Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Oplatí sa podnikanie v zdravotníctve? Najnovšia analýza AFP tvrdí nasledovné

Nemocnica, zdravotníctvo
Thinkstock
30. septembra 2016 Zdroj SITA Tlačiť

Podľa analýzy Aliancie Fair-play takmer 46 % zdravotníckych laboratórií s tržbami vyše 600 tisíc eur dosahuje rentabilitu tržieb viac ako 12 %.

Tvrdenie, že v zdravotníctve nie je dosť peňazí, je podľa neziskového občianskeho združenia Aliancia Fair-play (AFP), pochybné. „Na jednej strane dochádza k šetreniu aj na základných potrebách pacientov, lekári a sestry sú podhodnotení. Na druhej strane prekvapivo veľa zdravotníckych firiem dosahuje vysoko nadštandardné zisky. A to aj pri porovnaní s inými odvetviami biznisu,“ uviedli zástupcovia AFP.

Takmer 46 % zdravotníckych laboratórií s tržbami vyše 600 tisíc eur dosahuje rentabilitu tržieb viac ako 12 %. Vyplýva to z dátovej analýzy účtovných závierok takmer 1 300 väčších zdravotníckych slovenských firiem v porovnaní s ekonomickými výsledkami 160 tisíc slovenských firiem, ktorú vypracovala AFP. Podľa analytika občianskeho združenia Petra Kundera to znamená, že aj po odrátaní všetkých nákladov na prevádzku a chod firmy im zostane z inkasovaných peňazí vyše 12 % ako zisk. „Pätina zo spomínaných laboratórií má rentabilitu tržieb dokonca vyššiu ako 40 percent, čo už je extrémne vysoké zhodnocovanie peňazí,“ dodal Kunder.

Veľmi vysoký podiel nadštandardne výnosných firiem sa podľa analýzy nachádza aj medzi väčšími firmami, ktoré poskytujú vyšetrenia na CT a magnetickú rezonanciu – u viacerých ide o rentabilitu vyše 45 %. Ide o výnosnosť na úrovni špičkových právnických kancelárií, či špekulatívneho kapitálu.

Zaujímavé je podľa neziskovky aj porovnanie výnosnosti maloobchodu – lekární a veľkodistribútorov liekov, zdravotníckeho materiálu a pomôcok. Hoci cenová regulácia v oboch kategóriách je podobná, nadštandardné výnosy dosahujú dve percentá lekární (malopredajcov), no až 19 percent distribútorov. Podľa AFP ide o signál, že v druhom prípade regulácia tlačí na výnosnosť firiem výrazne menej.

Pri súčasnom nastavení nákupov v slovenskom zdravotníctve sa konkurenčný boj vedený cez verejné obstarávanie ukazuje ako neúčinný nástroj znižovania cien, lebo často „súťaží“ len jeden. Ani regulácia cien špeciálneho zdravotníckeho materiálu spôsobom, akým sa deje dnes, neprináša očakávaný efekt,“ konštatoval Kunder.

Na Slovensku sa už roky vedie diskusia, či a ako zisky zdravotných poisťovní obmedziť. Podľa AFP je však obmedzenie diskusie o výške zisku výlučne na zdravotné poisťovne nelogické, keďže čísla ukazujú, že vysokorentabilné podnikanie je súčasťou takmer každého zdravotníckeho odvetvia. „Doteraz sa občas zverejňovali jednotlivé príklady predraženia, či nezvykle výnosných zdravotníckych firiem. Naša analýza ukázala, že nejde o ojedinelé výnimky, nakoľko sa to týka desiatok firiem. Zisky firiem za rok 2014 nad úrovňou 12-percentnej rentability možno vyčísliť na 83 miliónov eur,“ povedal Kunder.

Hospodárske výsledky firiem ukazujú na potrebu diskusie o výške spoločensky zodpovedného zisku v zdravotníctve a o jeho prerozdeľovaní. „A to aj vzhľadom na to, že je potrebné zmeniť stav, keď lekári a odborný zdravotnícky personál sú v porovnaní so zahraničím zjavne nedocenení a nemedicínske služby pre pacienta sú často na katastrofálnej úrovni,“ uzavrela nezisková organizácia.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

podnikanieprieskum

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

február

27feb9:30ChatGPT pre pokročilých9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

27feb9:30ChatGPT pre pokročilých9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

27feb9:30ChatGPT pre pokročilých9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X