Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Oživenie hospodárstva v regióne potiahne bankový sektor

Oživenie hospodárstva v regióne potiahne bankový sektor
Ilustračné foto: SITA/AP
15. januára 2014 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Hlavným hnacím motorom rastu poskytovania úverov v nasledujúcich rokoch v regióne strednej a východnej Európy má byť firemný segment. Vyplýva to z analýzy skupiny UniCredit, ktorá zahŕňa 13 krajín regiónu. 

Na Slovensku budú ťahať rast úverov najmä individuálni klienti

Rastu poskytovania úverov nahrávajú známky hospodárskej obnovy v západnej Európe a taktiež prebúdzajúca sa obchodná činnosť v regióne strednej a východnej Európy. Neplatí to však pre všetky krajiny. Výnimkou je aj Slovensko, kde budú podľa očakávania UniCreditu do roku 2015 ťahať rast úverov predovšetkým individuálni klienti.
 
Podobný vývoj očakávajú analytici banky aj pre našich susedov v Poľsku a v Českej republike. V ostatných krajinách zahrnutých do analýzy by však hlavným zdrojom rastu mali byť práve firmy. Naopak, pri očakávanom raste vkladov budú hrať prím takmer výhradne vklady obyvateľstva. V tomto prípade je jedinou výnimkou Maďarsko. 
 

 
„Najviditeľnejším pozitívnym makro trendom, ktorý sa objavil v celej strednej a východnej Európe v roku 2013, bolo oživenie v priemysle, ktoré by malo pokračovať aj v roku 2014,“ uviedol v utorok pri prezentácii výsledkov analýzy v rámci konferencie Euromoney riaditeľ divízie skupiny UniCredit pre strednú a východnú Európu Gianni Franco Papa. Známky hospodárskeho oživenia v západnej Európe sa podľa neho odrážajú vo vyššej priemyselnej produkcii pre región strednej a východnej Európy, aj keď rozdiely medzi rôznymi krajinami pretrvávajú. 
 

SLovensko môže zaznamenať hospodársky rast až 2,9 %

Od začiatku roka 2013 narástla priemyselná produkcia vo väčšine sledovaných krajín o viac ako 5 % na ročnej báze. Za predpokladu nepretržitého rastu vývozov v Nemecku v roku 2014, po ktorom bude nasledovať oživenie kdekoľvek inde v eurozóne, analytici skupiny UniCredit očakávajú ďalšie budúce prírastky v priemysle. To by sa malo odraziť aj na celkovom vývoji hospodárstva. Predpokladá sa mierne zrýchlenie celkového priemerného rastu regionálneho reálneho hrubého domáceho produktu na úroveň 2 % v roku 2014 a 2,5 % v roku 2015, čo jednoznačne prekoná eurozónu, ktorá by mala dosiahnuť rast o 1,5 % v tomto roku, resp. 1,8 % v roku 2015. 
 
Profitovať z tohto vývoja bude aj samotné Slovensko. Krajina by totiž mala podľa analýzy dosiahnuť v rámci regiónu v budúcom roku spolu s Poľskom najvyšší hospodársky rast na úrovni 2,9 %. S 2,5-percentným rastom by mali nasledovať ďalšie krajiny Visegrádskej štvorky Česká republika a Maďarsko. Podľa zástupkyne riaditeľa oddelenia CEE Strategic Analysis v rámci skupiny UniCredit Carmeliny Carluzzo za tým stojí predovšetkým blízkosť týchto krajín a ich väčšia previazanosť s oživujúcimi sa trhmi v západnej Európe. 
 
Takýto hospodársky vývoj bude teda ovplyvňovať aj vývoj v bankovom sektore. Ten je v strednej a východnej Európe napriek viacerým výzvam naďalej ziskový a ukazuje výrazne vyššiu ziskovosť, ako tomu je na hlavných trhoch západnej Európy. „V budúcnosti je pravdepodobné, že pozvoľné zlepšovanie ekonomickej činnosti v regióne bude sprevádzať ďalšie zrýchlenie rastu poskytovania úverov. Toto oživenie bude podporovať hlavne firemný segment,“ povedal Gianni Franco Papa.
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

jún

11jún8:30Správne zverejňovanie zmlúv faktúr a objednávok v roku 2024 vo verejnej správe a samospráve8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Samospráva

11jún8:30ESG agenda a dopady nemeckého zákona o náležitej starostlivosti v dodávateľských reťazcoch (LkSG) na slovenské obchodné spoločnosti8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

11jún8:30ESG agenda a dopady nemeckého zákona o náležitej starostlivosti v dodávateľských reťazcoch (LkSG) na slovenské obchodné spoločnosti8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X