (rozdiel medzi príjmami a výdavkami) / 2 / počet mesiacov vykonávania SZČO

Sadzba poistného 4,4% nemocenské 18% starobné 6% invalidné 4,75% rezervný fond Poistné celkom/mesiac
Minimálny vymeriavací základ  (v EUR) 339,89 339,89 339,89 339,89
Suma poistného (v EUR) 14,95 61,18 20,39 16,14 112,66
Maximálny vymeriavací základ  (v EUR) 1 153,50 3 076,00 3 076,00 3 076,00

Toto je balík nemocenského poistenia povinne nemocensky poistenej osoby. Okrem toho sa takáto osoba môže poistiť aj dobrovoľne. Pri vzniku povinnosti platiť odvody do Sociálnej poisťovne je SZČO povinná prihlásiť sa do 8 dní a vyplniť tlačivo nazvané Registračný list fyzickej osoby. Poistné je rovnako ako poistné na verejné zdravotné poistenie splatné do ôsmich dní po uplynutí kalendárneho mesiaca, za ktorý sa poistné platí.

Odvody do Sociálnej poisťovne a materská dovolenka

Počas poberania materského SZČO neplatí odvody do Sociálnej poisťovne a môže dosahovať zdaniteľný príjem z vykonávania SZČO bez obmedzenia.

Odvody do Sociálnej poisťovne a rodičovská dovolenka

Počas poberania rodičovského príspevku má SZČO dve možnosti:

  1. nevykonávať činnosť SZČO – podá prerušenie do Sociálnej poisťovne a starobné poistenie bude platiť štát (treba dať na to prihlášku)
  2. alebo vykonávať činnosť SZČO – potom jej vyplýva povinnosť platiť poistné na základe dosiahnutého príjmu predchádzajúceho dva roky roku v ktorom jej táto povinnosť vznikne.

jl

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ako založiť živnosť

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

február

20feb8:30Najčastejšie chyby vo verejných obstarávaniach – príklady z praxe a ako sa im vyhnúť8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Právo

20feb8:30Najčastejšie chyby vo verejných obstarávaniach – príklady z praxe a ako sa im vyhnúť8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Právo

20feb8:30Najčastejšie chyby vo verejných obstarávaniach – príklady z praxe a ako sa im vyhnúť8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Právo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X