Hlavným hnacím motorom rastu poskytovania úverov v nasledujúcich rokoch v regióne strednej a východnej Európy má byť firemný segment. Vyplýva to z analýzy skupiny UniCredit, ktorá zahŕňa 13 krajín regiónu.
Rastu poskytovania úverov nahrávajú známky hospodárskej obnovy v západnej Európe a taktiež prebúdzajúca sa obchodná činnosť v regióne strednej a východnej Európy. Neplatí to však pre všetky krajiny. Výnimkou je aj Slovensko, kde budú podľa očakávania UniCreditu do roku 2015 ťahať rast úverov predovšetkým individuálni klienti.
Podobný vývoj očakávajú analytici banky aj pre našich susedov v Poľsku a v Českej republike. V ostatných krajinách zahrnutých do analýzy by však hlavným zdrojom rastu mali byť práve firmy. Naopak, pri očakávanom raste vkladov budú hrať prím takmer výhradne vklady obyvateľstva. V tomto prípade je jedinou výnimkou Maďarsko.
„Najviditeľnejším pozitívnym makro trendom, ktorý sa objavil v celej strednej a východnej Európe v roku 2013, bolo oživenie v priemysle, ktoré by malo pokračovať aj v roku 2014,“ uviedol v utorok pri prezentácii výsledkov analýzy v rámci konferencie Euromoney riaditeľ divízie skupiny UniCredit pre strednú a východnú Európu Gianni Franco Papa. Známky hospodárskeho oživenia v západnej Európe sa podľa neho odrážajú vo vyššej priemyselnej produkcii pre región strednej a východnej Európy, aj keď rozdiely medzi rôznymi krajinami pretrvávajú.
SLovensko môže zaznamenať hospodársky rast až 2,9 %
Od začiatku roka 2013 narástla priemyselná produkcia vo väčšine sledovaných krajín o viac ako 5 % na ročnej báze. Za predpokladu nepretržitého rastu vývozov v Nemecku v roku 2014, po ktorom bude nasledovať oživenie kdekoľvek inde v eurozóne, analytici skupiny UniCredit očakávajú ďalšie budúce prírastky v priemysle. To by sa malo odraziť aj na celkovom vývoji hospodárstva. Predpokladá sa mierne zrýchlenie celkového priemerného rastu regionálneho reálneho hrubého domáceho produktu na úroveň 2 % v roku 2014 a 2,5 % v roku 2015, čo jednoznačne prekoná eurozónu, ktorá by mala dosiahnuť rast o 1,5 % v tomto roku, resp. 1,8 % v roku 2015.
Profitovať z tohto vývoja bude aj samotné Slovensko. Krajina by totiž mala podľa analýzy dosiahnuť v rámci regiónu v budúcom roku spolu s Poľskom najvyšší hospodársky rast na úrovni 2,9 %. S 2,5-percentným rastom by mali nasledovať ďalšie krajiny Visegrádskej štvorky Česká republika a Maďarsko. Podľa zástupkyne riaditeľa oddelenia CEE Strategic Analysis v rámci skupiny UniCredit Carmeliny Carluzzo za tým stojí predovšetkým blízkosť týchto krajín a ich väčšia previazanosť s oživujúcimi sa trhmi v západnej Európe.
Takýto hospodársky vývoj bude teda ovplyvňovať aj vývoj v bankovom sektore. Ten je v strednej a východnej Európe napriek viacerým výzvam naďalej ziskový a ukazuje výrazne vyššiu ziskovosť, ako tomu je na hlavných trhoch západnej Európy. „V budúcnosti je pravdepodobné, že pozvoľné zlepšovanie ekonomickej činnosti v regióne bude sprevádzať ďalšie zrýchlenie rastu poskytovania úverov. Toto oživenie bude podporovať hlavne firemný segment,“ povedal Gianni Franco Papa.