Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Opozícia žiada zvýšiť kontrolu peňazí EÚ

žiadajú zvýšiť kontrolu peňazí EÚ
Ilustračné foto: FreeDigitalPhotos.net
13. mája 2014 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Nezaradení poslanci NR SR Radoslav Procházka a Miroslav Beblavý žiadajú aj výmenu ľudí na ministerstvách, zodpovedných za eurofondy.

Za nedostatky pri čerpaní eurofondov hrozí ich pozastavenie

Nezaradení poslanci NR SR Radoslav Procházka a Miroslav Beblavý žiadajú od vlády, aby prijala v skrátenom legislatívnom konaní nový zákon o finančnej kontrole a vnútornom audite, ktorý zabezpečí zvýšenie kvality a najmä skutočnú nezávislosť vládnych audítorov, vrátane spôsobu ich výberu a odvolania. Zároveň trvajú na výmene ľudí zodpovedných za vnútorný audit nielen na ministerstve financií, ale aj na ministerstvách školstva a hospodárstva, ako aj na Úrade vlády SR.
 
Opoziční poslanci tak v utorok na tlačovej besede reagovali na správu Európskej komisie (EK), ktorá ešte v marci poukázala na nedostatky pri kontrole čerpania eurofondov na Slovensku, za čo krajine hrozí pozastavenie a prípadne aj krátenie ich využívania.
 

 
„Budeme trvať na tom, aby sa vláda k tejto otázke postavila čelom. Potrebujeme počuť odpoveď, čo mieni minister financií s týmito zisteniami urobiť,“ upozornil Procházka s tým, že problémy pri čerpaní peňazí Európskej únie znamenajú pre mestá a obce existenčnú hrozbu. Do zákona podľa neho treba dostať aj spôsob náhrady škody, ktorá vznikne ľuďom bez ich zavinenia z dôvodu chýb štátu. „Počkáme na reakciu vlády a s prípadným zvolávaním mimoriadnej schôdze a zariadime sa podľa reakcie,“ dodal Procházka. Ako poznamenal, vláda Smeru-SD redukovala otázku členstva SR v EÚ na tému čerpania eurofondov. 
 
Európski audítori vo väčšine skúmaných projektov financovaných z eurofondov podľa Beblavého zistili závažné nedostatky. Podľa domácej dvojstupňovej kontroly boli projekty bez chýb. „Pochybenia sa týkajú napríklad manipulácie pri výbere projektov, niekoľkostopercentného predraženia niekoľkých položiek,“ povedal Beblavý na základe 50-stranovej správy EK. Ďalšie problémy súviseli s manipuláciou pri verejnom obstarávaní. 
 

 
„Slovenský kontrolný systém podľa tohto auditu úplne zlyháva. Všetky tieto projekty posvätil a zdôvodnil, že sú čisté,“ uviedol Beblavý. Je to podľa neho niečo, čo naznačuje, že slovenskí vládni úradníci, kontrolóri, audítori buď nevedia, alebo nechcú skutočne kontrolovať eurofondové projekty. „Vďaka tomu komisia konštatovala, že stratila dôveru k nášmu systému ako celku,“ dodal. Kritizoval pritom ministra financií Petra Kažimíra, že o obsahu správy komisie nechcel hovoriť, alebo sa ho snažil bagatelizovať. „Skončil čas, keď sme si mohli dovoliť nefunkčný a spolitizovaný kontrolný systém,“ tvrdí Beblavý. To sa podľa neho netýka len eurofondov, ale aj domácich peňazí, ktoré komisia nekontroluje.
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Eurofondy

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

júl

29júl8:30Nové pravidlá pre reklamácie a práva na odstúpenie spotrebiteľov od 1.7. 20248:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažérske zručnosti,Marketing a predaj,Nehnuteľnosti,Stavebníctvo

29júl8:30Zákonník práce v roku 2024 – zmeny v praxi8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika,Pracovné právo

29júl8:30Zákazková výroba v roku 2024 vrátane noviniek - oceňovanie, účtovanie a vykazovanie8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP),Účtovníctvo,Účtovníctvo a dane

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X